Bejrut. Wybuch w porcie

5 sierpnia 2020

We wtorek 4 sierpnia 2020 roku późnym popołudniem potężny wybuch wstrząsnął stolicą Libanu, Bejrutem. W wyniku eksplozji zginęło co najmniej 171 osób, a ponad 6 tysięcy doznało obrażeń. Zniszczenia są olbrzymie. Libańskie władze jako przyczynę tragedii podają pożar niebezpiecznych chemikaliów składowanych w porcie.

1. Co się stało?

Do eksplozji doszło 4 sierpnia po godzinie 17 czasu polskiego (po godzinie 18 w Bejrucie) w centralnym punkcie portu, tuż obok portowego silosu. Eksplozja zniszczyła całkowicie wiele pobliskich budynków, uszkodziła też setki innych znajdujących się w promieniu kilku kilometrów – w tym, znajdującą się ponad 1500 metrów od miejsca wybuchu, siedzibę premiera Libanu.

Wybuch był tak silny, że był odczuwalny na Cyprze, wyspie odległej od Bejrutu o ponad 200 kilometrów. Nad Bejrutem jeszcze wiele godzin po wybuchu unosiła się potężna chmura dymu i pyłu.

Rok 2020 był pod wieloma względami przełomowy. Nowy koronawirus, który po raz pierwszy pojawił się w chińskim Wuhanie, rozprzestrzenił się na całym świecie powodując pandemię. W USA na nowo rozgorzały protesty pod hasłem Black Lives Matter, demonstracje wybuchły również po wyborach prezydenckich na Białorusi. W Górskim Karabachu doszło do kolejnych walk zbrojnych. Cały świat cierpiał również z powodu klęsk żywiołowych - między innymi susz i pożarów. Prezentujemy zdjęcia, na których uwieczniono najciekawsze momenty z tego historycznego roku.

Gdy Bejrutem wstrząsnęła potężna eksplozja, w jednym ze stołecznych szpitali właśnie rodził się George. - Na własne oczy zobaczyłam śmierć. Zastanawiałam się, czy to już koniec - wspomina matka chłopca. - Jest bardzo wyjątkowy. Jest światłem rozpraszającym ciemność, nowym życiem pośród zgliszczy - mówi o dziecku jego ojciec. Mężczyzna przypadkiem zarejestrował kamerą dramat, jaki rozegrał się w szpitalu po wybuchu w bejruckim porcie.

Prezydent Libanu Michel Aoun poinformował, że szacowany koszt strat, spowodowanych eksplozją w porcie w Bejrucie przekracza 15 miliardów dolarów. Od piątku w sprawie wybuchu prokuratura przesłuchiwać będzie obecnych i byłych polityków najwyższego szczebla.