Brukselski szczyt NATO

11 lipca 2018

Szef NATO Jens Stoltenberg skrytykował we wtorek Rosję za nowy system rakietowy, którego istnienie prawdopodobne narusza traktat o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu (INF). - Jesteśmy tym bardzo zaniepokojeni - zaznaczył. Ma to być jeden z tematów na spotkaniu ministrów obrony krajów Sojuszu.

Norweski minister obrony Frank Bakke-Jensen zapewnił po sobotnim spotkaniu z szefem Pentagonu Jamesem Mattisem, że Norwegia będzie zwiększała wydatki na obronność, dążąc do osiągnięcia wyznaczonego przez NATO poziomu 2 procent PKB.

Szef MSZ Niemiec Heiko Maas odrzucił w piątek sugestie, jakoby rząd w Berlinie zamierzał zwiększyć wydatki na obronność pod wpływem krytycznych wypowiedzi prezydenta USA Donalda Trumpa na szczycie NATO. Niemcy będą podejmowały suwerenne decyzje - podkreślił.

Premier Kanady Justin Trudeau powiedział w czwartek po zakończonym szczycie NATO w Brukseli, że sojusz jest zjednoczony w kwestii rosyjskiej ingerencji i oczekuje konstruktywnego spotkania prezydenta USA Donalda Trumpa z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Szef Pentagonu Jim Mattis powiedział w czwartek po zakończeniu szczytu NATO, że USA są "w 100 procentach" oddane Sojuszowi, który jest obecnie silniejszy niż jeszcze miesiąc temu dzięki reformom i zobowiązaniom finansowym członków na rzecz obronności.

Premier Włoch Giuseppe Conte oświadczył w czwartek po szczycie NATO w Brukseli, że jego kraj nie przewiduje zwiększenia wydatków na rzecz Sojuszu. - Odziedziczyliśmy zobowiązania, których nie zmieniliśmy - wyjaśnił dziennikarzom.

Wezwanie prezydenta USA Donalda Trumpa do zwiększenia wydatków miało wyraźny wpływ na uczestników obrad i sprawiło, że NATO jest silniejsze - oświadczył sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na konferencji prasowej kończącej szczyt w Brukseli.

Prezydent USA Donald Trump powiedział w czwartek na konferencji prasowej po szczycie Paktu Północnoatlantyckiego, że nie chce, by prezydent Rosji Władimir Putin był zagrożeniem dla Europy lub USA. - Dlatego - dodał - mamy NATO.

Zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w działania Paktu Północnoatlantyckiego pozostaje bardzo duże - poinformował po drugim dniu rozmów na szczycie w Brukseli Donald Trump. Wcześniej amerykański prezydent ponownie skrytykował sojuszników za zbyt niskie wydatki na obronność. To ma się zmienić - wskazał na konferencji prasowej.

Prezydent USA Donald Trump ponownie ostro skrytykował w czwartek w Brukseli sojuszników w NATO za wydatki na obronność i praktyki handlowe. Sojusznicy zebrali się na specjalnej, nieplanowanej sesji - informuje Reuters powołując się na "dwa źródła natowskie". Informacje o sesji potwierdził Krzysztof Szczerski z kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy.

Brytyjska premier podczas szczytu NATO zatrzymała się na chwilę, aby obejrzeć ostatnie minuty półfinału piłkarskich mistrzostw świata. Anglia uległa w nim Chorwacji. - Nasze marzenia runęły - przyznała Theresa May w towarzystwie między innymi przywódców Niemiec, Turcji i Albanii. - Zrobiliście coś dla Bałkanów Zachodnich - żartobliwie próbował pocieszyć ją premier Albanii Edi Rama, który nagranie zamieścił w mediach społecznościowych.

Przewodniczący Izby Reprezentantów USA, republikanin Paul Ryan powiedział w środę, że NATO "jest nieodzowne", ale prezydent Donald Trump miał rację, krytykując Niemcy za niedostateczne nakłady na obronę. Dodał, że cła nie rozwiążą sporu handlowego z Chinami.

Zwiększenie obecności wojsk amerykańskich w Polsce było tematem drugiej środowej rozmowy prezydentów USA i Polski. Rozmowa odbyła się na prośbę strony polskiej - poinformował szef gabinetu prezydenta RP, Krzysztof Szczerski.

Przywódcy 29 państw NATO, którzy spotkali się w środę na szczycie w Brukseli, zdecydowali, by zaprosić rząd Macedonii do negocjacji akcesyjnych - poinformował na konferencji prasowej sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg.

Szczyt NATO zatwierdził decyzje o powołaniu nowych dowództw oraz wzmocnieniu zdolności reagowania w ramach inicjatywy 4x30 - poinformował w środę po zakończeniu formalnych obrad sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg.

Sojusz Północnoatlantycki niesie korzyści Europie i Stanom Zjednoczonym, a polityczne i handlowe różnice nie osłabiają NATO – ocenił w środę sekretarz generalny tej organizacji Jens Stoltenberg na odbywającej się przy okazji szczytu Sojuszu w Brukseli konferencji bezpieczeństwa.