Piotr Łukasiewicz: Talibowie posmakowali własnego lekarstwa. Brakuje im środków, wiedzy w zwalczaniu terroryzmu

Autor:
mart\mtom
Źródło:
TVN24
Piotr Łukasiewicz: talibom brakuje środków, wiedzy i doświadczenia w zwalczaniu terroryzmu
Piotr Łukasiewicz: talibom brakuje środków, wiedzy i doświadczenia w zwalczaniu terroryzmuTVN24
wideo 2/11
TVN24Piotr Łukasiewicz: talibom brakuje środków, wiedzy i doświadczenia w zwalczaniu terroryzmu

W pobliżu lotniska w Kabulu doszło do dwóch eksplozji. O zamachach i sytuacji w Afganistanie w "Faktach po Faktach" w TVN24 rozmawiali dziennikarka i korespondentka "Krytyki Politycznej" Jagoda Grondecka oraz dr Piotr Łukasiewicz, były ambasador Polski w Afganistanie. - Tragedia na tragedii - stwierdziła Grondecka.

W pobliżu lotniska w Kabulu, gdzie od połowy sierpnia trwa akcja ewakuacyjna po ofensywie talibów, doszło w czwartek do dwóch eksplozji. Nie wiadomo na razie, ile osób dokładnie ucierpiało. Amerykański portal Politico podaje, powołując się na źródło w amerykańskiej administracji, że sprawcą ataku był zamachowiec samobójca z dżihadystycznej organizacji tzw. Państwo Islamskie (IS).

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Kto mógł przeprowadzić zamach?

Jagoda Grondecka, dziennikarka i korespondentka "Krytyki Politycznej", która niedawno wróciła z Afganistanu, stwierdziła w "Faktach po Faktach" w TVN24, że sprawcami zamachu może być lokalna filia tzw. Państwa Islamskiego - Państwo Islamskie Chorasanu, która jest aktywna w Afganistanie. - Tego wszyscy się obawiali, tego wszyscy się spodziewali - powiedziała. - Biorąc pod uwagę, że są oni wrogami nie tylko świata zachodniego, ale również są wrogami talibów, że starają się z nimi walczyć i będą starali się ich podminować, byłoby to najbardziej logiczne, gdyby to oni właśnie stali za tym zamachem - dodała.

Dr Piotr Łukasiewicz, były ambasador Polski w Afganistanie, zaznaczył, że Państwo Islamskie Chorasanu to "nieliczna" odnoga tej organizacji, która zrzesza kilkaset osób i nie ma dużego zasięgu terytorialnego.

- To są byli komendanci, byli żołnierze talibscy, tylko po prostu jeszcze bardziej radykalni od talibów, bardziej zideologizowani, wyznający ideologię dżihadystyczną przede wszystkim i z tego względu nienawidzący się wzajemnie z talibami, którzy nie są organizacją terrorystyczną, są ruchem politycznym, nacjonalistycznym, ekstremistycznym, skrajnie konserwatywnym - wyjaśniał gość TVN24.

Grondecka nazwała eksplozje w Kabulu "tragedią na tragedii". - Już samo to, co się działo na lotnisku od kilku dni, było katastrofą. Ludzie już tam umierali, tam było wiele ofiar śmiertelnych, wskutek tego tłoku, ludzie się tam tratowali - mówiła. - To był niewyobrażalny ścisk. Jakikolwiek atak bombowy przeprowadzony w takim miejscu może liczyć na bardzo duże żniwo - dodała.

Łukasiewicz: talibowie posmakowali własnego lekarstwa

Zdaniem Łukasiewicza "talibowie posmakowali własnego lekarstwa", bo "sami dokonywali podobnych zamachów". - W tej chwili ciężar kierowania państwem i dbania o obywateli afgańskich, niezależnie czy ich popierają, czy nie, spoczywa wyłącznie na nich, więc muszą tą sytuacją bezpieczeństwa zarządzać. Trudno ocenić, na ile są do tego przygotowani. Ja postawiłbym tezę, że w ogóle nie są, ponieważ rozgonili całą policję - ocenił.

Stwierdził, że zarówno tzw. Państwo Islamskie, jak i inne organizacje, "będą się radykalizowały i będą działały". - Afgańczycy będą cierpieli dalej z powodu terroryzmu - dodał.

- Talibom brakuje środków, brakuje wiedzy, brakuje doświadczenia w zwalczaniu terroryzmu, ponieważ do tej pory oni byli, skrótowo mówiąc, traktowani jak terroryści przez siły afgańskie, teraz zamieniają się miejscami i mają odpowiedzi, śmiem twierdzić, prostackie i brutalne i jednak mimo wszystko nie tak skuteczne jak poprzednia władza. Chorasan zdaje sobie z tego sprawę i tego rodzaju chaos będzie tylko i wyłącznie zgodny z ich celami ideowymi, a talibom będzie podminowywał ich poparcie i władzę - powiedział Łukasiewicz.

Widok na lotnisko w Kabulu
Widok na lotnisko w Kabulu

Grondecka: na tym wszystkim będą cierpieć najbardziej zwyczajni Afgańczycy

Grondecka oceniła, że ciężko przewidzieć reakcję talibów. Dodała, że do tej pory szczycili się oni tym, że Afganistan będzie teraz bardziej bezpieczny niż za poprzednich rządów.

- Tylko te deklaracje odnosiły się głównie do drobnej, zorganizowanej przestępczości - stwierdziła. Dodała, że trudno sobie wyobrazić, że poradzą sobie z wyzwaniami takimi jak czwartkowy zamach.

- Na tym wszystkim będą cierpieć najbardziej, tak jak cierpią teraz, zwyczajni Afgańczycy - zaznaczyła.

Grondecka: na tym wszystkim będą cierpieć najbardziej zwyczajni Afgańczycy
Grondecka: na tym wszystkim będą cierpieć najbardziej zwyczajni AfgańczycyTVN24

Autor:mart\mtom

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości