Wielka woda w Europie Środkowej

2 czerwca 2013

Serbia prosi o pomoc. "W centrum miasta dwa metry wody, smród unosi się w powietrzu"

Sytuacja w mieście Obrenovac, położonym ok. 20 km na południowy-zachód od Belgradu, jest tragiczna. W centrum miasta stoi jeszcze około dwóch metrów wody. Służby wywożą padłe zwierzęta, wielki smród unosi się w powietrzu - tak wysłanniczka TVN24 do Serbii Agnieszka Veljković relacjonuje sytuację po największej powodzi na tym terenie od 120 lat. Od 15 maja w jej wyniku na całych Bałkanach zginęło co najmniej 50 osób.

Budapeszt: brakuje centymetrów do dramatu

Rekordowa fala kulminacyjna na Dunaju przepływa przez Budapeszt. Woda w rzece ma wysokość 8 metrów i 91 centymetrów. Jako krytyczną wartość, po przekroczeniu której stolicy Węgier grozi zalanie, wskazuje się 9 - 9,3 m.

Fala powodziowa minęła Magdeburg. Ewakuowano 23 tysiące osób

Fala kulminacyjna na Łabie w okolicach Magdeburga zaczyna powoli opadać. W centrum miasta rzeka miała w niedzielę niemal siedem i pół metra głębokości, a normalnie jest to około dwóch. Władze ostrzegają jednak, że to nie koniec problemów. Wały przeciwpowodziowe, które muszą znosić rekordowe ilości wody są już bardzo słabe i istnieje duże ryzyko ich przerwania.

Wały pękają, ale woda zaczyna opadać. Władze Magdeburga: Nie poddamy się!

Woda na Łabie w Magdeburgu zaczyna powoli opadać, dając okolicznym mieszkańcom nadzieję, że nie dojdzie do kolejnych przerwań wałów. Władze ostrzegają jednak, że to nie oznacza końca problemów. Wały muszą utrzymywać rekordowe ilości wody i w niektórych miejscach nadal istnieje duże ryzyko ich przerwania.

Sytuacja w Dreźnie stabilna. Woda powoli opada

Poziom Łaby przepływającej przez Drezno opada. O godz. 19 woda utrzymywała się na poziomie 8,75 metra - poinformował portal Dresden-Fernsehen.de. Od południa przez kilka godzin poziom wody w rzece wynosił 8,76 m.

Dunaj wzbiera. Bratysława i Budapeszt wznoszą zapory

Wielka woda dociera na Słowację i Węgry. Od kilkudziesięciu godzin stale rośnie poziom wody w Dunaju. Mieszkańcy Bratysławy przygotowują się na przyjście fali kulminacyjnej - zamknięto miejskie bulwary i ogłoszono stan ostrzegawczy. Bratysława szykuje się do ewakuacji.

Strażacy walczyli z wielką wodą. Ponad 1600 interwencji

Ponad 1600 razy wyjeżdżali strażacy w ciągu ostatniej doby do usuwania skutków burz, nawałnic i silnego wiatru. Najczęściej w woj. łódzkim, małopolskim i mazowieckim, gdzie woda zalała wiele domów. Mieszkańcy już mówią o dużych stratach.

Zalane domy, połamane drzewa. Krajobraz po burzach

Ponad 1800 razy interweniowali strażacy minionej nocy w związku z ulewami w całej Polsce. Najczęściej na Dolnym Śląsku i w Małopolsce. We wtorek rano sytuacja w wielu miejscach się stabilizuje, ale stan wód w rzekach nadal jest wysoki.

Praga może odetchnąć. Teraz fala zagraża innym miastom

Fala kulminacyjna przetoczyła się przez Pragę. Poziom wody w Wełtawie w czeskiej stolicy zaczął się obniżać. Nie doszło do przerwania wałów. Teraz wysoką wodą martwią się kolejne miasta. Trwa ewakuacja z zagrożonych terenów u ujścia Wełtawy do Łaby, gdzie fala kulminacyjna ma się pojawić wieczorem.

Rwąca rzeka zamiast średniowiecznych ulic. "Cieszę się, że udało nam się wrócić"

Czeski Krumlov znika w wodach Wełtawy. Miasteczko powstałe w Średniowieczu, które do dziś zachowało unikatową architekturę, jak dotąd najbardziej ucierpiało w trwającej w Czechach powodzi. Nasi południowi sąsiedzi, zakochani w tym miejscu, załamują ręce, bo w 2002 r. w czasie wielkiej powodzi ulicami starego miasta też popłynęła tam woda. Największa w historii kraju.

Wełtawa w Pradze nadal wzbiera. Premier Czech: Tu spotkają się dwie fale

Premier Petr Nečas ogłosił, że wszystko wskazuje na to, iż we wtorek rano w Pradze spotkają się dwie fale kulminacyjne - z Wełtawy i jej lewego dopływu Berounki. Zbiorniki Wełtawskiej Kaskady położone przed Pragą nie będą wstanie utrzymać nadmiaru wody z rzek. W wyniku powodzi, jaka nawiedziła Czechy zginęło już sześć osób. Ostatnią jest 30-letni mężczyzna, który zginął podczas próby odłączenia zalanego transformatora.

Opada poziom rzek na Dolnym Śląsku

Po trzech dniach walki z wodą podtapiającą miejscowości na Dolnym Śląsku, sytuacja stabilizuje się. Poziom rzek systematycznie się obniża. Mieszkańcy i służby rozpoczynają liczenie strat.