AK-47, granatniki i DSzK. Arsenał na małym statku bez bandery

[object Object]
AK-47, RPG-7 i DSzK przechwycone przez US NavyUS Navy
wideo 2/13

US Navy poinformowała o przechwyceniu na Morzu Arabskim statku bez bandery, który miał na pokładzie duży ładunek broni. Zdaniem Amerykanów była on przeznaczona dla wspieranych przez Iran szyickich rebeliantów Huti w Jemenie.

Okręt patrolowy USS Sirocco wspierany przez niszczyciel rakietowy USS Gravely przechwycił transport broni 28 marca. Ładunek zawierał m.in. 1,5 tys. karabinków Kałasznikowa, 200 granatników przeciwpancernych i 21 wielkokalibrowych karabinów maszynowych DSzK.

Po przejęciu broni załodze nieoznakowanego małego statku pozwolono odpłynąć. Był to już trzeci taki incydent w ostatnich tygodniach z udziałem sił flot państw zachodnich. Według US Navy z Iranu do Jemenu płynie strumień podobnych dostaw.

Zaopatrzenie morzem

Prorządowe siły jemeńskie, wspierane przez koalicję krajów dowodzoną przez Arabię Saudyjską, od ponad roku walczą w Jemenie z szyickimi rebeliantami Huti, wspieranymi przez Iran. Huti od 2014 roku kontrolują stolicę Jemenu, Sanę.

Jemen pogrążony jest w chaosie od 2011 roku, kiedy to społeczna rewolta położyła kres wieloletnim dyktatorskim rządom prezydenta Alego Abd Allaha Salaha. Tylko południowa część kraju wraz z Adenem podlega uznawanemu przez wspólnotę międzynarodową i popieranemu przez Rijad rządowi. Szacuje się, że konflikt kosztował do tej pory życie ponad 6,3 tys. ludzi.

Autor: mk\mtom / Źródło: PAP, US Navy

Źródło zdjęcia głównego: US Navy

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości