Wenezuela protestuje

1 kwietnia 2014

Pięć miesięcy po tym, gdy szef opozycyjnego parlamentu wenezuelskiego Juan Guaido ogłosił się tymczasowym prezydentem, został uznany przez pół setki krajów i zyskał poparcie prawie 57 procent rodaków, sytuacja w Wenezueli znalazła się w impasie.

Tysiące Wenezuelczyków ruszyły na przejścia graniczne w Tumbes, aby przekroczyć granicę między Ekwadorem a Peru, zanim o północy z piątku na sobotę weszła w życie decyzja o wprowadzeniu obowiązku wizowego ogłoszona przed tygodniem przez Limę.

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro stwierdził w sobotę, że za atakami na system energetyczny kraju stoją Chile i Columbia, które wspiera rząd USA. W kraju co chwila dochodzi do awarii elektrowni, paraliżując go. W ciągu miesiąca doszło tam do trzech poważnych awarii.

Umieramy z głodu, z braku opieki medycznej. To dlatego umarła kobieta mojego życia. To wszystko przez tego kryminalistę - wykrzykiwał zrozpaczony mężczyzna podczas manifestacji w stolicy Wenezueli. Obwiniał dotychczasowego prezydenta Nicolasa Maduro o śmierć swojej żony, dla której w szpitalu zabrakło opieki i lekarstw.

Juan Guaido, który ogłosił się tymczasowym prezydentem Wenezueli, powiedział w poniedziałek, że pierwszy transport pomocy humanitarnej dotarł na miejsce przeznaczenia. Zawierał on racje żywnościowe dla dzieci i suplementy dla ciężarnych kobiet. Guaido nie ujawnił, w jaki sposób transport ominął blokadę utrzymywaną przez lojalną wobec Nicolasa Maduro armię.

Rozpisanie nowych wyborów prezydenckich w Wenezueli nie jest obecnie priorytetem - oświadczył dotychczasowy przywódca tego kraju Nicolas Maduro, cytowany w sobotę przez dziennik "El Universal". Nowych wyborów domaga się między innymi Unia Europejska.

Wysokiej rangi generał wenezuelskich sił powietrznych ogłosił w sobotę, że uznaje lidera opozycji Juana Guaido za tymczasowego prezydenta kraju. - Przejście do demokracji jest nieuchronne - ocenił wojskowy w nagraniu opublikowanym na Twitterze. Nie wiadomo, czy przebywa wciąż w Wenezueli.

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro ogłosił w czwartek w Moskwie, że podpisał z Rosją umowy inwestycyjne na ponad sześć miliardów dolarów. Przewidują realizację wspólnych projektów w dziedzinie przemysłu o wartości pięciu miliardów dolarów i górniczego o wartości miliarda dolarów.

USA nałożyły nowe sankcje na wenezuelskich dygnitarzy, w tym wiceprezydenta, ministra obrony oraz żonę prezydenta Nicolasa Maduro, ogłosił we wtorek resort finansów Stanów Zjednoczonych. Waszyngton zarzuca im grabież majątku narodowego.

Prezydent Wenezueli odwiedził w Turcji restaurację popularnego kucharza znanego jako Salt Bae. Nagranie z tej wizyty wywołało falę krytyki pod adresem Nicolasa Maduro. Zarzucono mu wystawne życie, podczas gdy jego kraj od lat znajduje się w głębokim kryzysie. Poziom niedożywienia wśród dzieci jest rekordowo wysoki, a Wenezuelczycy masowo opuszczają ojczyznę.