Expose Beaty Szydło

18 listopada 2015

Dwa lata Szydło. Premier dziękuje "życzliwym" i "krytykom"

"Dziękuję za wspólne dwa lata. Życzliwym za wsparcie, krytykom za motywację" - napisała w poniedziałek na Twitterze premier Beata Szydło, przypominając, że tego dnia przypada druga rocznica desygnowania jej na premiera przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Cimoszewicz: Kaczyński robi to, co Putin, tylko w tempie zwielokrotnionym

To jest proces bardzo przypominający ustanawianie władzy autorytarnej. Kaczyński robi to, tylko w tempie zwielokrotnionym - stwierdził w programie "Świat" w TVN24 Biznes i Świat były premier Włodzimierz Cimoszewicz, odnosząc się do kwestii przyjętej przez Sejm nowelizacji ustawy zakładającej m.in. możliwość ponownego wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Uznał, że widać w tym podobieństwo do działań Władimira Putina i służb bezpieczeństwa w Rosji w ostatnich latach.

Niemcy krytykują Szydło. "Ponure czasy"

Niemieckie media koncentrują się na wydarzeniach we Francji, ale autorzy nielicznych komentarzy poświęconych Polsce oceniają krytycznie expose premier Beaty Szydło i pierwsze decyzje jej rządu. Niemcy zarzucają politykom PiS chęć "neutralizacji" sądów i mediów. Więcej w "Faktach z zagranicy" w TVN24 Biznes i Świat o godz. 20.

Wotum zaufania dla rządu Beaty Szydło

Rząd Beaty Szydło uzyskał w Sejmie wotum zaufania. Za było 236 parlamentarzystów, przeciwko - 202. 18 wstrzymało się od głosu. Głosowało 456 posłów, większość bezwzględna wynosiła 229.

"Nieprzyjmowanie uchodźców jest w interesie Polski"

- Jesteśmy zbyt słabym państwem, mamy zbyt słabe służby, zbyt słabe bezpieczeństwo. Nieprzyjmowanie uchodźców na dzień dzisiejszy jest w interesie Polski - powiedział w programie "Kropka nad i" Paweł Kukiz.

"Potrzebujemy lepiej zorganizowanego rządu". Szydło tłumaczy, jak będzie działać jej drużyna

- Ministerstwo Rozwoju powstanie z połączenia resortów rozwoju regionalnego oraz gospodarki, z czasem dochodzić będą do tego zadania pełnione dotąd przez likwidowane Ministerstwo Skarbu Państwa - zapowiedziała w expose premier Beata Szydło. Dodała, że górnictwo to jeden z priorytetów nowo powołanego resortu energii. Do najważniejszych zadań Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa będą należały m.in. realizacja programu budowy mieszkań pod wynajem, budowa autostrad i modernizacja kolei.

Neumann: Mariusz Kamiński jest jedynym beneficjentem DudaPomocy

Nie wiem, do którego expose się odnieść. Do tego przedstawionego przez premier Szydło, czy przez prezesa Kaczyńskiego - mówił szef klubu PO Sławomir Neumann podczas sejmowej debaty nad expose. Zadeklarował, że PO będzie twardo bronić dorobku ostatnich 25 lat.

Co obiecała Beata Szydło? Najważniejsze punkty

Brak obowiązku szkolnego dla 6-latków, 500 zł na dziecko, obniżenie wieku emerytalnego, finansowanie służby zdrowia z budżetu, program budowy tanich mieszkań, wzrost płac, wzmocnienie wschodniej flanki NATO, zwiększenie nadzoru nad służbami specjalnymi - to niektóre z założeń programu premier Beaty Szydło.

Szydło odpowiadała na pytania posłów. "Polska polityka musi się zmienić"

Po debacie poświęconej expose Beaty Szydło, szefowa rządu odpowiadała na pytania posłów. Zwróciła się m.in. do posłów PO. - Ponownie mówicie o PiS, a nie o sprawach obywateli, o których to dzisiejsze moje wystąpienie przecież było. Polska polityka musi się zmienić - apelowała Szydło. Tuż po tym Sejm w głosowaniu udzielił wotum zaufania dla jej rządu.

Była szefowa MEN: szykuje się rewolucja, tylko tak naprawdę nie wiadomo, po co

- Słuchając tego przemówienia przypominam sobie, jak chodziłam do szkoły w XX wieku. Tylko że te czasy już minęły i słowo "rozwój" nijak nie kojarzy mi się z tym powrotem do głębokiej przeszłości - tak proponowane w expose Beaty Szydło zmiany w systemie edukacji skomentowała Joanna Kluzik-Rostkowska (PO), była minister edukacji narodowej.