Trump spotkał się z Putinem

13 lipca 2017

Trump "ukrywa to, o czym rozmawia z Putinem"

Prezydent USA Donald Trump ukrywa przed swoim gabinetem, a nawet doradcami do spraw bezpieczeństwa, treść rozmów z prezydentem Władimirem Putinem. Poinstruował też tłumaczy, by nie ujawniali członkom rządu informacji na ten temat - podał w niedzielę "Washington Post". To kolejne w ostatnich dniach informacje amerykańskich mediów na temat relacji Trumpa z Rosją.

"Trump powinien przestrzec Putina przed eskalacją, przed dalszymi krokami"

Źle się stało, że do niego nie doszło - mówił w niedzielę w "Faktach po Faktach" w TVN24 o planowanym oficjalnym spotkaniu Władimira Putina i Donalda Trumpa Ryszard Schnepf, były ambasador w USA. Innego zdania był drugi gość, Stanisław Ciosek, były ambasador w Rosji. - Tu bez krzyku czy wyraźnego, twardego przedstawienia stanowisk, by się nie obyło - tłumaczył.

Kim "odmówił przekazania danych o programie jądrowym"

Przywódca Korei Północnej odmówił przekazania sekretarzowi stanu USA spisu północnokoreańskich ośrodków nuklearnych do czasu złagodzenia sankcji i formalnego zakończenia wojny – poinformował japoński dziennik "Yomiuri Shimbun".

Fiński dziennik o kolejnym szczycie Trump-Putin. Kreml dementuje

W pierwszej połowie 2019 roku może dojść w Finlandii do ponownego spotkania prezydentów USA i Rosji - podał w środę dziennik "Helsingin Sanomat". Fiński prezydent Sauli Niinisto, który gościł obu przywódców w lipcu, przyznał, że sprawy zmierzają "niespodziewanie w lepszym kierunku". Kreml po kilku godzinach zdementował te informacje.

Przełożona wizyta Pompeo w KRLD. Południowokoreańskie MSZ: niefortunna decyzja

Południowokoreańskie MSZ uznało w sobotnim oświadczeniu za "niefortunne" odłożenie wizyty w Korei Północnej sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo. Zaznaczyło, że najważniejsze jest dążenie do "znacznego postępu" w kwestii denuklearyzacji. W piątek prezydent USA Donald Trump poinformował, że wstrzymał podróż sekretarza stanu do KRLD.

Szef Pentagonu: szczyt w Helsinkach nie zmienił polityki USA

Jim Mattis powiedział w piątek, że szczyt w Helsinkach nie przyniósł nowych wytycznych dotyczących postępowania w Syrii. Potwierdził też doniesienia mediów, które od kilku tygodni podawały, że rozważa on poważnie spotkanie z ministrem obrony Rosji Siergiejem Szojgu.

"Podzielmy między siebie świat, mniejsi niech nas słuchają"

To normalne, że przywódcy dwóch takich państw spotykają się ze sobą. Nienormalne było to, że przez tyle lat się nie spotykali - powiedział o spotkaniu Donalda Trumpa z Władimirem Putinem amerykanista profesor Zbigniew Lewicki. Wspólnie z Michałem Baranowskim z German Marshall Fund i korespondentem "Gazety Wyborczej" w Moskwie Wacławem Radziwinowiczem byli gośćmi programu "Horyzont" w TVN24.

"Próba ograniczenia szkód". MSZ Niemiec o tłumaczeniach Trumpa

Trudne jest uprawianie polityki, w której półokres rozpadu informacji lub faktów wynosi 24 godziny - ocenił minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas. Odniósł się w ten sposób do zachowania prezydenta USA Donalda Trumpa, który w ogniu światowej krytyki wycofał się ze słów, które padły na jego spotkaniu z Władimirem Putinem, prezydentem Rosji w Helsinkach. - To próba ograniczenia szkód - podkreślił.

"Nigdy żaden prezydent nie był tak twardy wobec Rosji jak ja"

Donald Trump oświadczył, że żaden z jego poprzedników nie był "tak twardy" wobec Rosji jak on. Prezydent USA jest od poniedziałku szeroko krytykowany za swoje zachowanie na spotkaniu z Władimirem Putinem w Helsinkach. W powszechnej ocenie był bowiem zbyt uległy wobec Rosjanina.