Zbrodnia katyńska przed Trybunałem

21 października 2013

Brytyjczycy ujawnili już wszystkie dokumenty ws. Katynia? Historycy są sceptyczni

Wielka Brytania ujawniła już wszystkie dokumenty ws. zbrodni katyńskiej starsze niż 30 lat, a najnowsze archiwalia upublicznia na bieżąco - poinformowało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Utrudnianie dostępu do relacji brytyjskich żołnierzy - świadków ekshumacji w lesie katyńskim - zarzuca badaczka Krystyna Piórkowska.

Memoriał: Trybunał idzie na smyczy Rosji, pomaga ukrywać stalinowskie zbrodnie

Nikita Pietrow, wiceprzewodniczący Memoriału, rosyjskiej organizacji pozarządowej broniącej praw człowieka i dokumentującej stalinowskie zbrodnie, ostro skrytykował poniedziałkowy wyrok Trybunału w Strasburgu ws. skargi katyńskiej. - Wyrok ten pokazuje, że Trybunał idzie na smyczy Rosji, pomaga jej ukrywać stalinowskie zbrodnie - ocenił Pietrow.

MSZ rozczarowany wyrokiem Trybunału w Strasburgu

Wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka jest rozczarowujący, ale należy dostrzegać w nim także elementy pozytywne - mówił po ogłoszeniu wyroku w Strasburgu wiceminister spraw zagranicznych Artur Nowak-Far.

Trybunał w Strasburgu ws. skargi katyńskiej: nie możemy ocenić rosyjskiego śledztwa

Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że nie może ocenić rosyjskiego śledztwa ws. zbrodni katyńskiej. Tym samym trybunał podtrzymał poprzedni wyrok w tej sprawie. Krewni ofiar NKWD oskarżyli władze Rosji o nierzetelnie przeprowadzone śledztwo katyńskie i nieludzkie traktowanie przed rosyjskim wymiarem sprawiedliwości. ETPC uznał też, że Rosja nie dopuściła się poniżającego i nieludzkiego traktowania.

Wyrok ws. skargi katyńskiej w Strasburgu 21 października

21 października Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu ogłosi wyrok w sprawie skargi katyńskiej. Trybunał oceni, czy po 1998 r. rosyjskie władze przeprowadziły rzetelne śledztwo katyńskie. Wyrok będzie ostateczny.

Rosja: Trybunał nie może orzekać ws. Katynia

Rosyjskie śledztwo katyńskie nie może podlegać ocenie Trybunału Praw Człowieka - oświadczył na rozprawie w sprawie skargi katyńskiej rząd Rosji. Tymczasem polscy prawnicy i MSZ dowodzili, że są nowe, istotne przesłanki do badania przez Trybunał śledztwa Rosji.

Polacy odwołają się od orzeczenia ws. Katynia

Skarżący Rosję ws. Katynia odwołają się od decyzji Trybunału do Wielkiej Izby - poinformował pełnomocnik prawny skarżących Ireneusz Kamiński. W jego ocenie Wielka Izba Trybunału ze względu na rangę sprawy powinna się wypowiedzieć także co do art. 2 Konwencji.

"To kolejna kompromitacja Rosji i wyjątkowe podłe traktowanie"

- Władze Rosji winne są nam moralną satysfakcję, a kwestie finansowe są drugorzędne - mówią krewni polskich ofiar NKWD z 1940 r. W ten sposób odpowiedzieli na stanowisko Rosji, według którego nie powinna ona płacić odszkodowań za zbrodnię katyńską.

Rząd Rosji: Katyń poza kompetencją Strasburga

Sprawa katyńska nie mieści się w kompetencji czasowej Europejskiego Trybunału Praw Człowieka - oświadczyli przedstawiciele Rosji. Argument przedawnienia odrzucają przedstawiciele polskiego MSZ. Według strony polskiej, zbrodnia katyńska jest zbrodnią wojenną w świetle prawa międzynarodowego. Trybunał w Strasburgu rozpoczął dziś rozpatrywanie skarg przedstawicieli rodzin ofiar zbrodni NKWD. Zarzucają oni Rosji poniżające traktowanie oraz nierzetelne śledztwo ws. zbrodni katyńskiej.