Zamieszki w Ferguson

19 sierpnia 2014

Jeśli filmy oddają nastrój czasów, w jakich żyjemy, to największym problemem, jaki ma teraz Ameryka po ośmiu latach prezydentury Baracka Obamy, są problemy rasowe. Film "Czyje ulice" powstał na przedmieściach Ferguson w Missouri tuż po tym, jak w sierpniu 2014 roku biały policjant zastrzelił tam czarnoskórego. Protesty nie tylko tam, ale w wielu miastach Ameryki trwały potem jeszcze wiele dni. Materiał "Faktów z Zagranicy".

Setki osób w Ferguson, w stanie Missouri uczciły w niedzielę momentem ciszy i zbiorową modlitwą pierwszą rocznicę śmierci 18-letniego Afroamerykanina Michaela Browna, zastrzelonego rok temu na ulicy przez białego policjanta. Podczas uroczystości rozległy się strzały, które padły prawdopodobnie z przejeżdżającego samochodu. Dwie osoby zostały ranne.

Setki osób wzięły udział w sobotę w pogrzebie Sandry Bland, która zmarła w zeszłym tygodniu w celi teksańskiego aresztu. Czarnoskóra kobieta trafiła tam po zatrzymaniu w trakcie kontroli drogowej za drobne wykroczenie. Amerykańscy aktywiści twierdzą, że to kolejny przykład brutalności policji wobec przedstawicieli mniejszości etnicznych w USA.

Wydarzenia w Ferguson, Baltimore czy Charleston pokazały, że podziały rasowe w Stanach Zjednoczonych są trwalsze, niż mogło się wydawać optymistom jakiś czas temu. Amerykański politolog i publicysta Ian Bremmer opisał w artykule w magazynie "Time" pięć czynników, które mają wpływ na to, że dla wielu obywateli USA wciąż istnieją "dwie Ameryki". W tekście pada odniesienie do Polski.

Szef policji miasta Ferguson w stanie Missouri zrezygnował w środę ze stanowiska. Nastąpiło to kilkanaście godzin po odwołaniu przez radę miejską burmistrza. Obaj jako przedstawiciele władz zostali ostro skrytykowani w raporcie resortu sprawiedliwości opublikowanym we wtorek. Raport odnosił się m.in. do zeszłorocznych zamieszek na przedmieściach St. Louis po zabiciu przez policjanta czarnoskórego nastolatka.

Burmistrz Ferguson w amerykańskim stanie Missouri został odwołany przez Radę Miejską po opublikowaniu przez federalny resort sprawiedliwości raportu, który ostro krytykuje funkcjonowanie policji w tym mieście. W ubiegłym roku było ono widownią gwałtownych protestów czarnej ludności wywołanych zabiciem przez białego policjanta nastolatka Michaela Browna.

Policjant postrzelił czarnoskórego 18-latka, który mierzył do niego z broni palnej w Berkeley, na przedmieściach miasta St. Louis w stanie Missouri - kilka kilometrów od Ferguson, gdzie podobny przypadek wywołał w kraju protesty przeciw dyskryminacji czarnych.

Prezydent USA Barack Obama oświadczył, że bezwarunkowo potępia zastrzelenie w sobotę dwóch policjantów w Nowym Jorku. Sprawca, który miał w internecie zapowiadać odwet na funkcjonariuszach policji, popełnił samobójstwo.

Prezydent USA Barack Obama zwrócił się w poniedziałek do Kongresu o 263 mln dolarów dla sił bezpieczeństwa w Ferguson w stanie Missouri po zamieszkach, do których tam doszło w związku z decyzją ławy przysięgłych w sprawie zastrzelenia nieuzbrojonego czarnoskórego nastolatka.

Do środowego wieczora policja aresztowała ponad 400 osób w Ferguson, w stanie Missouri, oraz w innych miastach USA. Po decyzji ławy przysięgłych o tym, że biały policjant, który w sierpniu zastrzelił czarnoskórego nastolatka, nie zostanie postawiony w stan oskarżenia, doszło tam do protestów.