Ebola atakuje

5 sierpnia 2014

Co najmniej 13 osób zginęło w środę nad ranem na wschodzie Demokratycznej Republiki Konga w ataku dżihadystycznego ugandyjskiego ugrupowania Sojusz Sił Demokratycznych (ADF) - poinformował personel misji Organizacji Narodów Zjednoczonych.

W Demokratycznej Republice Konga (DRK) wykryto w piątek piętnaście nowych przypadków eboli - poinformowało ministerstwo zdrowia tego afrykańskiego kraju. Od początku wybuchu obecnej epidemii tej choroby, czyli od początku sierpnia zeszłego roku, nie odnotowano jeszcze tylu zachorowań jednego dnia.

W sobotę w pobliżu ogniska epidemii wirusa Ebola doszło do starć zbrojnych między żołnierzami kongijskiej armii i bojownikami z ugandyjskich islamskich bojówek działających na północnym wschodzie - podało w niedzielę dowództwo armii Demokratycznej Republiki Konga. Zginęło 18 osób. Wśród ofiar jest 14 cywilów i 4 żołnierzy.

W Demokratycznej Republice Konga kolejne dwie osoby zmarły na ebolę - powiadomiły we wtorek miejscowe władze. Potwierdzono również siedem nowych przypadków zarażenia groźnym wirusem. Do tej pory od kwietnia, według różnych źródeł, w tym kraju na ebolę zmarło 27 lub 28 osób.