Expose Beaty Szydło

18 listopada 2015

"Dziękuję za wspólne dwa lata. Życzliwym za wsparcie, krytykom za motywację" - napisała w poniedziałek na Twitterze premier Beata Szydło, przypominając, że tego dnia przypada druga rocznica desygnowania jej na premiera przez prezydenta Andrzeja Dudę.

To jest proces bardzo przypominający ustanawianie władzy autorytarnej. Kaczyński robi to, tylko w tempie zwielokrotnionym - stwierdził w programie "Świat" w TVN24 Biznes i Świat były premier Włodzimierz Cimoszewicz, odnosząc się do kwestii przyjętej przez Sejm nowelizacji ustawy zakładającej m.in. możliwość ponownego wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Uznał, że widać w tym podobieństwo do działań Władimira Putina i służb bezpieczeństwa w Rosji w ostatnich latach.

Niemieckie media koncentrują się na wydarzeniach we Francji, ale autorzy nielicznych komentarzy poświęconych Polsce oceniają krytycznie expose premier Beaty Szydło i pierwsze decyzje jej rządu. Niemcy zarzucają politykom PiS chęć "neutralizacji" sądów i mediów. Więcej w "Faktach z zagranicy" w TVN24 Biznes i Świat o godz. 20.

Rząd Beaty Szydło uzyskał w Sejmie wotum zaufania. Za było 236 parlamentarzystów, przeciwko - 202. 18 wstrzymało się od głosu. Głosowało 456 posłów, większość bezwzględna wynosiła 229.

- Jesteśmy zbyt słabym państwem, mamy zbyt słabe służby, zbyt słabe bezpieczeństwo. Nieprzyjmowanie uchodźców na dzień dzisiejszy jest w interesie Polski - powiedział w programie "Kropka nad i" Paweł Kukiz.

- Ministerstwo Rozwoju powstanie z połączenia resortów rozwoju regionalnego oraz gospodarki, z czasem dochodzić będą do tego zadania pełnione dotąd przez likwidowane Ministerstwo Skarbu Państwa - zapowiedziała w expose premier Beata Szydło. Dodała, że górnictwo to jeden z priorytetów nowo powołanego resortu energii. Do najważniejszych zadań Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa będą należały m.in. realizacja programu budowy mieszkań pod wynajem, budowa autostrad i modernizacja kolei.

Wyrwanie Polski z pułapki średniego rozwoju, na co wskazała jako cel premier Beata Szydło, wymaga wzrostu inwestycji i ograniczenia konsumpcji, tymczasem rząd chce nie tylko zwiększać inwestycje, ale także konsumpcję - mówi główny ekonomista PwC prof. Witold Orłowski.

Nie wiem, do którego expose się odnieść. Do tego przedstawionego przez premier Szydło, czy przez prezesa Kaczyńskiego - mówił szef klubu PO Sławomir Neumann podczas sejmowej debaty nad expose. Zadeklarował, że PO będzie twardo bronić dorobku ostatnich 25 lat.

Brak obowiązku szkolnego dla 6-latków, 500 zł na dziecko, obniżenie wieku emerytalnego, finansowanie służby zdrowia z budżetu, program budowy tanich mieszkań, wzrost płac, wzmocnienie wschodniej flanki NATO, zwiększenie nadzoru nad służbami specjalnymi - to niektóre z założeń programu premier Beaty Szydło.

Po debacie poświęconej expose Beaty Szydło, szefowa rządu odpowiadała na pytania posłów. Zwróciła się m.in. do posłów PO. - Ponownie mówicie o PiS, a nie o sprawach obywateli, o których to dzisiejsze moje wystąpienie przecież było. Polska polityka musi się zmienić - apelowała Szydło. Tuż po tym Sejm w głosowaniu udzielił wotum zaufania dla jej rządu.

- Zobowiązanie "500 zł na dziecko" jest zobowiązaniem bardzo, bardzo twardym - mówił w środę po expose Beaty Szydło, wicepremier i ministerrozwoju Mateusz Morawiecki. Zaznaczył jednocześnie, że projekt nie może być łączony z kwestią podatków sektorowych.

- Słuchając tego przemówienia przypominam sobie, jak chodziłam do szkoły w XX wieku. Tylko że te czasy już minęły i słowo "rozwój" nijak nie kojarzy mi się z tym powrotem do głębokiej przeszłości - tak proponowane w expose Beaty Szydło zmiany w systemie edukacji skomentowała Joanna Kluzik-Rostkowska (PO), była minister edukacji narodowej.

500 złotych na dziecko, obniżenie wieku emerytalnego, podniesienie do 8 tys. złotych kwoty wolnej od podatku, bezpłatne leki dla osób po 75. roku życia i podniesienie minimalnej stawki godzinowej - to plany premier Beaty Szydło na pierwsze 100 dni rządów. Szydło przedstawiła je w wygłoszonym w środę w Sejmie expose. Oto obietnice Beaty Szydło w pigułce.