Budżet UE zatwierdzony

9 lutego 2013
Analiza: Ile dla Polski z budżetu UE?
Analiza: Ile dla Polski z budżetu UE?
TVN CNBC
TVN CNBCPolska dostała największy kawałek tortu

Zły dla Unii Europejskiej, dobry dla Polski - tak większość komentatorów ocenia zatwierdzony w czasie dwudniowych obrad w Brukseli budżetu na lata 2014-20. Po raz pierwszy w historii wspólna kasa się skurczy, ale nasz kraj dostanie z niej więcej pieniędzy niż w latach 2007-13. Aż 105,8 mld euro dla Polski to wzrost o ponad 4 mld. Pozostaniemy więc największym beneficjentem UE, pod warunkiem, że budżet w wysokości 997 mld euro znajdzie poparcie w Parlamencie Europejskim.

RELACJA ZE SZCZYTU - CZWARTEK

RELACJA ZE SZCZYTU - PIĄTEK

Musimy przyspieszyć negocjacje handlowe między UE a USA - apelował we wtorek w Waszyngtonie unijny komisarz ds. handlu Karel de Gucht. Zastrzegł, że w pewnych sprawach nie będzie porozumienia: UE nie zgodzi się na import z USA wołowiny produkowanej z użyciem hormonów.

Parlament Europejski zatwierdził we wtorek nowy unijny program wymiany i stypendiów Erasmus+. Budżet programu ma wynieść 14,7 mld euro do 2020 r., a skorzystają z niego ponad 4 mln młodych ludzi w UE.

Parlament Europejski przegłosował rezolucję, w której poparł polityczny kompromis z rządami ws. budżetu UE na lata 2014-2020. Przewiduje on m.in. możliwość przesuwania niewykorzystanych środków z roku na rok oraz przegląd budżetu na półmetku.

- Kraje UE zaakceptowały budżet UE na lata 2014-2020, a problem z rabatem brytyjskim miał charakter techniczny, a nie polityczny - uspokajał po pierwszym dniu szczytu UE przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy. Nieoficjalnie mówiono, że spór o brytyjski rabat skomplikował i przedłużył czwartkowe spotkanie unijnych przywódców w Brukseli.

Przed rozpoczęciem dwudniowego szczytu UE w Brukseli Donald Tusk wyraził nadzieję, że dojdzie na nim do "potwierdzenia" przyznania Polsce 400 miliardów złotych z budżetu UE na lata 2014-2020. Premier powiedział również, że do kraju trafią dwa miliardy złotych na pomoc dla młodych bezrobotnych.

Ministrowie finansów UE osiągnęli we wtorek polityczne porozumienie ws. dodatkowych 7,3 mld euro w ramach nowelizacji budżetu UE na 2013 - podała irlandzka prezydencja. - To jest absolutnie niezbędne, aby opłacać już zaciągnięte zobowiązania, faktury, które leżą w budynku Komisji i czekają na wypłatę - powiedział Jacek Rostowski, który bierze udział w spotkaniu ministrów finansów UE w Brukseli.

Brytyjczycy tną świadczenia socjalne - ograniczone zostaną m.in. prawa do zapomogi chorobowej czy zapomogi dla niepełnosprawnych. Redukcja wydatków na cele socjalne ma na celu zmniejszenie deficytu budżetu.

- Wszyscy wiemy, że będzie happy end, przez co rozumiem zaaprobowanie budżetu UE na lata 2014-2020 przez Parlament Europejski - powiedział Donald Tusk w czwartek w Brukseli, jeszcze przed szczytem UE. Szef PE studzi jednak optymizm szefa polskiego rządu. - Jeśli Polska i premier Donald Tusk chcą przyjęcia przez Parlament Europejski nowego budżetu UE, to niech pomogą w wypracowaniu kompromisu, który uwzględni także warunki europarlamentu - mówił Martin Schulz.

- Polska wygrała batalię o finanse na kolejne siedem lat jak żaden inny kraj w Europie - mówił we wtorek w Sejmie premier Donald Tusk. Według niego negocjacje dotyczące unijnego budżetu na lata 2014-2020 to była "najważniejsza, cywilizacyjna batalia". Inaczej ocenia ją PiS. - Pan wziął, ile dawali i wrócił do domu - powiedział Krzysztof Szczerski, który zapowiedział, że PiS domagać się będzie odrzucenia informacji premiera.

Szefowie frakcji politycznych w Parlamencie Europejskim ostro skrytykowali uzgodniony przez przywódców UE budżet na lata 2014-2020, nazywając ich m.in. "handlarzami dywanów". Większość ugrupowań zapowiedziała odrzucenie dokumentu w tym kształcie. - Jeśli chcemy, żeby Europa umarła z głodu, to mamy dobry budżet - stwierdził szef socjalistów, Hannes Swoboda.

- Oczywiście, że zagłosuję za budżetem (Unii Europejskiej - red.). Obiema rękami, bo to kwestia pieniędzy dla mojego kraju. Kwestia patriotyzmu - oświadczył w "Faktach po Faktach" Ryszard Czarnecki. Europoseł PiS ma więc odmienne zdanie od partyjnego kolegi - Janusza Wojciechowskiego. Ten, również w TVN24 mówił, że za budżetem ustanowionym na unijnym szczycie głosować będzie mu "bardzo trudno".

Premier Donald Tusk zapowiedział w niedzielę konsultacje ws. wydawania środków unijnych. - Zamierzam się w nie osobiście zaangażować. W najbliższych miesiącach ruszam w Polskę - zdeklarował.