Minister obrony Izraela: wyeliminowaliśmy połowę dowództwa Hezbollahu

Źródło:
PAP
Libańska organizacja Hezbollah wspierana jest przez władze Iranu
Libańska organizacja Hezbollah wspierana jest przez władze Iranu
Reuters Archive
Libańska organizacja Hezbollah wspierana jest przez władze IranuReuters Archive

Połowa przywódców Hezbollahu w południowym Libanie została wyeliminowana - informuje szef resortu obrony Izraela. Joaw Galant potwierdza, że Izrael prowadzi "operację ofensywną" na południu Libanu.

Minister obrony Izraela Joaw Galant poinformował w środę po wizycie w Północnym Dowództwie Izraelskich Sił Obronnych (Cahal), że połowa przywódców Hezbollahu w południowym Libanie została wyeliminowana - przekazał portal Times of Israel.

- Pozostała połowa ukryła się, pozostawiając południowy Liban działaniom Cahalu - dodał minister.

Wyjaśnił też, że głównym celem izraelskich operacji na północy, przy granicy z Libanem, jest umożliwienie kilkudziesięciu tysiącom mieszkańców tego regionu powrotu do domów. Blisko 80 tys. osób zostało ewakuowanych z północy kraju w obawie przed atakami rakietowymi Hezbollahu.

- Rozważamy szereg alternatywnych rozwiązań tego problemu, a najbliższy czas będzie decydujący w tej kwestii - oświadczył Galant.

Izrael prowadzi "operację ofensywną" na południu Libanu

Tuż przed wystąpieniem ministra obrony Cahal poinformował, że na południu Libanu, który jest bastionem Hezbollahu, prowadzi "operację ofensywną".

"Samoloty wojskowe i artyleria armii izraelskiej uderzyła w około 40 celów terrorystów", w tym składy broni, magazyny i inne obiekty infrastruktury - głosi komunikat sił zbrojnych.

Jak komentuje Reuters, środowa akcja sił Izraela to kolejny etap eskalacji napięć na granicy z Libanem, na której w ostatnich dniach nasiliła się wymiana ognia.

Odwet Hezbollahu po śmierci Azkula

We wtorek Hezbollah poinformował, że wystrzelił drony na izraelską Akkę. Reuters ocenił w komentarzu, że od początku obecnego konfliktu finansowana przez Iran organizacja nie sięgała tak daleko w głąb państwa żydowskiego.

Był to odwet za śmierć członka ugrupowania Husajna Azkula, odpowiadającego za siły lotnicze Hezbollahu, który zginął we wtorek rano w ataku izraelskiego drona.

Wystrzelone przez Hezbollah drony zostały zniszczone przez siły izraelskie.

Autorka/Autor:asty

Źródło: PAP