Spór o Falklandy. Wielka Brytania kontra Argentyna

6 stycznia 2013

Eksperci medycyny sądowej zidentyfikowali zwłoki 88 argentyńskich żołnierzy poległych w 1982 roku w walce z wojskami brytyjskimi na Falklandach i pochowanych tam w anonimowych grobach - poinformował w piątek Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża.

Rząd Argentyny z zadowoleniem powitał stanowisko oenzetowskiej komisji, poszerzające granice argentyńskiego szelfu kontynentalnego na południowym Atlantyku tak, że w ich obrębie znajdują się Falklandy. Londyn powtarza: "Falklandy są brytyjskie".

"Nadszedł czas na dialog między Argentyną a Zjednoczonym Królestwem w sprawie Malwinów" - plakat z takim napisem trzymał papież Franciszek podczas środowej audiencji genralnej. W reakcji brytyjskie MSZ oświadczyło w czwartek, że nie istnieją żadne wątpliwości co do suwerennych praw W. Brytanii do Falklandów (nazywanych przez Argentynę Malwinami).

Wielka Brytania szpiegowała argentyński rząd przez kilka lat, bo obawiała się roszczeń Buenos Aires ws. Falklandów - podaje "Telegraph", powołując się na dokumenty opublikowane przez byłego współpracownika amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego Edwarda Snowdena.

Brytyjski rząd obawia się, że Falklandy - terytorium zamorskie Wielkiej Brytanii na Atlantyku - są zagrożone przez Argentynę - powiedział w radiu BBC brytyjski minister obrony Michael Fallon.

Rosja nie zamierza budować bazy wojskowej w Argentynie - poinformowało MSZ Federacji Rosyjskiej. Informacje takie pojawiły się na początku tygodnia w niektórych mediach, jednak Moskwa zdecydowanie im zaprzeczyła. Jak podkreślono w komunikacie jest to "prowokacyjna kaczka dziennikarska".

Rozmów na temat suwerenności Falklandów zażądał od Wielkiej Brytanii minister spraw zagranicznych Argentyny Hector Timerman. Strona brytyjska powiedziała jednak "nie", uzasadniając to wynikiem niedawnego referendum.

Franciszek przyjął na prywatnej audiencji prezydent Argentyny Cristinę Fernandez de Kirchner. Między obojgiem panowały do tej pory raczej napięte stosunki. Polityk ujawniła, że poprosiła duchownego między innymi o pomoc w konflikcie z Wielką Brytanią o Falklandy.

Brytyjski premier David Cameron wezwał władze Argentyny, by uszanowały wynik referendum na Falklandach. 99,8 proc. głosujących opowiedziała się w nim za utrzymaniem dotychczasowego statusu wysp, czyli terytorium zamorskiego Wielkiej Brytanii.

Po ostatnich informacjach o znalezieniu złóż ropy i gazu w rejonie Falklandów odżywa spór o wyspy między Wielką Brytanią a Argentyną. Argentyński minister spraw zagranicznych Hector Timerman wezwał w Londynie brytyjskie spółki naftowe do zaprzestania poszukiwań węglowodorów w rejonie wysp.

Minister spraw zagranicznych Argentyny Hector Timerman odrzucił w czwartek propozycję szefa brytyjskiej dyplomacji Williama Hague'a w sprawie rozmów trójstronnych dotyczących Falklandów. Miały by rozmawiać władze tych wysp, Londyn oraz Buenos Aires.

Okręt, który przewodził zespołowi atakującemu Falklandy w 1982 roku, skończył w bardzo niechlubny sposób. Argentyński niszczyciel ARA Santisima Trinidad zatonął w porcie z powodu zaniedbań w konserwacji. Minister obrony przyznał, że jest tym "zawstydzony".

- Wielka Brytania będzie walczyć o Falklandy - zapowiedział premier David Cameron w odpowiedzi na ostatnie ostre wypowiedzi prezydent Argentyny dotyczące wysp.

Determinacja Londynu w sprawie utrzymania Falklandów jest nieugięta - oświadczył brytyjski premier David Cameron w czwartek, w 30. rocznicę wygranej wojny z Argentyną o archipelag u wybrzeży Patagonii. Z kolei prezydent Argentyny Cristina Fernandez powiedziała, że fakt, iż Falklandy pozostają pod władzą Londynu "jest afrontem dla świata, o którym wszyscy marzymy".