Premium

Wiemy, dokąd najczęściej latał prezydent Duda

41 z 77 lotów Andrzeja Dudy w 2021 roku odbyło się do albo z Krakowa, gdzie prezydent ma prywatny dom - wynika z zestawienia, które uzyskał portal tvn24.pl. Z naszych ustaleń wynika też, że aż 20 z 36 lotów w ciągu trzech lat Tomasza Grodzkiego jako marszałka Senatu zeszłej kadencji to loty do i z rodzinnego Szczecina.

Decyzja szefa kancelarii premiera Jana Grabca o odtajnieniu informacji z rejestru lotów HEAD (prezydenta, premiera, marszałków Sejmu i Senatu) to pokłosie tekstu, który opublikowaliśmy w tvn24.pl w połowie stycznia.

Redakcja tvn24.pl złożyła wniosek o wszystkie dane z rejestru lotów za ostatnie trzy lata, czyli od początku 2021 roku. Jeszcze w styczniu otrzymaliśmy dane o lotach premierów Mateusza Morawieckiego i Donalda Tuska, co opisaliśmy w tvn24.pl, wskazując m.in., że były premier niemal nie opuszczał tzw. miesięcznic pogrzebu Marii i Lecha Kaczyńskich na Wawelu.

W ubiegłym tygodniu otrzymaliśmy z kolei dane o lotach prezydenta Andrzeja Dudy, choć jedynie z 2021 roku, a także marszałków Sejmu i Senatu z lat 2021-23. W przypadku Andrzeja Dudy utajnienie danych za kolejne lata ma najprawdopodobniej związek z wybuchem wojny w Ukrainie i ze względami bezpieczeństwa. Najprawdopodobniej, bo nie dostaliśmy oficjalnego wyjaśnienia w tej sprawie.

Czytaj dalej po zalogowaniu

premium

Uzyskaj dostęp do treści premium za darmo i bez reklam