Świat

Cameron: Będziemy walczyć o Falklandy

Świat

Aktualizacja:
WikipediaFalklandy to sporne terytorium między Argentyną a Wielką Brytanią

- Wielka Brytania będzie walczyć o Falklandy - zapowiedział premier David Cameron w odpowiedzi na ostatnie ostre wypowiedzi prezydent Argentyny dotyczące wysp.

Premier Cameron powiedział, że rząd Wielkiej Brytanii ma "silne postanowienie" w sprawie Falklandów i podkreślił, że wyspy dysponują silnymi środkami obronnymi.

Wypowiedź premiera padła kilka dni po tym, gdy prezydent Argentyny Cristina Fernandez de Kirchner w liście otwartym zaapelowała do brytyjskich władz, by przekazały jej krajowi sporne wyspy. Oskarżyła też Wielką Brytanię o zapędy kolonialne. - Argentyńczycy zamieszkujący te wyspy zostali z niej wyrzuceni przez Królewską Marynarkę Wojenną - napisała.

Cameron w wywiadzie dla BBC powiedział, że w sprawie Falklandów dostaje regularne raporty, ponieważ musi wiedzieć, czy poziom obronności wysp jest dostateczny. Pytany o to, czy Wielka Brytania byłaby gotowa walczyć o ich zatrzymanie, odparł: - Oczywiście, że tak i mamy silne środki obronne ku temu, co jest absolutnie kluczowe: mamy myśliwce i żołnierzy stacjonujących na Falklandach.

Odrzucił też ewentualne rozmowy z Argentyną jeśli nie zażąda ich ludność Falklandów. W zeszłym tygodniu mówił, że do tej pory mieszkańcy wysp chcieli utrzymania obecnego statusu.

Mieszkańcy zdecydują w referendum

W tym roku w marcu w tej sprawie ma odbyć się referendum. Mieszkańcy Falklandów będą musieli odpowiedzieć na pytanie, czy chcą, by ich wyspy dalej były zamorskim terytorium zależnym Wielkiej Brytanii.

Argentyna twierdzi, że Wielka Brytania od 1833 r. nielegalnie okupuje wyspy, położone niedaleko wybrzeży argentyńskich, a ostatnio rozmieściła znaczne siły zbrojne na południowo-zachodnim Atlantyku. Londyn zaprzecza temu i stoi na stanowisku, że Argentyna ignoruje wolę 3 tys. mieszkańców Falklandów, którzy chcą pozostać obywatelami brytyjskimi.

W 1982 roku państwa te stoczyły 74-dniową wojnę o wyspy, w której zginęło 649 Argentyńczyków i 255 Brytyjczyków. Konflikt zakończył się porażką wojsk argentyńskich.

Autor: jk\mtom / Źródło: Reuters, PAP,

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia

Tagi:
Raporty: