Zaginione obrazy odnalezione

6 listopada 2013

Sąd zdecydował co z kolekcją Corneliusa Gurlitta

Wyższy Sąd Krajowy w Monachium uznał testament właściciela kolekcji obrazów Corneliusa Gurlitta za ważny, co oznacza, że cenny zbiór może zgodnie z jego wolą trafić do muzeum sztuki w Bernie. Sędziowie odrzucili roszczenia rodziny kolekcjonera.

Raport ws. kolekcji Gurlitta. Pięć obrazów na pewno zrabowano Żydom

Tylko co do pięciu obrazów z kolekcji Corneliusa Gurlitta ustalono na pewno, że zostały zrabowane prawowitym właścicielom przez reżim hitlerowski - głosi opublikowany w czwartek raport zespołu ekspertów, którzy przez dwa lata badali liczący około 1,5 tys. dzieł sztuki zbiór. Prace zespołu kosztowały rząd krajowy Bawarii i niemieckie władze federalne prawie 1.9 mln euro.

Szukają zrabowanych dzieł w kolekcji Gurlitta. Marne wyniki

Zespół ekspertów badających kolekcję Corneliusa Gurlitta pod kątem obecności obrazów zrabowanych przez III Rzeszę wykrył w ciągu dwóch lat działalności tylko cztery dzieła podlegające zwrotowi prawowitym właścicielom. Praca ekspertów kosztowała 1,9 mln euro.

Co zawiera skarb z Monachium? Sąd nakazuje odtajnienie listy

Sąd administracyjny w Augsburgu nakazał prokuraturze przekazanie prasie listy dzieł odnalezionych w 2012 r. w Monachium u 80-letniego Austriaka Corneliusa Gurlitta. Część obrazów została skradziona przez nazistów Żydom. Sąd zajął się sprawą na wniosek skargi dziennika "Bild".

Bawaria ułatwi odzyskiwanie zrabowanych dzieł sztuki

Władze Bawarii chcą ułatwić prawowitym właścicielom odzyskiwanie dzieł sztuki zagrabionych przez III Rzeszę. Bawarski minister sprawiedliwości Winfried Bausback przedstawił projekt ustawy mającej ograniczyć możliwość powoływania się na przedawnienie.

Gurlitt otrzyma z powrotem 310 obrazów. "To jego własność"

Niemiecka prokuratura zamierza oddać Corneliusowi Gurlittowi 310 obrazów, które według ekspertów są jego własnością. Prezes Światowego Kongresu Żydów Ronald Lauder zarzucił władzom Niemiec dążenie do jak najszybszego pozbycia się problemu.

Zobacz obrazy odnalezione w Monachium. Niemcy publikują listę płócien

Niemcy opublikowały częściową listę dzieł znalezionych w Monachium. To gest oczekiwany przez rodziny, które podejrzewają, że wśród odzyskanych obrazów znajdują się płótna należące do ich przodków. Jak się jednak okazało, strona, na której umieszczono tytuły obrazów, nie wytrzymała ruchu internautów. Nadal są problemy z jej wyświetleniem.

Niemiecka policja znalazła kolejne obrazy. 22 płótna u szwagra Gurlitta

Policja zabezpieczyła kolejne obrazy mogące mieć związek z kolekcją arcydzieł odnalezioną w Monachium - podał w niedzielę "Bild am Sonntag". Znajdowały się w domu szwagra Corneliusa Gurlitta, syna handlarza dzieł sztuki Hildebranda Gurlitta, który w czasie wojny w imieniu władz III Rzeszy handlował zrabowaną sztuką.

Niemcy nie chcą opublikować listy obrazów. Konsulat RP: niezrozumiała decyzja

Niemiecka prokuratura, zajmująca się sprawą znalezionych u Corneliusa Gurlitta dzieł sztuki, najprawdopodobniej nie opublikuje ich pełnej listy. Konsulat RP w Monachium, który zwrócił się o to do śledczych, wciąż oczekuje na oficjalną odpowiedź w tej sprawie i zapewnia, że będzie na prokuraturę naciskać. Niemieccy śledczy zasłaniają się prowadzonym postępowaniem, dotyczącym uchylania się od płacenia podatków przez Gurlitta.

Staruszek prawowitym właścicielem obrazów za ponad miliard euro?

Niemiec, który w swoim mieszkaniu w Monachium przechowywał warte ponad miliard euro obrazy, może okazać się ich prawowitym właścicielem - pisze Reuters. Niemieckie władze mają więc poważny problem, bo z moralnego i etycznego punktu widzenia, dzieła powinny wrócić do ich dawnych właścicieli lub ich spadkobierców.

Konsulat RP chce listy odnalezionych dzieł. Wśród nich są obrazy zrabowane z Polski?

Polski konsulat w Monachium wystąpił do prokuratury o przekazanie polskim władzom pełnej listy odnalezionych w monachijskim mieszkaniu dzieł sztuki. Według dyplomatów, mogą znajdować się wśród nich dzieła zrabowane z terenów Polski. We wtorek prokuratura w Augsburgu pokazała slajdy przedstawiające obrazy - m.in. płótna Otto Dixa, Oskara Kokoschki, Picassa, Chagalla i Renoira, a także obrazy, które nie figurują w żadnych katalogach.