Program "Wybory Europy"

21 maja 2014

Europosłom Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego przypadną stanowiska szefów trzech z 20 komisji europarlamentu: przemysłu, badań naukowych i energii (ITRE), rolnictwa (AGRI) oraz spraw konstytucyjnych (AFCO). Ryszard Czarnecki (PiS) został jednym z wiceprzewodniczących Parlamentu Europejskiego, Bogusława Liberadzkiego (SLD) i Karola Karskiego (PiS) wybrano z kolei na kwestorów PE. Jakie jeszcze stanowiska trafiły w ręce Polaków?

W czasie uroczystej inauguracji nowej kadencji PE część deputowanych postanowiła ostentacyjnie zademonstrować, z jakim nastawieniem przyjechała do europarlamentu. Podczas wykonania "Ody do radości" Nigel Farage z brytyjskiej partii UKIP zainaugurował nietypową formę protestu: odwrócił się plecami do prezydium, a w jego ślady poszła część eurosceptycznych kolegów.

Niemiecki socjaldemokrata Martin Schulz został ponownie wybrany na przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Nową kadencję tego gremium zainaugurowało wcześniej wykonanie "Ody do radości". Nie obyło się jednak bez incydentu – w czasie odgrywania hymnu UE część eurosceptycznych posłów odwróciła się tyłem do prezydium lub opuściła salę. W nowym rozdaniu Polacy mają realne szanse na objęcie ważnych stanowisk, w tym przewodniczącego prestiżowej komisji ds. przemysłu, badań naukowych i energii.

- Europa przeszła największy w swojej historii kryzys, a wyborcy wydali werdykt - tak eurowybory ocenia Paweł Świeboda. Natomiast zdaniem Marcina Zaborowskiego głównym werdyktem jest brak zainteresowania Unią Europejską. - Większość wyborców w ogóle do urn nie poszła i nie oddała swojego głosu - stwierdził. Dlatego według gości "Tu Europa" silna reprezentacja eurosceptyków w PE nie jest obrazem ich siły na poziomie krajowym.

W populistycznym i eurosceptycznym włoskim Ruchu Pięciu Gwiazd doszło do buntu przeciwko planom lidera ugrupowania Beppe Grillo, by w Parlamencie Europejskim zawrzeć sojusz ze skrajnie prawicową Partią Niepodległości Zjednoczonego Królestwa Nigela Farage’a.

Jean-Claude Juncker nie powinien zostać szefem Komisji Europejskiej - jego wybór na to stanowisko pogłębiłby frustrację mieszkańców Unii Europejskiej i niesłusznie wzmocnił kompetencje Parlamentu Europejskiego kosztem rządów narodowych - pisze "Financial Times".

Jak szkoli się członków komisji wyborczych, którzy odpowiadają za to, by wybory przeprowadzone były bez zakłóceń i z przestrzeganiem standardów demokracji? Na dwugodzinnych, nieobowiązkowych szkoleniach. Nagranie sprzed jednej z warszawskich komisji, której członkowie wychodzą wieczorem bez wywieszenia protokołu nie było jedynym przykładem braku wiedzy nt. tego, jak przygotować i przeprowadzić wybory.

Minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble nazwał faszystowskim i ekstremistycznym francuski Front Narodowy, który głosząc hasła antyunijne i antyimigranckie wygrał we Francji wybory do Parlamentu Europejskiego, zdobywając niemal 25 proc. głosów.