Immunitet Morawieckiego, decyzja PKW, nieudana misja rakiety Muska

Źródło:
PAP, TVN24, CNN
Start statku kosmicznego Starship
Start statku kosmicznego StarshipReuters
wideo 2/4
Start statku kosmicznego StarshipReuters

Do Sejmu wpłynął wniosek prokuratury w sprawie uchylenia immunitetu Mateusza Morawieckiego. Państwowa Komisja Wyborcza ma przygotować wyjaśnienia do uchwały z 30 grudnia. Statek kosmiczny Elona Muska stracił łączność z bazą i rozpadł się w powietrzu podczas swojego siódmego lotu próbnego. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć w piątek 17 stycznia.

1. Wniosek o uchylenie immunitetu Morawieckiego

Do Sejmu wpłynął wniosek prokuratury w sprawie uchylenia immunitetu Mateusza Morawieckiego w związku ze sprawą wyborów kopertowych. Prokuratura zarzuca Morawieckiemu, że jako premier przekroczył swoje uprawnienia i nie dopełnił obowiązków, czym "doprowadził do bezcelowego, nieefektywnego i nieuzasadnionego wydatkowania środków publicznych".

Były premier zadeklarował, że chętnie zrzeknie się immunitetu, ponieważ "nie chce się za nim kryć". Przekonywał, że działał zgodnie z konstytucją i "prawda się obroni".

2. PKW odpowie w sprawie pieniędzy dla PiS

Państwowa Komisja Wyborcza ma przygotować wyjaśnienia do uchwały z 30 grudnia - zdecydowali członkowie PKW.

Będzie to odpowiedź na pismo ministra finansów Andrzeja Domańskiego. Projekty pisma mają przygotować Ryszard Balicki oraz Arkadiusz Pikulik. Mają czas do 23 stycznia.

3. Statek Muska oblał test

Statek kosmiczny Starship stracił łączność z bazą i rozpadł się w powietrzu podczas swojego siódmego lotu próbnego. Do awarii doszło przed odłączeniem silników rakiety i główną fazą czwartkowej misji, która miała polegać na umieszczeniu na orbicie ładunków symulujących satelity systemu Starlink. Według planu, statek miał potem wrócić na Ziemię i rozbić się w wodach Oceanu Indyjskiego.

Po raz drugi udało się jednak lądowanie pierwszego członu rakiety nośnej Super Heavy, który po raz drugi udanie został przechwycony przez mechaniczne ramiona.

Widzowie obserwują statek kosmiczny Starship w czasie startuMICHAEL GONZALEZ/PAP/EPA

4. Sukces rakiety Jeffa Bezosa

W czwartek gigantyczna rakieta New Glenn firmy Blue Origin wystartowała z przylądka Canaveral na Florydzie. Drugi stopień rakiety dotarł na orbitę, osiągając długo oczekiwany kamień milowy i główny cel misji.

To ogromny skok dla firmy Jeffa Bezosa, która zamierza rywalizować ze SpaceX Elona Muska w branży wynoszenia satelitów na orbitę.

5. Nie żyje David Lynch

Reżyser David Lynch zmarł w wieku 78 lat. Stworzył między innymi takie filmy jak "Mulholland Drive", "Dzikość serca", "Zaginiona autostrada", "Blue Velvet" czy "Głowa do wycierania", a także kultowy serial "Miasteczko Twin Peaks".

W ubiegłym roku Lynch poinformował, że zdiagnozowano u niego rozedmę płuc.

6. Norweskie myśliwce wysłane do obrony polskiej przestrzeni powietrznej

"Dwa norweskie myśliwce F-35 zostały poderwane w celu obrony polskiej przestrzeni powietrznej" - podało Dowództwo Sojuszniczych Sił Powietrznych. Jak dodano, była to odpowiedź na - jak wskazało wojsko - dużą liczbę rosyjskich jednostek.

"To pierwszy raz, kiedy norweskie myśliwce zostały poderwane w celu aktywnej obrony polskiej przestrzeni powietrznej, co demonstruje zaangażowanie Sojuszu na wschodniej flance NATO" - napisano.

ZOBACZ POGODĘ NA DZIŚ

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: PAP, TVN24, CNN

Źródło zdjęcia głównego: MICHAEL GONZALEZ/PAP/EPA