TVN24 | Świat

Media: Turcja realizuje swoje interesy grożąc zablokowaniem akcesji Finlandii i Szwecji do NATO

TVN24 | Świat

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP
Turcja "nie ma pozytywnej opinii" w sprawie poszerzenia NATO o Szwecję i Finlandię
Turcja "nie ma pozytywnej opinii" w sprawie poszerzenia NATO o Szwecję i FinlandięReuters
wideo 2/4
ReutersTurcja "nie ma pozytywnej opinii" w sprawie poszerzenia NATO o Szwecję i Finlandię

Fińska prasa oceniła w piątek, że Turcja jako znaczący członek NATO, poprzez groźbę zablokowania wejścia Finlandii i Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego, "chce realizować swoje interesy" i wpłynąć między innymi na Stany Zjednoczone i Unię Europejską.

W piątek prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył, że przyjęcie Finlandii i Szwecji do NATO byłoby błędem, a kraje nordyckie są "schronieniem dla organizacji terrorystycznych". Turecki przywódca wskazał w szczególności na Szwecję, gdzie przebywają zwolennicy radykalnych organizacji kurdyjskich. Dziennik "Ilta-Sanomat" zauważył przy tym, że Erdogan w swoim oświadczeniu nie odniósł się bezpośrednio do Finlandii.

- Będziemy działać małymi krokami – oświadczył w reakcji na słowa Erdogana szef fińskiego MSZ Pekka Haavisto. - Tego rodzaju proces wymaga cierpliwości – dodał i przypomniał, że Finlandia jest w koalicji antyterrorystycznej.

Zaślepka materiału TVN24GO
Po co Turcji NATO, po co NATO Turcja?
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Według fińskiej prasy, wypowiedź tureckiego przywódcy oznacza, że Turcja "chce być usłyszana" podczas prawdopodobnego procesu rozszerzenia NATO o dwa kolejne kraje nordyckie, a "Finlandia może stać się pionkiem w grze".

Erdogan – jak uważa Toni Alaranta z Fińskiego Instytut Spraw Międzynarodowych – w zamian za zgodę na rozszerzenie NATO, może wymagać od Zachodu uznania niepodległości Cypru Północnego czy zniesienia nałożonych na Turcję sankcji, w tym dotyczących broni.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Alexandros Michailidis / Shutterstock.com