Zamieszki w Ferguson

19 sierpnia 2014

Filmowy obraz gwałtownej strony Ameryki. "Będziemy kontynuować walkę o nasze prawa"

Jeśli filmy oddają nastrój czasów, w jakich żyjemy, to największym problemem, jaki ma teraz Ameryka po ośmiu latach prezydentury Baracka Obamy, są problemy rasowe. Film "Czyje ulice" powstał na przedmieściach Ferguson w Missouri tuż po tym, jak w sierpniu 2014 roku biały policjant zastrzelił tam czarnoskórego. Protesty nie tylko tam, ale w wielu miastach Ameryki trwały potem jeszcze wiele dni. Materiał "Faktów z Zagranicy".

Strzały w Ferguson w rocznicę śmierci Michaela Browna. Dwie osoby ranne

Setki osób w Ferguson, w stanie Missouri uczciły w niedzielę momentem ciszy i zbiorową modlitwą pierwszą rocznicę śmierci 18-letniego Afroamerykanina Michaela Browna, zastrzelonego rok temu na ulicy przez białego policjanta. Podczas uroczystości rozległy się strzały, które padły prawdopodobnie z przejeżdżającego samochodu. Dwie osoby zostały ranne.

Zmarła po zatrzymaniu przez policję. Setki osób żegnały Sandrę Bland

Setki osób wzięły udział w sobotę w pogrzebie Sandry Bland, która zmarła w zeszłym tygodniu w celi teksańskiego aresztu. Czarnoskóra kobieta trafiła tam po zatrzymaniu w trakcie kontroli drogowej za drobne wykroczenie. Amerykańscy aktywiści twierdzą, że to kolejny przykład brutalności policji wobec przedstawicieli mniejszości etnicznych w USA.

Gdyby istniała "czarna Ameryka", "jej edukacja byłaby na poziomie Polski"

Wydarzenia w Ferguson, Baltimore czy Charleston pokazały, że podziały rasowe w Stanach Zjednoczonych są trwalsze, niż mogło się wydawać optymistom jakiś czas temu. Amerykański politolog i publicysta Ian Bremmer opisał w artykule w magazynie "Time" pięć czynników, które mają wpływ na to, że dla wielu obywateli USA wciąż istnieją "dwie Ameryki". W tekście pada odniesienie do Polski.

"Współodpowiedzialny za napięcia rasowe". Szef policji w Ferguson podał się do dymisji

Szef policji miasta Ferguson w stanie Missouri zrezygnował w środę ze stanowiska. Nastąpiło to kilkanaście godzin po odwołaniu przez radę miejską burmistrza. Obaj jako przedstawiciele władz zostali ostro skrytykowani w raporcie resortu sprawiedliwości opublikowanym we wtorek. Raport odnosił się m.in. do zeszłorocznych zamieszek na przedmieściach St. Louis po zabiciu przez policjanta czarnoskórego nastolatka.

Jego miasto było sceną gwałtownych starć na tle rasowym. Burmistrz Ferguson odwołany

Burmistrz Ferguson w amerykańskim stanie Missouri został odwołany przez Radę Miejską po opublikowaniu przez federalny resort sprawiedliwości raportu, który ostro krytykuje funkcjonowanie policji w tym mieście. W ubiegłym roku było ono widownią gwałtownych protestów czarnej ludności wywołanych zabiciem przez białego policjanta nastolatka Michaela Browna.

Policjant zastrzelił czarnoskórego nastolatka. Zamieszki

Policjant postrzelił czarnoskórego 18-latka, który mierzył do niego z broni palnej w Berkeley, na przedmieściach miasta St. Louis w stanie Missouri - kilka kilometrów od Ferguson, gdzie podobny przypadek wywołał w kraju protesty przeciw dyskryminacji czarnych.

Dwaj policjanci zastrzeleni. Obama potępił atak

Prezydent USA Barack Obama oświadczył, że bezwarunkowo potępia zastrzelenie w sobotę dwóch policjantów w Nowym Jorku. Sprawca, który miał w internecie zapowiadać odwet na funkcjonariuszach policji, popełnił samobójstwo.

Obama prosi Kongres o pieniądze dla policji w Ferguson

Prezydent USA Barack Obama zwrócił się w poniedziałek do Kongresu o 263 mln dolarów dla sił bezpieczeństwa w Ferguson w stanie Missouri po zamieszkach, do których tam doszło w związku z decyzją ławy przysięgłych w sprawie zastrzelenia nieuzbrojonego czarnoskórego nastolatka.