Atak w Londynie

23 maja 2013

Proces podejrzanych o morderstwo dobosza ruszy w listopadzie

22-letni Michael Adebowale i 28-letni Michael Adebolajo staną przed sądem po raz pierwszy 18 listopada - zdecydował w piątek sędzia, który przeprowadził przesłuchanie wstępne w sprawie zamordowania dobosza Lee Rigby'ego w Londynie. Oskarżeni pojawili się w sądzie za pośrednictwem przekazu wideo z więzienia, w którym czekają na proces. Przed sądem potwierdzili tylko swoją tożsamość.

Spłonął meczet. Na murze graffiti nacjonalistów

W północnej części Londynu nad ranem spłonął meczet. Budynek w momencie pożaru był pusty. Istnieje podejrzenie, że meczet został podpalony. Na murze wypalonego budynku znaleziono graffiti nacjonalistów.

"W islamie nie ma niczego, co usprawiedliwiałoby akty terroru"

Brytyjski premier David Cameron zapowiedział zdecydowane działania przeciw islamskiej radykalizacji i ekstremizmowi muzułmańskiemu w "medrasach, meczetach, uniwersytetach i w internecie". Zastrzegł przy tym, że nie będzie tolerował skrajnie prawicowej islamofobii.

Demonstracje po zabójstwie żołnierza w Londynie

Policja w Londynie interweniowała w sobotę, by rozdzielić ok. 150 demonstrantów skrajnie prawicowej Brytyjskiej Partii Narodowej (BNP) od większej demonstracji antyfaszystowskiej. Manifestacje zorganizowano 10 dni po brutalnym zamordowaniu żołnierza na ulicy.

Meczet przywitał protestujących nacjonalistów herbatką

Grupka skrajnych brytyjskich nacjonalistów z English Defence League była mocno zmieszana, gdy przed meczet, pod którym protestowali, wyszli muzułmanie i przywitali ich herbatką i ciasteczkami. - Wydaje mi się, że świat może wyciągnąć lekcję z tego, co tam się stało - powiedział miejscowy ksiądz, Tim Jones.

Zabójca żołnierza z Londynu chciał się szkolić u islamistów

Michael Adebolajo, jeden ze sprawców brutalnego zabójstwa żołnierza w Londynie, planował przyłączenie się do radykalnego ugrupowania Al-Szabab w Somalii, ale został aresztowany w Kenii, osądzony i deportowany do Wlk. Brytanii - ujawnia "Sunday Telegraph". Drugi współsprawca dwa miesiące temu został zatrzymany przez policję i wypuszczony.

Obama potępił "potworny atak" w Londynie

Prezydent USA Barack Obama wydał w czwartek oświadczenie, w którym "w najostrzejszy sposób" potępił terrorystyczną napaść w Londynie, której ofiarą padł brytyjski żołnierz. Obama nazwał ją "potwornym atakiem".

Zamordowany żołnierz to dobosz Rigby. Osierocił 2-letniego synka

Brytyjskie ministerstwo obrony ujawniło nazwisko żołnierza, brutalnie zamordowanego przez dwóch islamistów w środę, we wschodnim Londynie. To dobosz Lee Rigby z 2. Batalionu Królewskiego Regimentu Fizylierów. W armii służył od 2006 r. Dwukrotnie wyjeżdżał na misję do Afganistanu.