Wybory przewodniczącego PO

24 listopada 2015

Kłamstwa premiera i innych polityków PiS deformują rzeczywistość i historię - ocenił lider PO Grzegorz Schetyna wypowiedź Mateusza Morawieckiego, w której zarzucił on, że w czasach rządów PO-PSL "nie było dróg ani mostów". - Będziemy żądać przeproszenia, sprostowania tych kłamstw, a także gratyfikacji finansowej na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy - zapowiedział Schetyna.

- Nie przyjmujemy zaproszenia do zmiany konstytucji ani od prezydenta, ani od nikogo innego - wyjaśniał w RMF FM Grzegorz Schetyna, lider Platformy Obywatelskiej, pytany dlaczego PO nie skorzystała z zaproszenia Andrzeja Dudy do konsultacji w sprawie prezydenckich projektów ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa.

Informacja o zamiarze wyrzucenia z klubu trzech wrocławskich posłów PO jest nieprawdziwa - stwierdził w "Kropce nad i" przewodniczący partii Grzegorz Schetyna. Zaznaczył, że on sam nie może podjąć takiej decyzji.

Jeżeli ktoś uderza w Lecha Wałęsę, uderza w nas wszystkich, w strajki, bunt i zwycięstwo - powiedział Grzegorz Schetyna w TVN24 Biznes i Świat. Przewodniczący PO komentował w programie "Świat" udostępnione przez IPN materiały archiwalne, które dotyczą TW "Bolka".

Platforma jest Polsce wręcz niezbędna po to, by dawać ciągle szansę, że ktoś zatrzyma PiS - powiedział w "Jeden na jeden" Grzegorz Schetyna. Nowy przewodniczący Platformy Obywatelskiej dodał, że objął przywództwo w partii w "trudnym momencie". Jak mówił, PO nie zamierza bić się o rolę w opozycji, będzie natomiast szukać porozumienia z partiami, które chcą "walczyć z PiS-em".

- Pozwolę sobie, jeśli mogę, dać ci, Grzegorz, jedną radę: nie oglądaj się za siebie - powiedziała była premier Ewa Kopacz, zwracając się do Grzegorza Schetyny, który objął dziś przywództwo w PO. Ustępująca przewodnicząca oceniła, że w tych czasach Platforma jest potrzebna Polsce jak nigdy dotąd. Zadaniem jest obronić polską wolność i miejsce Polski w Europie.

- Chcemy znowu zwyciężać z tymi, którzy niweczą zaufanie Polaków w lepszą przyszłość, próbują zawrócić naszą ojczyznę z europejskiej drogi - mówił nowy przewodniczący PO Grzegorz Schetyna. Przekazał, że do końca września PO powoła gabinet cieni.

Grzegorz Schetyna został wybrany nowym przewodniczącym Platformy Obywatelskiej - poinformowała we wtorek po południu komisja wyborcza PO. Były wicepremier zdobył 91 proc. głosów. Frekwencja wyniosła 52 proc.

Myślę, że byłoby lepiej dla partii, gdyby była konkurencja i gdyby było do wyboru dwóch kandydatów - powiedziała w "Faktach po Faktach" Hanna Gronkiewicz-Waltz. Wiceprzewodnicząca PO skomentowała w ten sposób trwające w partii wybory nowego przewodniczącego. Dodała też, że jej zdaniem to Ewa Kopacz powinna być dziś szefem klubu PO.

Od soboty działacze PO mogą wybierać przewodniczącego partii. Głosowanie internetowe zakończy się 7 stycznia, do 20 członkowie Platformy mogą wysyłać głosy listownie. Po rezygnacji Tomasza Siemoniaka jedynym kandydatem na szefa ugrupowania jest Grzegorz Schetyna.

- Cieszę się z tego porozumienia. To dobra końcówka roku dla Platformy Obywatelskiej - powiedział we "Wstajesz i weekend" w TVN24 poseł PO Robert Kropiwnicki. W ten sposób skomentował decyzję o rezygnacji Tomasza Siemoniaka ze startu w wyborach na szefa PO i poparciu przez niego Grzegorza Schetyny.

- Jestem przekonany, że wygra te wybory wewnętrzne Grzegorz Schetyna. Tak czuję po rozmowach z koleżankami i kolegami. Taki wynik bym obstawiał - powiedział w programie "Jeden na jeden" szef klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej Sławomir Neumann.