Rzecznik ukraińskiej armii: pod Bachmutem zniszczyliśmy węzeł łączności Rosjan, wróg desperacko się broni
Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 531 dni. Rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk ukraińskiej armii Serhij Czerewaty przekazał, że Ukraińcy walczący pod Bachmutem w Donbasie zniszczyli węzeł łączności rosyjskich wojsk. Podał, że na tym odcinku frontu zginęło 65 żołnierzy wroga, a 120 zostało rannych. "Wróg desperacko się broni, stosując wszystkie rodzaje artylerii. W ciągu ostatniej doby nasze pozycje zostały ostrzelane 508 razy" - poinformował Czerewaty. W ciągu minionej doby Rosjanie atakowali także między innymi obiekty cywilne w obwodach chersońskim, donbaskim i zaporoskim. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.
Relacja odświeża się automatycznie
- 4:45
Ukraina otrzyma około 30 czołgów Leopard 1, zakupionych przez niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall od belgijskiej firmy OIP Land Systems - poinformował dziennik "Handelsblatt".
- 4:20
Mer Moskwy Siergiej Sobianin poinformował na Telegramie, że w nocy z wtorku na środę stolica Rosji została zaatakowana przez dwa drony - podała agencja AFP. "Oba zostały zestrzelone przez obronę powietrzną. Jeden był w rejonie Domodiedowa, drugi w rejonie autostrady do Mińska" - napisał.
Według niego nie ma informacji o ewentualnych ofiarach spadających części dronów.
- 3:43
Na miejscu, w którym w położonej na wschodzie Estonii Narwie do 2022 roku stał sowiecki czołg, utworzona zostanie stacja obserwacyjna dla drona. Punkt zostanie umieszczony przy granicy z Rosją - poinformowała telewizja ERR.
- 0:15
Szwedzka firma Satcube wyśle do Ukrainy satelitarne terminale internetowe własnej produkcji, z których można będzie korzystać na terytoriach, gdzie nie działają sieci komórkowe i naziemne - poinformował portal Ukraińska Prawda, powołując się na dziennik "Dagens Nyhet".
- 21:49
Władze obwodu czerkaskiego na Ukrainie zaapelowały do chasydów, by nie przyjeżdżali do miasta Humań na żydowski Nowy Rok, Rosz Haszana, ze względu na regularny ostrzał Ukrainy przez siły rosyjskie.
- 21:18
Wejście Ukrainy do NATO będzie dla Rosji korzystne, bo stanie się gwarancją, że Ukraina nie wejdzie na jej terytorium – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w rozmowie z dziennikarzami mediów południowoamerykańskich.
- 21:02
Holenderski personel wojskowy nie może uczestniczyć w imprezach sportowych, w których biorą udział białoruscy lub rosyjscy żołnierze, zdecydowała minister obrony Kajsa Ollongern.
- 19:05
Ukraina będzie odpowiadać na rosyjskie ataki na „korytarze zbożowe” na Morzu Czarnym "tym samym" – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w rozmowie z przedstawicielami mediów południowoamerykańskich.
"Nie mamy dużo broni, ale jeśli oni (Rosjanie) będą nadal strzelać, to do końca wojny mogą stracić wszystkie okręty" – oznajmił Zełenski.
Dodał, że "jeśli Rosja będzie nadal dominować na Morzu Czarnym i je blokować, ostrzeliwujące rakietami, to Ukraina będzie robić to samo. Będzie to uczciwa obrona naszych możliwości".
Podkreślił, że Rosja zablokowała wody terytorialne Ukrainy, "nie dając możliwości przepływania ani transportowi morskiemu, ani statkom ze zbożem".
Ukraina przyznała się w zeszłym tygodniu do dwóch ataków na rosyjskie jednostki. Celem jednego z nich był cumujący w Noworosyjsku okręt desantowy Floty Czarnomorskiej okręt Oleniegorskij Gorniak, który został poważnie uszkodzony. Ponadto Służba Bezpieczeństwa Ukrainy wraz z Marynarką Wojenną Ukrainy przeprowadziły operację specjalną, w wyniku której w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej uszkodzony został duży tankowiec SIG. - 18:47
Szanse na dokonanie przez Ukraińców postępów, które zmienią układ sił w konflikcie, są skrajnie niewielkie, a niektórzy na Zachodzie wywierają presję na Ukrainę, by zaczęła negocjacje z Rosją - podaje CNN, powołując się na zachodniego dyplomatę.
"Oni wciąż będą chcieli zobaczyć, czy jest szansa na poczynienie pewnych postępów. Żeby jednak naprawdę dokonali postępów, które zmienią równowagę tego konfliktu, to myślę, że to skrajnie mało prawdopodobne" - powiedział CNN rozmówca określony jako wysoki rangą zachodni dyplomata. Wskazał, że jeśli przez osiem tygodni Ukraińcy nie zdołali się przebić przez pierwszą główną linię obronną Rosjan, ciężko spodziewać się, że dokonają przełomu z osłabionymi przez ostatnie tygodnie siłami. Problemami mają być rosyjskie pola minowe i przewaga Rosjan w powietrzu.
Stacja cytuje też kongresmena Demokratów Mike'a Quigleya, który niedawno spotkał się z amerykańskimi dowódcami szkolącymi ukraińskich żołnierzy. Jak przyznał polityk, informacje, jakie otrzymują kongresmeni z Pentagonu są "otrzeźwiające".
"To jest najtrudniejszy czas tej wojny" - powiedział.
Bardziej optymistyczną ocenę przedstawił anonimowy amerykański oficjel, który stwierdził, że choć ukraińskie siły posuwają się wolniej niż oczekiwano, "wciąż jest czas i miejsce, by poczynili postępy".
Według rozmówców CNN znaczące straty ponoszone przez Ukraińców sprawiły, że częściej uderzają na terytorium Rosji, by pokazać wrażliwość Rosji na takie ataki. Stwierdzili też, że nierealistyczne oczekiwania dotyczące kontrofensywy przekładają się na presję ze strony "niektórych na Zachodzie", by Kijów rozpoczął negocjacje pokojowe, "w tym, rozważając możliwość ustępstw terytorialnych". Zachodni oficjele obawiają się też, że brak przełomu doprowadzi do wzajemnego obwiniania się i zachwiania jedności Zachodu i Ukrainy. - 16:31
Specjaliści Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) udaremnili próbę przeniknięcia przez rosyjski wywiad wojskowy do systemu wymiany danych ukraińskich sił zbrojnych – podało biuro prasowe SBU na swojej stronie internetowej.
"W wyniku kompleksowych starań ujawniono i zablokowano niezgodne z prawem działania rosyjskich hakerów, którzy usiłowali przeniknąć do ukraińskich sieci wojskowych i zorganizować pozyskanie danych wywiadowczych" – podano w komunikacie.
Według SBU rosyjskie służby specjalne chciały uzyskać informację o działaniach ukraińskich sił zbrojnych, rozlokowaniu i przemieszczaniu sił obrony oraz o ich zabezpieczeniu technicznym.
Specjaliści SBU ustalili, że Rosjanie, chcąc rozprzestrzenić szpiegowskie wirusy, usiłowali wykorzystać tablety ukraińskich żołnierzy przechwycone na polu walki i posłużyć się znajdującymi się na nich kodami dostępu i programami.
SBU zidentyfikowała prawie 10 rosyjskich programów szpiegowskich, które miały służyć do uzyskania informacji wywiadowczych z ukraińskiego systemu wojskowego. - 16:11
Wielka Brytania nałożyła we wtorek sankcje na 22 osoby fizyczne oraz firmy z krajów trzecich za wspieranie rosyjskiej napaści na Ukrainę, a także dodała do listy objętych sankcjami trzy kolejne firmy z Rosji.
Wśród objętych sankcjami są, oprócz rosyjskich, przedsiębiorstwa z Białorusi, Iranu, Turcji, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a także obywatele Słowacji i Szwajcarii. Większość z nich jest zaangażowana w dostarczanie do Rosji sprzętu wojskowego lub podzespołów do jego produkcji.
Sankcje nałożono m.in. na tureckie firmy Turkik Union i Azu International za ich rolę w eksporcie do Rosji mikroelektroniki używanej w czasie wojny na Ukrainie; na Aeromotus Unmanned Aerial Vehicles Trading LLC z siedzibą w Dubaju za dostarczaniu do Rosji dronów i komponentów do dronów; na sześć firm z Białorusi, w tym Gomel Radio Plant, która naprawia rosyjski sprzęt wojskowy oraz irańską firmę Paravar Pars Company, która produkuje drony używane później przez Rosję do ataków na ukraińskie cele, a także siedmiu dyrektorów tej firmy.
Do listy objętych sankcjami dopisano także obywatela Słowacji Aszota Mkrtyczeva za udział w próbie zawarcia transakcji zbrojeniowej między KRLD a Rosją, oraz obywatela Szwajcarii Anselma Oskara Schmuckiego za jego rolę w rosyjskim sektorze usług finansowych, w tym poprzez pracę na stanowisku szefa moskiewskiego biura DuLac Capital Ltd.
Jeśli chodzi o trzy firmy rosyjskie, to działają one w sektorze elektroniki i zaangażowane są w pozyskiwanie zachodniej mikroelektroniki, wykorzystywanej do prowadzenia wojny. Jak podkreślono w oświadczeniu wydanym przez ministerstwo spraw zagranicznych, rosyjski przemysł obronny jest mocno nadwyrężony i skoncentrowany wyłącznie na podtrzymywaniu wojny, a nie mogąc uzyskać dostępu do zachodnich komponentów, rosyjskie wojsko ma trudności z wyprodukowaniem wystarczającej ilości najwyższej klasy sprzętu i desperacko poszukuje zagranicznego uzbrojenia.
Podkreślono też, że ogłoszony we wtorek pakiet sankcji jest największym wymierzonym w firmy i osoby z krajów trzecich, wspierające napaść na Ukrainę, a na liście objętych sankcjami w związku z tą wojną jest już 1627 osób i firm. - 15:26
Na lotnisku wojskowym w Ziabrauce w obwodzie homelskim w południowo-wschodniej Białorusi powstaje kolejny obóz dla najemników z rosyjskiej Grupy Wagnera; to miasteczko namiotowe, które może pomieścić około tysiąc osób - powiadomił portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, prowadzony przez ukraińskie Siły Operacji Specjalnych.
Rosyjscy bojownicy mają wziąć udział w prowokacjach, np. pozorowanych atakach na oddaloną o około 25 km granicę z Ukrainą. Wagnerowcy mogą też zostać wykorzystani w podobnym celu w operacjach propagandowych Moskwy i Mińska wymierzonych w państwa Zachodu.Można spodziewać się powstawania kolejnych obozów Grupy Wagnera, w tym w pobliżu granic krajów UE, a także rozpowszechniania pogłosek, że wagnerowcy są jakoby gotowi te kraje zaatakować - powiadomił rządowy serwis, powołując się na własne źródła na Białorusi.
"Celem takich kampanii jest zmuszenie państw Europy do ograniczenia wsparcia udzielanego Ukrainie. W myśl zasady: 'żeby tylko (najemnicy z Grupy Wagnera) na nas nie napadli'" - dodano w komunikacie na łamach portalu. - 14:48
- 14:42
NATO ściśle monitoruje wszystkie działania wojskowe na Białorusi. Nie widzimy żadnego pośredniego ani bezpośredniego zagrożenia militarnego ze strony najemników Wagnera dla naszych sojuszników, ale pozostajemy czujni - powiedziała rzeczniczka NATO Oana Longescu.
"NATO znacznie zwiększyło swoją obecność obronną we wschodniej części Sojuszu w odpowiedzi na agresywne działania Rosji i nadal robimy wszystko, co konieczne, aby odstraszyć wszelkie zagrożenia i chronić każdy centymetr sojuszniczego terytorium. Jak jasno powiedzieli przywódcy NATO na szczycie w Wilnie w lipcu, apelujemy do wszystkich krajów, aby nie udzielały żadnej pomocy w nielegalnej wojnie Rosji z Ukrainą i potępiali wszystkich, którzy aktywnie ułatwiają Rosji wojnę" - stwierdziła.
Dodała, że Białoruś nadal zapewnia swoje terytorium i infrastrukturę, aby umożliwić siłom rosyjskim atak na Ukrainę i podtrzymanie rosyjskiej agresji. NATO ściśle monitoruje wszystkie działania wojskowe na Białorusi. "Nie widzimy żadnego pośredniego ani bezpośredniego zagrożenia militarnego ze strony najemników Wagnera dla naszych sojuszników, ale pozostajemy czujni" - wskazała.
Białoruska armia rozpoczęła w poniedziałek ćwiczenia w pobliżu granicy z Polską i Litwą, oznacza to wzrost napięcia w regionie, które potęguje obecność rosyjskich najemników z Grupy Wagnera - poinformowała agencja Associated Press, powołując się na białoruskie ministerstwo obrony. - 14:32
Nie da się przygotować na wojnę, w pierwszej chwili instynkt podpowiada, by stamtąd uciekać. Ale gdy jest się na froncie, nie można się wycofać; trzeba zostać do końca i zabezpieczyć rannego - powiedział polski lekarz Jakub Szczerba, który pomagał ukraińskim żołnierzom na pierwszej linii frontu.
Pochodzący z Lublińca młody ortopeda w ubiegłym roku skończył Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach. Jest też absolwentem inżynierii biomedycznej na Politechnice Śląskiej, wynalazcą samoprzylepnego czujnika temperatury połączonego z aplikacją na telefon. W czerwcu i lipcu jako lekarz Fundacji "W międzyczasie" przez kilkadziesiąt dni pracował na polu walki na Zaporożu i pod Bachmutem.
Wcześniej Jakub Szczerba pomagał ukraińskim uchodźcom i rodzinom strażaków. Gdy jego podopieczni bezpiecznie wrócili na Ukrainę, zaczął szukać innych możliwości pomagania. "To była moja potrzeba, musiałem to zrobić. Nie da się tego inaczej wyjaśnić - taka jest moja konstrukcja wewnętrzna; mimo ryzyka, jakie się z tym wiąże, dobrze czuję się w tego typu zadaniach" – mówił we wtorek dziennikarzom lekarz, który dwa tygodnie temu wrócił z Ukrainy do Katowic.
Medycy współpracujący z Fundacją "W międzyczasie" pomagają w ewakuacji medycznej wzdłuż linii frontu. Często są w punktach, gdzie toczą się ciężkie walki. Pomagają też w szpitalach polowych.
"Praca na pierwszej linii polega na tym, by dotrzeć do rannego - często pod ogniem nieprzyjaciela - udzielić mu pomocy i ewakuować. W czasie ewakuacji udzielana jest pierwsza pomoc; trzeba zabezpieczyć rannego żeby się nie wykrwawił, ustabilizować jego stan i przekazać ekipom, które ewakuują do szpitali polowych" – relacjonował lekarz.
"Fizycznie ściągamy rannych chłopaków z okopów i chcemy ich dowieźć bezpiecznie do szpitala" – dodał Jakub Szczerba. W szpitalu polowym wykonywane są pierwsze zabiegi, oczyszczanie ran, amputacje, stabilizacje złamań. Po tych czynnościach ranni kierowani są do dalszego leczenia. Ci, którzy dotrą do szpitala, mają duże szanse przeżycia. - 14:04
- 13:58
Szef donieckiej administracji obwodowej Pawło Kyryłenko przekazał, że w rosyjskim ataku na Pokrowsk zginęło siedem osób, a rannych jest 81 osób. Wśród rannych jest 39 cywilów, w tym dwoje dzieci, urodzonych w latach 2006 i 2012, a także 31 policjantów, 7 ratowników i 4 żołnierzy.
- 13:43
Bitwa o Bachmut to najdłuższe i najbardziej krwawe starcie podczas wojny Rosji przeciwko Ukrainie, trwające od sierpnia 2022 roku. 20 maja 2023 roku szef rosyjskiej najemniczej Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn oświadczył, że jego jednostki zdobyły Bachmut.
Od czerwca strona ukraińska regularnie informuje o sukcesach lokalnych operacji kontrofensywnych pod Bachmutem, prowadzonych głównie na terenach położonych na północny i południowy zachód od miasta. Analitycy ds. wojskowości podkreślają, że celem tych działań jest m.in. opanowanie wzgórz, z których możliwe będzie ostrzeliwanie sił agresora znajdujących się w zniszczonej miejscowości.
21 maja prezydent USA Joe Biden, uczestniczący w szczycie G7 w Hiroszimie, oznajmił, że rosyjskie wojska straciły w Bachmucie około 100 tysięcy żołnierzy. - 13:43
Nasze jednostki walczące pod Bachmutem w Donbasie, na wschodzie Ukrainy, zniszczyły węzeł łączności rosyjskich wojsk; na tym odcinku frontu zginęło 65 żołnierzy wroga, a 120 zostało rannych - powiadomił rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk ukraińskiej armii Serhij Czerewaty.
"Utrzymujemy inicjatywę (pod Bachmutem), ale wróg desperacko się broni, stosując wszystkie rodzaje artylerii - od moździerzy po wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe. W ciągu ostatniej doby nasze pozycje zostały ostrzelane 508 razy. Odnotowano sześć ataków z powietrza, doszło też do 16 starć (z przeciwnikiem)" - relacjonował Czerewaty, cytowany przez portal Ukrainska Prawda.
W ocenie rzecznika ukraińscy artylerzyści "rekompensują jakością i precyzją" przewagę Rosjan pod względem liczebności uzbrojenia. - 13:28
- 13:15
Jeśli Niemcy przekażą Ukrainie pociski manewrujące Taurus o zasięgu 500 km, będziemy w stanie całkowicie zablokować Krym, w tym wykorzystywane przez Rosjan porty na okupowanym półwyspie, a także ostatecznie zniszczyć most łączący Krym z Rosją - ocenił ukraiński ekspert ds. wojskowości Wałerij Romanenko.
"Rozumiecie sami - jeżeli zakłóci się (Rosjanom) logistykę na Krymie, nie trzeba (będzie) wjeżdżać tam czołgami. Dlatego gdybyśmy rzeczywiście otrzymali pociski Taurus, stanie się to znaczącym (wydarzeniem). Przy pomocy tych pocisków można będzie atakować najważniejsze rosyjskie obiekty, m.in. infrastrukturę portu w Kerczu, a także ostatecznie 'załatwić' (sprawę) Mostu Kerczeńskiego" - zauważył Romanenko na antenie Radia NV.
Jak dodał, "doskonałymi celami" dla pocisków Taurus są również "bardziej wyeksponowane na powierzchni (lądu) zbiorniki paliwa" wykorzystywane m.in. przez Flotę Czarnomorską.
Kluczowe frakcje w niemieckim Bundestagu osiągnęły porozumienie w sprawie dostarczenia naszej armii pocisków manewrujących Taurus - oznajmił w poniedziałek ukraiński deputowany Jehor Czerniew, kierujący delegacją swego kraju przy Zgromadzeniu Parlamentarnym NATO.
Minister obrony Niemiec Boris Pistorius oznajmił w ubiegłym tygodniu, że rząd w Berlinie nie zamierza na razie przekazywać tych rakiet Ukrainie, ponieważ nie są one najpilniejszym priorytetem. - 12:32
Na okupowanych przez rosyjskie wojska terenach obwodu chersońskiego na południu Ukrainy siły wroga pozorują rzekomy odwrót, żeby poznać nastroje miejscowej ludności. Takie działania służą wykryciu osób o proukraińskich poglądach - zaalarmowała wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.
W Kachowce, a także na innych kontrolowanych przez Rosjan terenach Chersońszczyzny, najpierw celowo rozpowszechniano nieprawdziwe pogłoski o wycofywaniu się oddziałów agresora, a następnie pozorowano te działania, przemieszczając sprzęt wojskowy w inne miejsce.
W tym samym czasie wrodzy agenci prowokowali cywilów do swobodnego wypowiadania się na temat Rosjan, po czym przekazywali informacje o osobach sprzyjających Ukrainie okupacyjnym tzw. organom ścigania - powiadomiła Malar w komunikacie na Telegramie
- 12:23
Przywódca Czeczenii z nadania Moskwy Ramzan Kadyrow mści się na swoich krytykach, zmuszając ich krewnych do udziału w wojnie z Ukrainą po stronie Rosji - poinformowało Radio Swoboda. Taki los miał spotkać rodzinę Jangułbajewów, znanych przeciwników czeczeńskiego dyktatora.
- 9:05
Wyposażenie Rosgwardii, rosyjskiej Gwardii Narodowej, w broń ciężką sugeruje, że reżim Władimira Putina postrzega ją jako jedną z kluczowych formacji zapewniających jego bezpieczeństwo - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.
W codziennej aktualizacji wywiadowczej podano, że 4 sierpnia Putin podpisał ustawę, która pozwoli na wyposażenie Rosgwardii w broń ciężką. Rosgwardia, która liczy do 200 tys. osób personelu na pierwszej linii, została utworzona w obecnej formie w 2016 roku i jest kierowana przez byłego ochroniarza Putina, Wiktora Zołotowa.
Jak zauważono, decyzja o jej wzmocnieniu nastąpiła po nieudanym buncie najemniczej Grupy Wagnera w czerwcu tego roku, a pomimo twierdzenia Zołotowa, że jego siły działały "doskonale" podczas buntu, nie ma dowodów na to, że Rosgwardia przeprowadziła jakąkolwiek skuteczną akcję przeciwko Grupie Wagnera, choć był to dokładnie taki rodzaj zagrożenia bezpieczeństwa wewnętrznego, do którego stłumienia została zaprojektowana.
"Ponieważ Zołotow wcześniej sugerował, że ciężki sprzęt powinien obejmować artylerię i śmigłowce szturmowe, posunięcie to sugeruje, że Kreml zwiększa zasoby Rosgwardii jako jednej z kluczowych organizacji zapewniających bezpieczeństwo reżimu" - uważa brytyjski resort obrony.
- 9:00
Analitycy ISW, opierając się na doniesienia "Financial Timesa", piszą, że rozmowy w Dżuddzie, gdzie dyskutowano plan pokojowy Ukrainy, pokazały "narastającą rozbieżność" pomiędzy Chinami i Rosją w sprawie wojny na Ukrainie.
Według nieoficjalnych źródeł, chińscy uczestnicy prezentowali konstruktywną postawę i podkreślali, że "Chiny to nie Rosja" w kwestii podejścia do konfliktu. Jeden z uczestników spotkania miał ocenić, że "sama obecność Chin (w Dżuddzie) pokazuje rosnącą izolację Rosji". Moskwa nie została zaproszona do udziału w rozmowach.
- 8:59
Szef Komitetu Śledczego Rosji Aleksandr Bastrykin może być bezpośrednio zaangażowany w przymusowe deportacje ukraińskich dzieci do Rosji oraz ich militarną indoktrynację – pisze w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW), cytując rosyjskie media niezależne.
Według portalu Wiorstka Komitet Śledczy Rosji objął "patronat" nad dziećmi wywiezionymi z Ukrainy i umieszczonymi w domach dziecka. KŚ miał skierować swoich funkcjonariuszy do domów dziecka, gdzie wręczali oni dzieciom prezenty oraz zachęcali do wstępowania do korpusu kadetów, czyli specjalnych szkół wojskowych.
Bastrykin miał osobiście występować przed wywiezionymi do Rosji ukraińskimi dziećmi i mówić im, że rosyjskie zwycięstwo "zależy od dzieci". Wiorstka ustaliła również, że KŚ reklamował szkoły kadetów wśród dzieci z Donbasu, a od lutego 2022 roku do marca 2023 roku 78 dzieci wstąpiło do szkół kadetów i innych placówek powiązanych z Komitetem Śledczym. KŚ miał być też - jak wynika z publikacji Wiorstki - zaangażowany w wywożenie części dzieci z okupowanych terytoriów Ukrainy.
Jeszcze 25 lutego 2022 roku, czyli nazajutrz po rozpoczęciu pełnoskalowej inwazji, Bastrykin zarządził przygotowanie szkół kadeckich do przyjmowania dzieci z Ukrainy. "Przymus wobec ukraińskich dzieci, które nie mają prawnej możliwości, by wyrazić zgodę na deportację i udział w militarno-patriotycznej reedukacji, jest najpewniej częścią rosyjskiej kampanii wykorzeniania ukraińskiej tożsamości i militaryzacji deportowanych dzieci" - ocenia ISW.
- 7:42
Do siedmiu wzrosła liczba ofiar śmiertelnych poniedziałkowego ataku rakietowego wojsk rosyjskich na Pokrowsk w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy – powiadomił we wtorek rano ukraiński minister spraw wewnętrznych Ihor Kłymenko. "Zginęło siedem osób, 67 jest rannych. Wśród nich jest 29 funkcjonariuszy policji, siedmiu ratowników i dwoje dzieci" – przekazał Kłymenko na Telegramie.
Na miejscu ostrzału kontynuowana jest operacja ratunkowa. W nocy usuwanie gruzów na pewien czas przerwano, ponieważ istniało wysokie zagrożenie kolejnego ostrzału – napisał szef MSW.
Do ataków na Pokrowsk doszło w poniedziałek wczesnym wieczorem. Celem Rosjan stał się m.in. blok mieszkalny.
Jak informował Kłymenko jeszcze w poniedziałek, po rozpoczęciu operacji ratunkowej budynek został ostrzelany ponownie. Zginął przedstawiciel kierownictwa struktur ds. sytuacji nadzwyczajnych w obwodzie donieckim, rany odnieśli ratownicy i policjanci.
- 7:09
- 4:38
W wyniku poniedziałkowego ataku na Pokrowsk w obwodzie donieckim zginęło osiem osób, w tym pięciu cywilów - poinformował gubernator regionu Pawło Kyryłenko.
- 2:00
Administracja prezydenta USA Joe Bidena ma ogłosić we wtorek przekazanie 200 milionów dolarów nowej pomocy zbrojeniowej dla Ukrainy, co stało się możliwe dzięki odkryciu błędu w amerykańskiej księgowości - poinformował Reuters.
- 0:07
Przebywający od 14 lipca w areszcie przełożony Ławry Peczerskiej, metropolita Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego Paweł, został zwolniony za poręczeniem majątkowym w wysokości 33 milionów hrywien (około 3,5 miliona złotych) - poinformowała agencja Interfax-Ukraina, powołując się na informacje prokuratury.
Kwotę wyznaczoną przez sąd zebrano od ponad tysiąca wiernych - podano w komunikacie. Kaucję wpłacono w całości. Obecnie metropolita jest zobowiązany do noszenia elektronicznej bransoletki.
Na początku kwietnia sąd w Kijowie nałożył na Pawła dwa miesiące całodobowego aresztu domowego w związku z podejrzeniem o wzniecanie nienawiści na tle religijnym i usprawiedliwianie rosyjskiej agresji. Na duchownego nałożono też zakaz komunikowania się z wiernymi. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zapewniała wówczas, że zgromadziła dowody mające świadczyć o tym, że przełożony Ławry wzniecał nienawiść na tle religijnym, usprawiedliwiał i zaprzeczał zbrojnej agresji rosyjskiej.
SBU opublikowała fragmenty rozmów telefonicznych i homilii Pawła. Według ukraińskich służb duchowny podczas swoich publicznych wystąpień niejednokrotnie obrażał religijne uczucia Ukraińców, mówił z pogardą o poglądach osób innych wyznań i próbował wzbudzić wrogie nastroje wobec nich. W jego wypowiedziach dopatrzono się też usprawiedliwiania i negowania rosyjskiej inwazji.
Autorka/Autor:red.
Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: kremlin.ru
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu