TVN24 | Świat

"New York Times" przenosi dziennikarzy z Hongkongu. Powodem zmiany w chińskim prawie

TVN24 | Świat

Autor:
mart\mtom
Źródło:
PAP

"New York Times" poinformował, że przeniesie jedną trzecią swojego personelu dziennikarskiego z biura w Hongkongu do Seulu, stolicy Korei Południowej. Dziennik argumentuje to "niepewnością" wywołaną przez chińskie prawo o bezpieczeństwie państwowym narzucone Hongkongowi.

Jak oświadczyła rzeczniczka "New York Times", z hongkońskiego biura przeniesiony zostanie "zespół dziennikarzy cyfrowych", ale dziennik na razie nie zamierza rezygnować z redakcji w Hongkongu. Do stolicy Korei Południowej, Seulu, przeniesiona zostanie łącznie jedna trzecia całego personelu dziennikarskiego. Gazeta twierdzi, że to efekt "niepewności" wywołanej przez chińskie prawo o bezpieczeństwie państwowym w Hongkongu.

Anulowane akredytacje w odwecie za restrykcje

Wcześniej w tym roku władze Chińskiej Republiki Ludowej anulowały akredytacje dziennikarzy "NYT" i innych amerykańskich mediów w odwecie za restrykcje nałożone przez władze amerykańskie na chińskie media państwowe działające w USA. Pekin zapowiedział również, że dziennikarze w Hongkongu będą traktowani tak samo jak w Chinach kontynentalnych.

W byłej brytyjskiej kolonii mieści się wiele regionalnych biur światowych mediów, które korzystają ze statusu Hongkongu jako centrum finansowego, gdzie obowiązują swobody obywatelskie nieobecne w reszcie Chin. Ten status może się zmienić w następstwie uchwalonego pod koniec czerwca prawa o bezpieczeństwie państwowym, ograniczającego autonomię regionu i przewidującego surowe kary za szeroko pojętą "działalność wywrotową".

Chiny i HongkongPAP

W związku z tym prawem we wtorek prezydent Donald Trump podpisał rozporządzenie znoszące specjalny status Hongkongu w stosunkach z USA. Zapowiedział, że z uwagi na "opresyjne działania" Pekinu, Hongkong będzie traktowany tak samo jak reszta Chin, co oznacza "koniec specjalnych przywilejów, koniec specjalnego traktowania, koniec eksportu wrażliwych technologii".

Autor:mart\mtom

Źródło: PAP