Milionowe odszkodowanie dla rodzin ofiar z zestrzelonego nad Teheranem boeinga

Źródło:
Reuters, PAP

Sąd w kanadyjskiej prowincji Ontario zdecydował o przyznaniu odszkodowania rodzinom sześciu osób, które zginęły w zestrzelonym nad Teheranem przez irańskie wojsko ukraińskim boeingu. Prawnicy bliskich ofiar zapowiedzieli, że w celu spłaty odszkodowania będą wnioskowali o zajmowanie irańskich aktywów poza granicami Iranu.

8 stycznia 2020 roku irańskie siły zbrojne zestrzeliły wkrótce po starcie boeinga obsługującego lot PS752 ukraińskich linii lotniczych między Teheranem a Kijowem. Iran przyznał się do zestrzelenia dopiero trzy dni później i utrzymywał, że stało się to "przez pomyłkę". Tragedia pochłonęła życie 176 osób - obywateli Wielkiej Brytanii, Szwecji, Ukrainy, Iranu oraz 55 obywateli i 30 stałych rezydentów Kanady.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Rodziny złożyły pozew przeciw władzom Iranu i innym urzędnikom, których obwiniali za wydarzenie z 2020 roku. Jak tłumaczył w poniedziałek Mark Arnold - prawnik rodzin, którym sąd w Ontario przyznał odszkodowanie w wysokości 107 milionów dolarów kanadyjskich (około 340 milionów złotych), plus odsetki - osoby te w wyniku zestrzelenia ukraińskiego boeinga straciły swych małżonków, rodzeństwo, dzieci, siostrzenice i siostrzeńców.

Prawnik dodał, że jego zespół będzie wnioskował o zajęcia irańskich aktywów w Kanadzie i innych krajach, by spłacić zasądzone odszkodowanie.

Ultimatum dla Iranu

W połowie grudnia Kanada, Wielka Brytania, Szwecja i Ukraina dały Iranowi ultimatum na przystąpienie do negocjacji w sprawie odszkodowań dla rodzin ofiar tragedii. "Iran ma czas do 5 stycznia 2022 roku na potwierdzenie swojego udziału w negocjacjach z grupą koordynacyjną" - poinformowały cztery kraje we wspólnym oświadczeniu.

"Prawie dwa lata minęły od zniszczenia samolotu PS752, a Islamska Republika Iranu nie wykazała zainteresowania przestrzeganiem międzynarodowych zobowiązań prawnych" - podkreśliły cztery kraje w oświadczeniu. Wskazały, że ich cierpliwość "wyczerpuje się" i będą musiały "poważnie rozważyć działania, jakie należy podjąć w celu rozwiązania tej kwestii w ramach prawa międzynarodowego".

Pod koniec listopada zeszłego roku kraje te potępiły postawę Teheranu i wyraziły swoje "głębokie rozczarowanie" faktem, że Iran nie przyjął ich wielokrotnych próśb o rozmowy w tej sprawie.

Grupa koordynacyjna zaznacza, że "pozostaje zjednoczona w swoim celu, jakim jest pociągnięcie Islamskiej Republiki Iranu do odpowiedzialności za działania i zaniechania urzędników cywilnych i wojskowych, którzy spowodowali śmierć 176 niewinnych osób".

Autorka/Autor:ft\mtom

Źródło: Reuters, PAP

Tagi:
Raporty: