73. sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ

26 września 2018

"Dzisiaj, kiedy tak wielu ludzi, nawet najpotężniejsi światowi przywódcy, zaczyna wątpić w wolność, solidarność i demokrację, pamiętajmy o przesłaniu Mandeli i Wałęsy, by zło dobrem zwyciężać" - napisał w czwartek na Twitterze przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

Przy okazji odbywającej się w Nowym Jorku 73. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ Andrzej Duda spotkał się z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu. - Nie mam żadnych wątpliwości, że relacje (z Izraelem - red.) układają się bardzo dobrze. Jeżeli były jakiekolwiek zachwiania, to one dawno już nie mają miejsca - podkreślił na konferencji prasowej polski prezydent.

Spotkanie z przewodniczącym Rady Europejskiej w siedzibie ONZ było spotkaniem technicznym, które wynikło z kolejności wystąpień - tak prezydent Andrzej Duda w środę tłumaczył rozmowę z Donaldem Tuskiem w czasie 73. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. - Usiedliśmy koło siebie, Polak z Polakiem, zaczęliśmy rozmowę normalną, grzecznościową, jak dwóch znających się ludzi - wyjaśniał. - Nie rozmawialiśmy o polityce - dodał.

Andrzej Duda zabrał głos na środowej sesji Rady Bezpieczeństwa ONZ, której Polska jest niestałym członkiem. Prezydent mówił przede wszystkim o problemie rozprzestrzeniania broni masowego rażenia. Zapowiedział, że nasz kraj przedstawi projekt rezolucji w sprawie wdrożenia konwencji o zakazie broni chemicznej.

To wielki zaszczyt - powiedział Donald Trump, otwierając w środę w Nowym Jorku sesję Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych. Prezydent USA po raz pierwszy wystąpił jako przewodniczący RB, w której Stany Zjednoczone pełnią obecnie prezydencję.

Skutek będzie taki, że będzie kilka bardzo mocnych wystąpień o Unii Europejskiej prezydenta Dudy, żeby znowu wkupić się w łaski prezesa - tak poseł Nowoczesnej Adam Szłapka skomentował rozmowę Donalda Tuska i Andrzeja Dudy w czasie 73. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. - Myślę, że prezydent Duda poczuł się wyluzowany, bo prezes jest daleko - dodał. Zdaniem marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego rozmowa w Nowym Jorku i towarzyszące jej uśmiechy były "reakcją obydwu panów na słowa prezydenta USA Donalda Trumpa".

"New York Times" i "Washington Post" w środowych wydaniach krytykują przemówienie Donalda Trumpa wygłoszone na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Piszą, iż to USA w największej mierze budowały światowy porządek, który teraz prezydent chce zburzyć.

Polska z satysfakcją przystępuje do deklaracji dotyczącej wzmocnienia operacji pokojowych ONZ – zadeklarował w Nowym Jorku prezydent Andrzej Duda podczas debaty w nowojorskiej siedzibie Narodów Zjednoczonych. Jak dodał, "powrót do szeregów tej misji stanowiłby sukces zarówno dla Polski jak i ONZ".

Prezydent Iranu Hasan Rowhani uznał we wtorek na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ przeciwstawianie się multilateralizmowi za "słabość intelektu". Po wcześniejszej krytyce jego państwa ze strony prezydenta USA Donalda Trumpa zaprosił Waszyngton "do stołu negocjacyjnego".

Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział we wtorek podczas sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, że nacjonalizm zawsze prowadzi do porażki. Ostrzegł, że unilateralizm i podziały w Radzie Bezpieczeństwa mogą doprowadzić do tego, że ONZ będzie "symbolem bezsilności".