Księża oskarżani o pedofilię

19 września 2013

Franciszek znosi tajemnicę papieską w postępowaniach o pedofilię

Postępowania dotyczące nadużyć seksualnych dokonywanych przez duchowieństwo wobec nieletnich oraz próby tuszowania takich czynów przez przedstawicieli władz kościelnych nie będą dłużej objęte tajemnicą papieską - głosi dokument opublikowany przez Watykan we wtorek.

Ksiądz miał molestować dziewczynkę. "Rozpoczęliśmy procedurę prawną"

Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej złożyło w prokuraturze wniosek o wszczęcie postępowania wyjaśniającego w sprawie księdza Stanisława G., który mógł dopuścić się zabronionego czynu – poinformował rzecznik prasowy chrystusowców. Według Katarzyny Surmiak-Domańskiej, której tekst na temat księdza Stanisława G. ukaże się w "Dużym Formacie", jest on odpowiedzialny za molestowanie dziewczynki.

Seminaria sprawdzają seksualność. Nie chcą pedofili i homoseksualistów

Nowe zasady sprawdzania seksualności kandydatów do seminariów duchownych. Testy psychologiczne mają odrzucać kandydatów z zaburzeniami seksualnymi, takimi jak między innymi skłonności pedofilskie. Kontrowersje budzi jednak to, że jedynym wymienionym zaburzeniem jest orientacja homoseksualna. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Biskupi powołali fundację, która ma pomagać ofiarom wykorzystywania seksualnego

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik poinformował o powołaniu przez biskupów Fundacji Świętego Józefa, która ma służyć pomocą i wsparciem osobom wykorzystanym seksualnie w dzieciństwie lub w młodości we wspólnocie Kościoła. Fundacja będzie finansowana przez wszystkie diecezje, proporcjonalnie do liczby duchownych. Biskupi mają nadzieję, że rozpocznie ona działalność z początkiem przyszłego roku.

Przeprosiny i 400 tysięcy złotych zadośćuczynienia dla byłego ministranta

Sąd Apelacyjny w Gdańsku orzekł, że były ksiądz Andrzej S., parafia w Kartuzach oraz diecezja pelplińska muszą opublikować pisemne przeprosiny oraz wypłacić solidarnie byłemu ministrantowi 400 tysięcy złotych zadośćuczynienia. Wyrok w procesie cywilnym, związanym ze sprawą molestowania seksualnego, jest prawomocny.

Sejm uchwalił ustawę o komisji do spraw pedofilii. "Projekt napisany na kolanie"

Sejm opowiedział się za powołaniem państwowej komisji do spraw wyjaśniania przypadków pedofilii. Za ustawą głosowało 401 posłów, sześciu było przeciw, a czterech wstrzymało się od głosu. Do zadań komisji ma należeć między innymi wydawanie postanowień o wpisie do Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym oraz zawiadamianie organów ścigania o podejrzeniu popełnienia takiego przestępstwa.

Przerwana akcja wieszania bucików. Radny PiS: to atak na księży, którzy są ostoją polskości

W niedzielę w wielu miastach w Polsce podjęto akcję wieszania na bramach kościołów dziecięcych bucików, w proteście przeciwko ukrywaniu czynów pedofilskich przez katolickich hierarchów. To druga odsłona międzynarodowej inicjatywy "Baby Shoes Remember. W Szczecinie akcja została przerwana przez kontrmanifestację. - To jest akcja robiona po to, żeby uderzyć w księży Kościoła, którzy są w tej chwili ostoją polskości, ostoją polskich wartości - ocenił radny Prawa i Sprawiedliwości Dariusz Matecki.

Apelacja kardynała odrzucona. Skazany na sześć lat za pedofilię pozostanie w więzieniu

Australijski sąd odrzucił w środę apelację kardynała George'a Pella i utrzymał wydany w marcu wyrok sześciu lat więzienia za czyny pedofilii sprzed ponad dwóch dekad. 78-letni hierarcha pozostanie w zakładzie karnym. Pell to najwyższy dostojnik Kościoła skazany za pedofilię. W środę Watykan zaznaczył, że kardynał wciąż ma prawo odwołania się od wyroku do sądu najwyższego.

Śledczy nie przeszukają poznańskiej kurii. "Nie zakładamy złej woli arcybiskupa"

Nie będzie przeszukania w Kurii Metropolitalnej w Poznaniu w związku ze sprawą księdza, który miał molestować jednego z ministrantów w parafii w Chodzieży - poinformowała"Gazeta Wyborcza". - Nie mamy podstaw, by informacje przekazane przez kurię uznać za nieprawdziwe. Nie zakładamy złej woli arcybiskupa - powiedział cytowany przez dziennik Michał Smętkowski, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.

Arcybiskup nie wydał dokumentów. Pełnomocnik ofiary molestowania wnosi o przeszukanie kurii

Minął termin, w jakim metropolita poznański arcybiskup Stanisław Gądecki miał udostępnić prokuraturze dokumenty dotyczące księdza podejrzanego o czyny pedofilskie. Śledczy w tej sytuacji mogą zdecydować o przeszukaniu kurii. Chodzi o sprawę molestowania przez byłego już księdza. Prokuratorzy mają problem, bo władze kościelne nie chcą wydać dokumentów na jego temat. Materiał magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

"Mam nadzieję, że takie praktyki, wątpliwe dla wielu, zostaną ukrócone"

Arcybiskup Charles Scicluna to ekspert i profesjonalista w Watykanie. Mam nadzieję, że wraz z przyjazdem bezpośredniego wysłannika papieża coś się zacznie w Polsce zmieniać, że takie praktyki, wątpliwe dla wielu ludzi, zostaną ukrócone - mówił we "Wstajesz i wiesz" jezuita ksiądz Jacek Prusak. - Polski episkopat nie może się zachowywać tak, jakby się nic nie stało - dodał, pytany o kwestię uporania się polskiego Kościoła z problemem pedofilii.

"Gość, przed którym drżą przestępcy w Kościele, młot na pedofilów". Przyjechał do Polski

Od lat zajmuje się sprawą pedofilii w Kościele. Przeprowadził dochodzenie na temat skandalu pedofilskiego w Chile. Zapowiedział stworzenie specjalnych struktur do walki z przestępstwami seksualnymi wobec dzieci popełnianymi przez duchowych. Teraz arcybiskup Charles Scicluna przyjechał do Polski. - Już się wyczuwa napięcie, że przyjeżdża ten słynny prokurator, który załatwił cały episkopat w Chile - komentuje Edward Augustyn z "Tygodnika Powszechnego". Materiał magazynu "Czarno na białym" w TVN24.

Ksiądz skazany za molestowanie przekonuje, że jego "kapłaństwo trwa". Kuria milczy

- Nie pracuję w duszpasterstwie. Nie dlatego, że nie mogę, ale dlatego, że nie chcę. Jednak moje kapłaństwo trwa, bo msze odprawiam – mówi tvn24.pl ksiądz Mirosław Bużan, skazany w 2011 roku za molestowanie 15-letniej Oli. Kapłan nie chce powiedzieć, gdzie przebywa. - To moje prywatne życie. Proszę się zgłosić do kurii – ucina. Gdańska kuria nie odpowiada na nasze pytania.