TVN24 | Świat

Raport ONZ: pandemia COVID-19 doprowadziła do klęski głodu w Ameryce Łacińskiej

TVN24 | Świat

Autor:
ft,
pp//rzw
Źródło:
PAP

W Ameryce Łacińskiej pandemii COVID-19 towarzyszy "pandemia głodu". Tak media tego regionu nazwały coraz bardziej dotkliwe niedożywienie najuboższych warstw mieszkańców, które jest następstwem ataku koronawirusa.

Czterech na dziesięciu mieszkańców krajów Ameryki Łacińskiej nie ma zapewnionego wystarczającego wyżywienia, a niemal jeden na dziesięciu cierpi głód - stwierdził opublikowany w środę najnowszy raport Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) o następstwach pandemii COVID-19.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Pandemia głodu w Ameryce Łacińskiej

Liczba osób głodujących w regionie, która wzrasta już szósty rok, zwiększyła się w 2020 roku o kolejnych 30 procent. W Ameryce Łacińskiej głód lub ostre niedożywienie dotyczy 59,7 miliona osób – najwięcej od 20 lat. W ubiegłym roku problem obejmował 9,1 proc. mieszkańców Ameryki Łacińskiej, podczas gdy przed nadejściem pandemii COVID-19, w 2019 roku - 7,1 procent. Oznacza to, że liczba cierpiących głód wzrosła w tym regionie o 13,8 miliona.

Jednocześnie PKB regionu zmalał w 2020 roku o 6,8 procent. "To największy spadek od 120 lat" – stwierdził raport FAO. "Fakt ten sprawił, że Ameryka Łacińska stała się regionem, którego ludność najmocniej ucierpiała wskutek pandemii, jeśli chodzi bezpieczeństwo żywnościowe" – napisał w czwartek argentyński dziennik "El Clarin".

Pomoc żywnościowa w Ameryce PołudniowejShutterstock

- Musimy stwierdzić to dobitnie i wyraźnie: Ameryka Łacińska i Karaiby znalazły się w krytycznej sytuacji, jeśli chodzi o ich bezpieczeństwo żywnościowe – oświadczył Julio Berdegue, przedstawiciel regionu w FAO.

Najgorsza sytuacja w centralnej Ameryce

Kraje regionu, w których głód lub ciężkie niedożywienie obejmują najwięcej mieszkańców, to między innymi Gwatemala – około 50 procent, Honduras - 47 procent i Salwador – 46 procent. Najmniej ludzi głoduje w Brazylii, na Kubie i w Urugwaju. Według danych FAO w tych trzech krajach osób głodujących jest poniżej 2,5 procent, co nie oznacza, że nie występują tam również zjawiska "poważnego niedożywienia".

Szczególny przypadek wśród największych gospodarek Ameryki Łacińskiej stanowi rządzona przez centrolewicowy, peronistowski rząd Argentyna, gdzie zagrożone jest niedożywieniem bądź głodem 35,8 procent ludności. W 2021 roku inflacja w Argentynie osiągnęła 52 procent w porównaniu z poprzednim rokiem. Była najwyższa od 30 lat i wyższa nawet niż w Wenezueli, podczas gdy w pozostałych krajach regionu była ona jednocyfrowa.

Jak podał "El Clarin", niepewna sytuacja, jeśli chodzi wyżywienie w Argentynie silniej ugodziła w kobiety niż w mężczyzn: dotknęła ona 41,8 procent argentyńskich kobiet i 32,2 procent mężczyzn, co potwierdzają najnowsze badania Uniwersytetu Katolickiego Argentyny (UCA), jednej z najbardziej prestiżowych wyższych uczelni Ameryki Łacińskiej.

Autor:ft, pp//rzw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock