22. Finał WOŚP

10 stycznia 2014
tvn24Jak działa WOŚP?

Podczas 22. Finału WOŚP zebrano blisko 35,5 mln zł - poinformował Jurek Owsiak na konferencji podsumowującej zbiórkę. Jak zaznaczył, jest to zadeklarowana kwota. Ostateczny wynik zbiórki poznamy mniej więcej za dwa miesiące.

Dokładna kwota podana przez Owsiaka w poniedziałek, dzień po 22. Finale, to 35 mln 489 tys. 135 zł. Jednak ostateczny wynik znany będzie dopiero za kilka lub kilkanaście tygodni - co roku WOŚP podaje go na przełomie lutego i marca.

W zeszłym roku WOŚP zebrała 50,6 mln zł (dzień po Finale zadeklarowana kwota wynosiła niespełna 40 mln zł).

- Wielkie dzięki dla całej Polski, ale także dla Polaków na całym świecie - powiedział Owsiak.

Prawie 35,5 mln zł dla WOŚP
tvn24

Prezes Fundacji WOŚP prof. Bohdan Maruszewski podkreślił, że nie jest najważniejsze, czy kwota będzie wyższa, czy niższa niż rok wcześniej. - My się nie ścigamy. Od 20 lat powtarzamy, że nie chodzi o to, czy to jest milion mniej, czy milion więcej. To był piękny dzień i to jest najważniejsze. Myślę, że zebrana w tym roku suma będzie zbliżona do zeszłorocznej. To jest bardzo dużo pieniędzy, które w znaczący sposób mogą pomóc - mówił.

Serduszko za 100 tys.

Tradycyjnie już w dniu Finału, przed północą odbyła się "Licytacja Najbardziej Hojnych Darczyńców", podczas której sprzedawane są złote karty telefoniczne z limitowanej serii oraz złote serduszka, które powstają ze złota ofiarowanego przez darczyńców.

W tym roku najdroższe złote serduszko zostało sprzedane za 100 tys. zł, a złota karta telefoniczna - za 50 tys zł.

W zeszłym roku, w dniu Finału przed północą zadeklarowana kwota wynosiła ponad 39,8 mln zł, jednak ostateczny wynik wyniósł ponad 50,6 mln zł.

Licytują dalej

Jeszcze przez kilka tygodni będą trwały aukcje charytatywne na rzecz WOŚP. Licytować można m.in. lożę VIP na Stadionie Narodowym - ta aukcja cieszy się największym powodzeniem. Nabywca będzie mógł korzystać z ośmioosobowej loży przez cały 2014 r., otrzyma bilety na kilkanaście imprez zaplanowanych na stadionie w tym roku, będzie miał również zapewniony catering VIP podczas biletowanych wydarzeń.

Jak co roku wiele atrakcji przygotowało wojsko: wylicytować można np. udział w akcji ratunkowej na Bałtyku i manewrach Marynarki Wojennej, lot ze spadochronem, wspólny czas z komandosami i pilotami F-16 oraz flagę, która powiewa nad bazą Ghazni. Do wylicytowania są również przedmioty od polityków, artystów i sportowców. Wszystkie finałowe aukcje można znaleźć na stronie www.aukcje.wosp.org.pl.

Zagrali dla dzieci i seniorów

Pieniądze z tegorocznej zbiórki zostaną przeznaczone m.in. na wyposażenie oddziałów dziecięcej medycyny ratunkowej. Jak powiedział prof. Maruszewski, powinno być ich w Polsce ok. 30, obecnie zaś jest 12 dziecięcych SOR-ów. Podkreślił, że wszystkie oddziały powinny być wyposażone według jednakowych standardów, żeby każde dziecko, niezależnie od tego, gdzie ulegnie wypadkowi, miało takie same szanse.

WOŚP zamierza kupić m.in. sprzęt do szybkiej diagnostyki, np. wielonarządowe tomografy komputerowe z możliwością znieczulenia do badania młodszych i pobudzonych dzieci, RTG przyłóżkowe, radiologiczne stacje diagnostyczne, aparaty USG.

Prof. Maruszewski powiedział, że pierwsze przetargi na ten sprzęt najprawdopodobniej zostaną przeprowadzone jeszcze przed wakacjami.

W tym roku WOŚP po raz drugi zbierała pieniądze na rzecz godnej opieki medycznej dla seniorów. W ramach środków z zeszłorocznego Finału fundacja wyposażyła wszystkie istniejące w Polsce oddziały geriatryczne i gotowa jest wesprzeć w ten sam sposób każdy nowy oddział, który będzie miał kontrakt z NFZ.

22 lata, ponad 580 milionów zł. Wielkie rozliczanie WOŚPtvn24
wideo 2/27