TVN24 | Świat

Boris Johnson zapowiedział szczyt przywódców grupy G7 w sprawie Afganistanu

TVN24 | Świat

Autor:
lukl\mtom
Źródło:
PAP

Brytyjski premier Boris Johnson ogłosił, że szczyt online przywódców państw grupy G7 poświęcony sytuacji w Afganistanie odbędzie się we wtorek . "Niezwykle ważne jest, by społeczność międzynarodowa współpracowała, by zapewnić bezpieczną ewakuację" - podkreślił w mediach społecznościowych.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Johnson wezwał jednocześnie społeczność międzynarodową do znalezienia sposobów na zapobieżenie eskalacji konfliktu w Afganistanu, w którym przed tygodniem władzę przejęli talibowie i skąd państwa zachodnie próbują obecnie ewakuować swoich obywateli oraz afgańskich współpracowników ich wojsk.

"Zabezpieczyć zdobycze ostatnich 20 lat"

"Niezwykle ważne jest, by społeczność międzynarodowa współpracowała, by zapewnić bezpieczną ewakuację, zapobiec kryzysowi humanitarnemu i wesprzeć Afgańczyków, by zabezpieczyć zdobycze ostatnich 20 lat" - napisał w niedzielę na Twitterze Johnson.

Wielka Brytania sprawuje w tym roku przewodnictwo w G7. Zorganizowanie szczytu w sprawie Afganistanu, który odbędzie się w formie wirtualnej, brytyjski premier zapowiadał już na początku tego tygodnia, a w czwartek odbyło się wirtualne spotkanie ministrów spraw zagranicznych G7 poświęcone sytuacji w tym kraju.

Oprócz Wielkiej Brytanii w skład G7 wchodzą także Stany Zjednoczone, Włochy, Francja, Niemcy, Japonia i Kanada.

Autor:lukl\mtom

Źródło: PAP