"Taktyczne wycofanie". Talibowie 40 kilometrów od Kabulu

TVN24 | Świat

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP

W Afganistanie narasta napięcie przed wycofaniem wojsk USA i innych państw NATO. Przedstawiciele rządu afgańskiego przekazali, że talibowie zajęli kontrolowany dotąd przez władze powiat, oddalony o 40 km na południowy zachód od stolicy kraju, Kabulu.

- Siły bezpieczeństwa i obrony przeprowadziły taktyczne wycofanie z siedziby lokalnej policji w powiecie Nerkh w prowincji Wardak - poinformował rzecznik resortu spraw wewnętrznych Tarik Arian, cytowany przez agencję AFP. Rzecznik talibów Zabihullah Mudżahid przekazał, że bojownicy talibscy przejęli kontrolę nad tym obszarem we wtorek.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Wraz z wycofywaniem się wojsk USA i innych krajów NATO, które mają opuścić Afganistan do 11 września, narasta napięcie i walki między siłami rządowymi i talibami. W dwóch ostatnich tygodniach kwietnia talibowie zabili około 120 członków sił rządowych i 65 cywilów.

W sobotę doszło do zamachu bombowego w okolicach jednej ze szkół średnich w Kabulu. Zginęło 68 osób, głównie uczennice, 165 ludzi zostało rannych. Prezydent Afganistanu Aszraf Ghani o atak obwinił talibów, którzy zaprzeczyli tym oskarżeniom i potępili wymierzony w cywilów zamach.

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock