Amerykański krążownik z Tomahawkami wpływa na Morze Czarne

Świat

U.S. NavyUSS Vella Gulf (CG 72) - krążownik rakietowy klasy Ticonderoga

Jeszcze dziś na Morze Czarne wpłynąć ma amerykański krążownik Vella Gulf - donosi agencja ITAR-TASS, cytując rosyjskie źródło wojskowo-dyplomatyczne. Moskwa wskazuje na "prowokacyjny" charakter misji okrętu - dziś bowiem na Krymie odbywają się wojskowe pokazy z okazji Dnia Zwycięstwa.

- Siły NATO kontynuują bezpodstawnie utrzymywanie napięcia na Morzu Czarnym - powiedział rozmówca ITAR-TASS. - Bezpieczeństwo na Morzu Czarnym jest prerogatywą wyłącznie sił morskich państw czarnomorskich, które od dawna w tym ściśle współpracują - dodał informator agencji.

Rosjanie wskazują na "prowokacyjny" charakter misji Vella Gulf - bo wpływa na Morze Czarne w dniu, w którym na Krymie Moskwa demonstruje siłę militarną przy okazji rocznicy zwycięstwa nad Niemcami.

Tomahawki, Aegis

USS Vella Gulf to krążownik rakietowy klasy Ticonderoga, posiadający system Aegis (element tarczy antyrakietowej).

Jak podaje ITAR-TASS, krążowniki typu Ticonderoga są uzbrojone w rakiety Tomahawk, przeznaczone do zwalczania okrętów podwodnych rakiety ASROC, rakietowe systemy przeciwlotnicze Standard-2 i Standard-3 (w sumie 122 pociski). Okręt ma 172 m długości, 16 m szerokości, wyporność to 9,8 tys. t.

Rosyjska agencja zwraca uwagę, że na pokładzie Vella Gulf znajduje się też stacja radiolokacyjna systemu Aegis, która pozwala śledzić odpalenie, uzbrojenie i ruch 250-300 powietrznych celów jednocześnie, oraz nakierować na nie rakiety systemów obrony powietrznej.

USS Taylor odpłynie

Informator agencji dodał, że 12 maja Morze Czarne opuści fregata amerykańska USS Taylor. To oznacza, że USA nie naruszą konwencji z Montreaux, regulującej zasady obecności wojennych okrętów krajów, które nie leżą nad Morzem Czarnym, w tym akwenie. Zgodnie z konwencją fregata może tam przebywać maksymalnie 21 dni, a USS Taylor wpłynęła na Morze Czarne 22 kwietnia.

Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/35

Autor: //gak / Źródło: ITAR-TASS

Źródło zdjęcia głównego: U.S. Navy

Tagi:
Raporty: