ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

Źródło:
PAP

To część operacji Kremla - ocenił w najnowszej analizie Instytut Studiów nad Wojną odnosząc się do umieszczenia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na liście poszukiwanych przez Rosję przestępców. Zdaniem amerykańskich analityków, celem Moskwy jest podważenie legalności prezydentury Zełenskiego i doprowadzenie Ukrainy do izolacji dyplomatycznej.

"Kreml kontynuuje wysiłki w celu przedstawienia swojej niesprowokowanej agresji wojennej przeciwko Ukrainie jako czegoś innego, jednocześnie nadal dążąc do rozciągnięcia jurysdykcji rosyjskiego prawa federalnego nad suwerennymi państwami" – ogłosił Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

ISW przypomniał, że oprócz Zełenskiego na liście poszukiwanych rosyjskiego MSW znalazł się jego najważniejszy przeciwnik polityczny, były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oraz dowódca tamtejszych sił lądowych, generał Ołeksandr Pawluk. ISW podkreślił, że nawet rosyjskie media państwowe zauważyły, że przestępstwa, które mieli oni popełnić, nie zostały wymienione.

"Jeden z rosyjskich blogerów wojskowych wyraził nadzieję, że nakaz aresztowania Zełenskiego uniemożliwi mu odwiedzanie krajów, które zawarły z Rosją umowę o ekstradycji" – przekazał ISW.

Wołodymyr Zełenskipresident.gov.ua

CZYTAJ: Prokremlowskie agencje: Zełenski poszukiwany listem gończym. MSZ w Kijowie komentuje

Operacja "Majdan3"

W swoim najnowszym raporcie amerykański think tank powiązał działania Rosji wobec Zełenskiego z operacją Kremla o nazwie "Majdan3". Jednym z jej celów jest podważenie legalności prezydentury Zełenskiego, który w maju tego roku kończy swoją kadencję. Ze względu na stan wojenny, który uniemożliwia przeprowadzenie nowych wyborów, Zełenski nadal będzie pozostawał na stanowisku.

"Decyzja Kremla o umieszczeniu Zełenskiego, Pawluczuka i Poroszenki na rosyjskiej liście poszukiwanych jest (także) prawdopodobnie częścią rosyjskiej operacji informacyjnej 'Majdan3' i szerszych działań Kremla mających na celu zdyskredytowanie obecnego i poprzednich prozachodnich rządów ukraińskich, które powstały po ukraińskiej rewolucji Euromajdanu w 2014 roku, a także dyplomatyczną izolację Ukrainy" – podkreślili autorzy dokumentu.

Ocenili jednocześnie, że działania Moskwy to również kontynuacja jej wysiłków na rzecz rozciągnięcia jurysdykcji Rosji na suwerenne kraje europejskie i postsowieckie.

Politycy z państw NATO na liście

"Rosyjskie MSW już wcześniej umieściło wielu urzędników z krajów członkowskich NATO - w tym z Estonii, Łotwy i Litwy - na rosyjskiej liście poszukiwanych za rzekome łamanie różnych rosyjskich przepisów federalnych w krajach członkowskich NATO. ISW nadal ocenia, że wysiłki Kremla zmierzające do zapewnienia jurysdykcji Rosji mają na celu ustanowienie warunków informacyjnych, uzasadniających ewentualną przyszłą rosyjską agresję na państwa NATO" – głosi sprawozdanie.

Autorka/Autor:tas//mrz

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: president.gov.ua

Tagi:
Raporty: