Świat

"Reakcja będzie druzgocąca". Ostrzegają Amerykanów przed "strategicznym błędem"

Świat


Iran zapowiedział "druzgocącą" odpowiedź, jeżeli Stany Zjednoczone uznają jego Gwardię Rewolucyjną za organizację terrorystyczną - poinformowano w poniedziałek. Ocenił również, że byłby to "strategiczny błąd", za który pełną odpowiedzialność ponieśliby Amerykanie.

- Jesteśmy pełni nadziei, że Stany Zjednoczone nie popełnią tego strategicznego błędu - powiedział w poniedziałek rzecznik irańskiego MSZ Bahram Qasemi, cytowany przez agencję IRNA. - Jeśli to zrobią, reakcja Iranu będzie zdecydowana, rozstrzygająca i druzgocąca, i Stany Zjednoczone powinny ponieść wszystkie konsekwencje - dodał.

Możliwość uznania Gwardii Rewolucyjnej za organizację terrorystyczną przez USA w niedzielę skrytykował również jej dowódca gen. Mohammad Ali Dżafari.

- Jeśli prawdziwe są informacje o głupocie amerykańskiego rządu rozważającego uznanie Gwardii Rewolucyjnej za grupę terrorystyczną, to Gwardia Rewolucyjna rozważy uznanie amerykańskiej armii za podobną do (tak zwanego - red.) Państwa Islamskiego - powiedział.

Ostrzegł również USA, że jeśli nałożą kolejne sankcje na Teheran, będą musiały przenieść swe bazy w regionie "dwa tysiące kilometrów od irańskiej granicy, gdyż taki jest zasięg irańskich rakiet".

Druga armia Iranu

W zeszłym tygodniu prezydent USA Donald Trump oświadczył, że Iran nie spełnił oczekiwań wynikających z porozumienia nuklearnego z 2015 roku i zapowiedział, że wkrótce poinformuje o swojej decyzji w sprawie dalszego udziału USA w tym układzie. Decyzja ta spodziewana jest 15 października.

Jak twierdzi agencja Reutera, spodziewane jest wówczas również uznanie przez prezydenta USA irańskiej Gwardii Rewolucyjnej za organizację terrorystyczną, co ma stanowić część nowej amerykańskiej strategii wobec tego państwa. Pojedyncze osoby i podmioty związane ze Strażnikami Rewolucji są obecnie na amerykańskiej liście zagranicznych organizacji terrorystycznych, ale nie cała formacja.

Gwardia Rewolucyjna, zwana też Strażnikami Rewolucji, została utworzona po rewolucji islamskiej z 1979 roku w celu jej obrony przed, jak to określano, "wewnętrznymi i zewnętrznymi" zagrożeniami.

W praktyce to druga irańska armia, która składa się z formacji lądowych, morskich i powietrznych i jest to najlepiej wyszkolona i wyposażona część sił zbrojnych Iranu. Regularna armia posiada większość irańskich sił lądowych, natomiast Gwardia sprawuje kontrolę m.in. nad rosnącym arsenałem rakiet balistycznych.

Przełomowe porozumienie

Zawarte w 2015 roku porozumienie nuklearne między Iranem a sześcioma mocarstwami (Chiny, Francja, Rosja, USA, Wielka Brytania i Niemcy) ma na celu ograniczenie irańskiego programu nuklearnego i przewiduje, że Teheran zrezygnuje z dążenia do uzyskania broni atomowej w zamian za stopniowe znoszenie nałożonych na niego sankcji międzynarodowych.

Prezydent USA wielokrotnie oceniał, że porozumienie społeczności międzynarodowej z Teheranem w sprawie irańskiego programu nuklearnego było jedną z najgorszych i najbardziej jednostronnych transakcji, do jakich kiedykolwiek przystąpiły Stany Zjednoczone. Uznał to porozumienie za powód do wstydu dla Stanów Zjednoczonych i zagroził jego zerwaniem.

Autor: mm\mtom / Źródło: Reuters, PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: M. Sadegh Nikostarr/Tasnim

Tagi:
Raporty: