Nowy rząd Morawieckiego

8 listopada 2019
Już oficjalnie. Mateusz Morawiecki z misją stworzenia rządu
Już oficjalnie. Mateusz Morawiecki z misją stworzenia rządu
Katarzyna Skalska | Fakty w Południe
Szef Rządu Mateusz Morawiecki w SejmieKatarzyna Skalska | Fakty w Południe

Nowy rząd będzie bardzo sprawną i dobrą drużyną, która będzie pracowała dla realizacji celów krótko, średnio- i długofalowych - powiedział premier Mateusz Morawiecki, przedstawiając 8 listopada kandydatów na stanowiska w nowym rządzie. Dodał, że rząd będzie realizował dotychczasowe zapowiedzi. 14 listopada prezydent Andrzej Duda desygnował Mateusza Morawieckiego na premiera i powierzył mu misję utworzenia rządu. 19 listopada Sejm udzielił wotum zaufania Radzie Ministrów.

- Skład rządu, który zostanie przedstawiony przez premiera Mateusza Morawieckiego, został zaakceptowany po dyskusji przez Komitet Polityczny PiS - poinformował w piątek prezes PiS Jarosław Kaczyński po posiedzeniu Komitetu. Jak podkreślił prezes PiS, nowy rząd jest kontynuacją "dobrej zmiany". - Chcemy w ciągu tych czterech lat rządów, które nas czekają przed kolejnymi wyborami parlamentarnymi, zrobić wszystko, by sytuacja Polaków za cztery lata była lepsza i to pod każdym względem lepsza niż dzisiaj - zapowiedział Kaczyński.

- Chcemy dokonać postępu i chcemy odeprzeć także niebezpieczeństwa, które mogą się pojawić, na przykład związane z możliwym poważniejszym spowolnieniem gospodarczym, bo nie chcę używać słowa "kryzys" - dodał szef PiS.

Prezydent powołał dwóch ministrów konstytucyjnych

Dotychczasowi członkowie Rady Ministrów: Konrad Szymański i Michał Woś zostali powołani przez prezydenta Andrzeja Dudę na ministrów. Szymański objął tekę ministra do spraw Unii Europejskiej, a Woś - ministra środowiska.

Jest nowy podział obowiązków w MSWiA

Minister Mariusz Kamiński zachował osobisty nadzór nad funkcjonowaniem największej mundurowej formacji, czyli policji - wynika z nowego podziału obowiązków w resorcie spraw wewnętrznych i administracji.

Rozwiązanie byłoby "nieszczęśliwe". Rzecznik Porozumienia o "kontrowersji" w expose

Myślę, że jest to temat absolutnie do przedyskutowania przede wszystkim ze specjalistami - mówił w środę rzecznik Porozumienia Kamil Bortniczuk, komentując zapowiedziane przez premiera Mateusza Morawieckiego w expose wprowadzenie pierwszeństwa pieszych jeszcze przed wejściem na przejście. W jego ocenie, to była "największa kontrowersja z tego expose". - Będziemy o tym jeszcze z panem premierem rozmawiać - zapowiedział Bortniczuk.

"Moja maszyna źle działała". Posłowie Koalicji Obywatelskiej tłumaczą się z głosowania

To błąd systemu do głosowania, a nie chęć wsparcia rządu Mateusza Morawieckiego - tłumaczą posłowie Koalicji Obywatelskiej: Gabriela Lenartowicz i Jacek Protas. Lenartowicz głosowała we wtorek za udzieleniem wotum zaufania Radzie Ministrów, Protas wstrzymał się od głosu. Podobne problemy miał też poseł Marek Hok. Zamieścił skan pisma w tej sprawie, które wystosował do marszałek Sejmu Elżbiety Witek.

"Do maja będzie polityka miłości, a później będzie przykręcanie śruby"

Żałuję, że Jarosław Gowin nie zagrał o tekę premiera - powiedział w "Kropce nad i" eurodeputowany Koalicji Obywatelskiej i były szef MSZ Radosław Sikorski. Jak ocenił, do wyborów prezydenckich między Prawem i Sprawiedliwością oraz Porozumieniem "będzie polityka miłości, a później będzie przykręcanie śruby". Wyjawił też, dlaczego zdecydował się nie brać udziału w prawyborach prezydenckich w Platformie Obywatelskiej.

Kaczyński chciał pogratulować premierowi. Dłoń prezesa PiS zawisła w powietrzu

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości nagrodzili expose premiera Mateusza Morawieckiego gromkimi brawami. Posłanka PiS Dominika Chorosińska wręczyła szefowi rządu bukiet biało-czerwonych róż. Pogratulować chciał mu także prezes partii Jarosław Kaczyński, ale Morawiecki najwyraźniej nie zauważył wyciągniętej dłoni prezesa, bo odwrócił się plecami.

Morawiecki: będziemy kontynuować reformę wymiaru sprawiedliwości. Co jeszcze obiecał?

- Lepsze państwo to też lepszy wymiar sprawiedliwości - przekonywał w expose wygłoszonym we wtorek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki. - Będziemy kontynuować reformę w tym obszarze - dodał. Przez ponad godzinę przedstawiał wizję działania swojego rząd. Złożył kilka deklaracji dotyczących przyszłości Polski, między innymi w dziedzinach ochrony zdrowia, gospodarki, polityki rodzinnej i relacji z Unią Europejską.

Rząd Mateusza Morawieckiego z wotum zaufania

Sejm we wtorek wieczorem udzielił wotum zaufania rządowi Mateusza Morawieckiego. Premiera i jego ministrów poparło 237 posłów, 214 było przeciw, a 3 wstrzymało się od głosu.

Andrzej Duda: Pomyłki się zdarzają. Czasem, jeżeli trzeba, podajmy się do dymisji

Prezydent Andrzej Duda powołał w piątek w Pałacu Prezydenckim nowy gabinet Mateusza Morawieckiego. Szef rządu tymczasowo pokieruje Ministerstwem Sportu. Po zaprzysiężeniu rządu rozpoczęło się jego pierwsze posiedzenie. Według wstępnego harmonogramu obrad Sejmu, we wtorek 19 listopada odbędzie się expose premiera i głosowanie nad wotum zaufania dla jego gabinetu.

Po spotkaniu w Belwederze. Ustalono, kiedy prezydent desygnuje premiera

Po północy zakończyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i premiera Mateusza Morawieckiego w Belwederze. Jego tematem były między innymi harmonogram tworzenia nowego rządu i plany rządu na pierwsze miesiące pracy. - W czwartek przed południem prezydent Andrzej Duda desygnuje Mateusza Morawieckiego na premiera i powierzy mu misję tworzenia rządu - poinformował po spotkaniu prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

"Małgosię Kidawę-Błońską trzeba chronić przed bieżącą polityką jak rezerwy złota"

Szukamy kogoś, kto w drugiej rundzie zwycięży przy całej olbrzymiej machinie wspierającej prezydenta Andrzeja Dudę, który moim zdaniem hańbi urząd - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Janusz Lewandowski, eurodeputowany Platformy Obywatelskiej. Mówił o przymiarkach opozycji do przyszłorocznych wyborów prezydenckich. - Małgosię Kidawę-Błońską trzeba chronić przed bieżącą polityką jak rezerwy złota - powiedział o posłance, wymienianej wśród możliwych kandydatów PO na prezydenta.

PiS miało kusić senatora Platformy teką ministra. "Nie będzie korupcji politycznej"

Zapewniam, że nie wybieram się do żadnego ministerstwa, przynajmniej nie w tej kadencji - oświadczył w sobotę senator Platformy Obywatelskiej Robert Dowhan. Według nieoficjalnych doniesień miał dostać od Prawa i Sprawiedliwości propozycję objęcia stanowiska ministra sportu w zamian za zmianę barw politycznych. - Nie będzie żadnej korupcji politycznej - zapewnił przewodniczący PO Grzegorz Schetyna.

"Dowartościowanie technokratów. Przygotowanie na spowolnienie"

Widzę dowartościowanie technokratów w tym rządzie. To prawdopodobnie świadczy o tym, że Prawo i Sprawiedliwość wie, że druga kadencja będzie dużo trudniejsza pod względem gospodarczym niż pierwsza - powiedział w sobotę we "Wstajesz i weekend" profesor Mikołaj Cześnik, politolog z Uniwersytetu SWPS. Skomentował ogłoszony przez Mateusza Morawieckiego nowy skład rządu.

Ci ministrowie odchodzą z rządu

Jerzy Kwieciński, Henryk Kowalczyk, Krzysztof Tchórzewski, Bożena Borys-Szopa - to nazwiska osób, które w dotychczasowym rządzie premiera Mateusza Morawieckiego pełniły stanowiska ministerialne. Jednak w podanym przez niego w piątek składzie nowego rządu tych osób już nie ma. Już wcześniej było wiadomo, że z rządu zniknie także dotychczasowy minister sportu Witold Bańka. Wynikało to z faktu wybrania go na szefa Światowej Agencji Antydopingowej.