Nowy rząd Morawieckiego

8 listopada 2019
Już oficjalnie. Mateusz Morawiecki z misją stworzenia rządu
Katarzyna Skalska | Fakty w PołudnieSzef Rządu Mateusz Morawiecki w Sejmie

Nowy rząd będzie bardzo sprawną i dobrą drużyną, która będzie pracowała dla realizacji celów krótko, średnio- i długofalowych - powiedział premier Mateusz Morawiecki, przedstawiając 8 listopada kandydatów na stanowiska w nowym rządzie. Dodał, że rząd będzie realizował dotychczasowe zapowiedzi. 14 listopada prezydent Andrzej Duda desygnował Mateusza Morawieckiego na premiera i powierzył mu misję utworzenia rządu. 19 listopada Sejm udzielił wotum zaufania Radzie Ministrów.

- Skład rządu, który zostanie przedstawiony przez premiera Mateusza Morawieckiego, został zaakceptowany po dyskusji przez Komitet Polityczny PiS - poinformował w piątek prezes PiS Jarosław Kaczyński po posiedzeniu Komitetu. Jak podkreślił prezes PiS, nowy rząd jest kontynuacją "dobrej zmiany". - Chcemy w ciągu tych czterech lat rządów, które nas czekają przed kolejnymi wyborami parlamentarnymi, zrobić wszystko, by sytuacja Polaków za cztery lata była lepsza i to pod każdym względem lepsza niż dzisiaj - zapowiedział Kaczyński.

- Chcemy dokonać postępu i chcemy odeprzeć także niebezpieczeństwa, które mogą się pojawić, na przykład związane z możliwym poważniejszym spowolnieniem gospodarczym, bo nie chcę używać słowa "kryzys" - dodał szef PiS.

Premier: nowy rząd będzie bardzo sprawną i dobrą drużyną

Premier Mateusz Morawiecki zapewnił z kolei, że PiS chce kontynuować wszystkie zapowiedzi i programy. - W duchu wiarygodności będziemy prowadzić to, co zapowiedzieliśmy wcześniej. Będziemy realizowali te zmiany - zaznaczył.

Jego zdaniem nowy rząd będzie to "bardzo sprawna i bardzo dobra drużyna, która będzie współpracowała ze sobą dla realizacji celów krótko, średnio i długofalowych".

Nazwiska ogłoszonych 8 listopada kandydatów na ministrów:

wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego - Piotr Gliński

wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego - Jarosław Gowin

wicepremier, minister do spraw nadzoru właścicielskiego (nazwa zostanie jeszcze ostatecznie uzgodniona) - Jacek Sasin

minister infrastruktury - Andrzej Adamczyk

minister rolnictwa i rozwoju wsi - Jan Krzysztof Ardanowski

minister spraw zagranicznych - Jacek Czaputowicz

(z MSZ do KPRM zostanie przeniesiony pion europejski, na czele którego stanie Konrad Szymański)

minister obrony narodowej - Mariusz Błaszczak

minister spraw wewnętrznych i administracji, koordynator służb specjalnych - Mariusz Kamiński

minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej - Marek Gróbarczyk

minister rozwoju (w ministerstwie znajdą się działy budownictwo i turystyka) - Jadwiga Emilewicz

minister finansów - Tadeusz Kościński

minister rodziny, pracy i polityki społecznej - Marlena Maląg

minister edukacji narodowej - Dariusz Piontkowski

minister środowiska - Michał Woś

minister cyfryzacji - Marek Zagórski

minister zdrowia - Łukasz Szumowski

minister sprawiedliwości, prokurator generalny - Zbigniew Ziobro

minister klimatu - Michał Kurtyka

minister zarządzania funduszami - Małgorzata Jarosińska-Jedynak

szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - Michał Dworczyk

Ministerstwo Energii w dotychczasowym kształcie zostanie rozwiązane.

Nowy rząd Mateusza Morawieckiego

Desygnowany przez prezydenta

Prezydent Andrzej Duda Mateusza Morawieckiego na premiera i powierzył mu misję utworzenia rządu 14 listopada. - Panie premierze, cieszę się, że mogę panu dzisiaj powierzyć tę tekę - zwrócił się do Mateusza Morawieckiego. - Bardzo dziękuję za konsultację, zwłaszcza te wczorajsze konsultacje - długie, ale ciekawe, i mam nadzieję, pożyteczne zarówno dla mnie z punktu widzenia naszej przyszłej działalności, jak i przede wszystkim także dla pana premiera - dodał Duda.

Wyraził również nadzieję na dalszą współpracę z pożytkiem dla Rzeczypospolitej i dla obywateli.

- Mamy absolutnie wspólną wizję rozwoju Polski, mamy wspólną wizję tych priorytetów, które powinny być zrealizowane, mamy wspólną wizję polskiej polityki ukierunkowanej na obywatela, na jego sprawy, sprawy jego powodzenia życiowego, sprawy poprawy jakości życia w Polsce, jak również wzmacniania pozycji Polski na arenie międzynarodowej, wzmacniania polskiej gospodarki - mówił prezydent.

Prezydent do Morawieckiego: mam nadzieję na dalszą współpracę z pożytkiem dla naszych obywateli

Expose

19 listopada premier wygłosił w Sejmie trwające 75 minut expose, w którym zdefiniował cele i kierunki rozwoju swojego gabinetu na kolejną kadencję. Mówił, że głównym celem nowego rządu będzie "zbudowanie Polski jako najlepszego miejsca do życia w Europie".

- Polski codziennej normalności, dobrobytu i spokoju na ulicach i na jej granicach. To marzenie milionów Polaków. Jeżeli będziemy konsekwentnie modernizowali nasz kraj, zapewniali sprawiedliwy dostęp do owoców rozwoju, szukali porozumienia ponad podziałami, przynajmniej w sprawach jak bezpieczeństwo, strategia energetyczna, system emerytalny czy demografia, to przed nami najlepszy czas dla Polski - powiedział.

Morawiecki zaapelował też o zmianę konstytucji, aby zagwarantować ochronę środków w Pracowniczych Planach Kapitałowych i Indywidualnych Kontach Emerytalnych. Zapowiedział również powołanie pełnomocnika rządu do spraw odnawialnych źródeł energii oraz dalsze zmiany w wymiarze sprawiedliwości.

CZYTAJ WIĘCEJ O EXPOSE MORAWIECKIEGO >

Wotum zaufania

19 listopada wieczorem za udzieleniem wotum zaufania Radzie Ministrów opowiedziało się 237 posłów, 214 było przeciwnych, trzech wstrzymało się od głosu. Nie głosowało sześciu posłów obecnych na sali. Większość bezwzględna wynosiła 228.

Cały 235-osobowy klub PiS oraz dwoje posłów KO: Gabriela Lenartowicz i Marek Hok głosowało za udzieleniem wotum zaufania. Przeciwko była większość posłów: KO, Lewicy i PSL-Kukiz'15 oraz wszyscy posłowie Konfederacji. Od głosu wstrzymał się m.in. poseł KO Jacek Protas.

Lenartowicz, Hok i Protas tłumaczyli później, że zaszwankował system do głosowania. Po głosowaniu wszyscy troje wystosowali do marszałek Sejmu Elżbiety Witek (PiS) podobne w treści oświadczenia, w których zgłosili problemy z kartami do głosowania oraz podkreślili, że głosowali przeciw udzieleniu wotum zaufania rządowi Morawieckiego.

Wybory parlamentarne 2019

Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 43,59 procent głosów w wyborach parlamentarnych 2019. Koalicję Obywatelską poparło 27,40 procent wyborców; SLD - 12,56 procent; PSL - 8,55 procent; Konfederację - 6,81 procent. Frekwencja wyniosła 61,74 procent.

Wyniki wyborów 2019. PKW podała wyniki wyborów do Sejmu z podziałem na mandaty>

CZAS DECYZJI. Sprawdź wyniki wyborów parlamentarnych 2019>

Zobacz pełną listę posłów, którzy zdobyli mandaty w wyborach parlamentarnych w 2019 roku.

CZYTAJ: Ich nie zobaczymy już w Sejmie>

W wyborach do Senatu kandydaci Koalicji Obywatelskiej zdobyli 43 mandaty, PSL - trzy, SLD - dwa. Trzy przypadły kandydatom sympatyzującym z opozycją, ale startującym z własnych komitetów. Oznacza to, że opozycja ma większość w Senacie. 48 mandatów zdobyli kandydaci z list PiS. Jeden mandat przypadł Lidii Staroń, która nie miała konkurenta z PiS.

Wyborcze mapy kraju

W niedzielnych wyborach parlamentarnych do Sejmu PiS wygrało w wartościach bezwzględnych, w zdecydowanej większości województw, okręgów wyborczych i powiatów. Jednak biorąc pod uwagę zsumowane wyniki osiągnięte przez komitety Koalicji Obywatelskiej, Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Polskiego Stronnictwa Ludowego, PiS zyskało przewagę nad opozycją tylko w pięciu województwach.

Dotychczasowi członkowie Rady Ministrów: Konrad Szymański i Michał Woś zostali powołani przez prezydenta Andrzeja Dudę na ministrów. Szymański objął tekę ministra do spraw Unii Europejskiej, a Woś - ministra środowiska.

Minister Mariusz Kamiński zachował osobisty nadzór nad funkcjonowaniem największej mundurowej formacji, czyli policji - wynika z nowego podziału obowiązków w resorcie spraw wewnętrznych i administracji.

Myślę, że jest to temat absolutnie do przedyskutowania przede wszystkim ze specjalistami - mówił w środę rzecznik Porozumienia Kamil Bortniczuk, komentując zapowiedziane przez premiera Mateusza Morawieckiego w expose wprowadzenie pierwszeństwa pieszych jeszcze przed wejściem na przejście. W jego ocenie, to była "największa kontrowersja z tego expose". - Będziemy o tym jeszcze z panem premierem rozmawiać - zapowiedział Bortniczuk.

To błąd systemu do głosowania, a nie chęć wsparcia rządu Mateusza Morawieckiego - tłumaczą posłowie Koalicji Obywatelskiej: Gabriela Lenartowicz i Jacek Protas. Lenartowicz głosowała we wtorek za udzieleniem wotum zaufania Radzie Ministrów, Protas wstrzymał się od głosu. Podobne problemy miał też poseł Marek Hok. Zamieścił skan pisma w tej sprawie, które wystosował do marszałek Sejmu Elżbiety Witek.

Żałuję, że Jarosław Gowin nie zagrał o tekę premiera - powiedział w "Kropce nad i" eurodeputowany Koalicji Obywatelskiej i były szef MSZ Radosław Sikorski. Jak ocenił, do wyborów prezydenckich między Prawem i Sprawiedliwością oraz Porozumieniem "będzie polityka miłości, a później będzie przykręcanie śruby". Wyjawił też, dlaczego zdecydował się nie brać udziału w prawyborach prezydenckich w Platformie Obywatelskiej.

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości nagrodzili expose premiera Mateusza Morawieckiego gromkimi brawami. Posłanka PiS Dominika Chorosińska wręczyła szefowi rządu bukiet biało-czerwonych róż. Pogratulować chciał mu także prezes partii Jarosław Kaczyński, ale Morawiecki najwyraźniej nie zauważył wyciągniętej dłoni prezesa, bo odwrócił się plecami.

- Lepsze państwo to też lepszy wymiar sprawiedliwości - przekonywał w expose wygłoszonym we wtorek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki. - Będziemy kontynuować reformę w tym obszarze - dodał. Przez ponad godzinę przedstawiał wizję działania swojego rząd. Złożył kilka deklaracji dotyczących przyszłości Polski, między innymi w dziedzinach ochrony zdrowia, gospodarki, polityki rodzinnej i relacji z Unią Europejską.

Sejm we wtorek wieczorem udzielił wotum zaufania rządowi Mateusza Morawieckiego. Premiera i jego ministrów poparło 237 posłów, 214 było przeciw, a 3 wstrzymało się od głosu.

Prezydent Andrzej Duda powołał w piątek w Pałacu Prezydenckim nowy gabinet Mateusza Morawieckiego. Szef rządu tymczasowo pokieruje Ministerstwem Sportu. Po zaprzysiężeniu rządu rozpoczęło się jego pierwsze posiedzenie. Według wstępnego harmonogramu obrad Sejmu, we wtorek 19 listopada odbędzie się expose premiera i głosowanie nad wotum zaufania dla jego gabinetu.

Po północy zakończyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i premiera Mateusza Morawieckiego w Belwederze. Jego tematem były między innymi harmonogram tworzenia nowego rządu i plany rządu na pierwsze miesiące pracy. - W czwartek przed południem prezydent Andrzej Duda desygnuje Mateusza Morawieckiego na premiera i powierzy mu misję tworzenia rządu - poinformował po spotkaniu prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

Szukamy kogoś, kto w drugiej rundzie zwycięży przy całej olbrzymiej machinie wspierającej prezydenta Andrzeja Dudę, który moim zdaniem hańbi urząd - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Janusz Lewandowski, eurodeputowany Platformy Obywatelskiej. Mówił o przymiarkach opozycji do przyszłorocznych wyborów prezydenckich. - Małgosię Kidawę-Błońską trzeba chronić przed bieżącą polityką jak rezerwy złota - powiedział o posłance, wymienianej wśród możliwych kandydatów PO na prezydenta.

Zapewniam, że nie wybieram się do żadnego ministerstwa, przynajmniej nie w tej kadencji - oświadczył w sobotę senator Platformy Obywatelskiej Robert Dowhan. Według nieoficjalnych doniesień miał dostać od Prawa i Sprawiedliwości propozycję objęcia stanowiska ministra sportu w zamian za zmianę barw politycznych. - Nie będzie żadnej korupcji politycznej - zapewnił przewodniczący PO Grzegorz Schetyna.

Widzę dowartościowanie technokratów w tym rządzie. To prawdopodobnie świadczy o tym, że Prawo i Sprawiedliwość wie, że druga kadencja będzie dużo trudniejsza pod względem gospodarczym niż pierwsza - powiedział w sobotę we "Wstajesz i weekend" profesor Mikołaj Cześnik, politolog z Uniwersytetu SWPS. Skomentował ogłoszony przez Mateusza Morawieckiego nowy skład rządu.

Jerzy Kwieciński, Henryk Kowalczyk, Krzysztof Tchórzewski, Bożena Borys-Szopa - to nazwiska osób, które w dotychczasowym rządzie premiera Mateusza Morawieckiego pełniły stanowiska ministerialne. Jednak w podanym przez niego w piątek składzie nowego rządu tych osób już nie ma. Już wcześniej było wiadomo, że z rządu zniknie także dotychczasowy minister sportu Witold Bańka. Wynikało to z faktu wybrania go na szefa Światowej Agencji Antydopingowej.

To jest wprowadzenie brytyjskiego modelu relacji z Unią Europejską - tak w "Faktach po Faktach" w TVN24 europoseł Platformy Obywatelskiej i były minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski komentował fakt wydzielenia z ministerstwa spraw zagranicznych pionu europejskiego, który ma być częścią Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Sikorski stwierdził, że to "fatalna decyzja, której premier Morawiecki pożałuje".

Tadeusz Kościński, Marlena Maląg, Jacek Sasin, Michał Woś, Michał Kurtyka oraz Małgorzata Jarosińska-Jedynak. To kandydaci na nowych szefów resortów gospodarczych w rządzie Mateusza Morawieckiego. Poniżej przedstawiamy ich sylwetki i wskazujemy jakimi resortami mają pokierować.