TVN24 | Świat

Atak Rosji na Ukrainę. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

TVN24 | Świat

Autor:
asty\mtom
Źródło:
TVN24 PAP
Centrum humanitarne w obwodzie charkowskim zniszczone w trakcie nocnego ostrzału
Centrum humanitarne w obwodzie charkowskim zniszczone w trakcie nocnego ostrzałuReuters
wideo 2/20
ReutersCentrum humanitarne w obwodzie charkowskim zniszczone w trakcie nocnego ostrzału

Inwazja Rosji na Ukrainę trwa 80. dobę. Rosyjska sekcja BBC poinformowała, że na podstawie otwartych źródeł udało się jej potwierdzić nazwiska 2336 rosyjskich żołnierzy, którzy zginęli podczas walk w Ukrainie. Pod Kijowem do wagonów-chłodni ukraińskie służby złożyły do wagonów-chłodni ciała kilkuset rosyjskich żołnierzy. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

Rosyjska sekcja BBC poinformowała, że na podstawie otwartych źródeł udało się jej potwierdzić nazwiska 2336 rosyjskich żołnierzy, którzy zginęli podczas walk w Ukrainie. To prawie dwukrotnie więcej niż straty oficjalnie podane przez rosyjskie Ministerstwo Obrony - podkreśliła BBC.

Pod Kijowem do wagonów-chłodni ukraińskie służby złożyły do wagonów-chłodni ciała kilkuset rosyjskich żołnierzy. Ukraina jest gotowa zwrócić ciała agresorowi – przekazał Szef ukraińskiej współpracy cywilno-wojskowej Wołodymyr Lamzin.

> Rosyjscy żołnierze odmawiają oficerom walki na Ukrainie, wiedząc, że kara jest lekka, gdy Rosja formalnie nie jest w stanie wojny – pisze brytyjski dziennik "Guardian". Żołnierzom trudniej byłoby odmówić walki, gdyby Rosja wypowiedziała wojnę na pełną skalę, ale częściowa lub pełna mobilizacja zantagonizuje dużą część populacji, która popiera "operację specjalną".

Ukraińskie służby złożyły w wagonach-chłodniach ciała rosyjskich żołnierzyReuters

Prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa poinformowała, że przed sądem odpowie 41 rosyjskich żołnierzy, których organy ochrony prawa podejrzewają o zbrodnie wojenne popełnione na Ukrainie.

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował na Facebooku, że siły rosyjskie wycofują się spod Charkowa. Zostały zniszczone trzy mosty w obwodzie charkowskim, co może utrudnić ofensywę siłom ukraińskim – podała stacja CNN.

Przedstawiciel wywiadu wojskowego Ukrainy Wadym Skibicki przekazał, że armia rosyjska przerzuciła na Wyspę Węży systemy obrony przeciwlotniczej Tor-M2 i Pancyr. Jak stwierdził, Rosjanie dążą do kontrolowania całej północno-zachodniej części Morza Czarnego, dlatego zajęcie ukraińskiej wyspy było jednym z pierwszych działań wojennych Rosji.

Korespondent projektu Radia Swoboda, Krym-Realji, poinformował, że wszystkie okręty podwodne rosyjskiej Floty Czarnomorskiej wypłynęły z Sewastopola. Oprócz min i torped okręty te mogą być wyposażone w cztery pociski manewrujące Kalibr, nadające się do atakowania celów morskich lub naziemnych.

Rosyjscy żołnierze pod zakładami AzowstalALESSANDRO GUERRA/PAP/EPA

Amerykański sekretarz obrony Lloyd Austin odbył pierwszą od 18 lutego rozmowę z rosyjskim ministrem obrony Siergiejem Szojgu. Wezwał do natychmiastowego wstrzymania ognia w Ukrainie - poinformował Pentagon.

Rosyjski prezydent Władimir Putin jest poważnie chory na raka – powiedział szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Kyryło Budanow w wywiadzie dla Sky News. Według niego w Rosji już dokonuje się przewrót, którego celem jest obalenie Putina.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty\mtom

Źródło: TVN24 PAP

Źródło zdjęcia głównego: ALESSANDRO GUERRA/PAP/EPA

Tagi:
Raporty: