Premium

W dniu miesięcznicy na Wawelu Morawiecki leciał na południe. 34 loty w trzy lata, każdy o statusie HEAD

Mateusz Morawiecki jako premier przez ostatnie trzy lata 34 razy leciał rządowym samolotem do Krakowa i Katowic akurat tego dnia, gdy na Wawelu obchodzono tzw. miesięcznicę pogrzebu Lecha i Marii Kaczyńskich - wynika z rejestru lotów, do którego dostęp uzyskał portal tvn24.pl. Zdarzało się, że do Krakowa jednego dnia leciały dwie maszyny.

Do tej pory rejestr lotów najważniejszych osób w państwie był utajniony, choć od prawie czterech lat obowiązuje ustawa, która miała uczynić te informacje jawnymi.

Po publikacji tvn24.pl szef kancelarii premiera Jan Grabiec podjął jednak decyzję o odtajnieniu informacji z rejestru lotów HEAD (prezydenta, premiera, marszałków Sejmu i Senatu).

Co z danymi lotów o statusie HEAD? Jest deklaracja szefa KPRM
Co z danymi lotów o statusie HEAD? Jest deklaracja szefa KPRMTVN24

Stworzony w 2019 roku jeszcze przez pierwszy rząd Mateusza Morawieckiego rejestr to pokłosie "afery samolotowej". Media ujawniły wówczas, że ówczesny marszałek Sejmu Marek Kuchciński 85 razy latał samolotem rządowym między Warszawą a rodzinnym Podkarpaciem, 23 razy zabierając na pokład rodzinę.

34 loty w "miesięcznice"

Redakcja tvn24.pl 19 stycznia złożyła wniosek o wszystkie dane z rejestru lotów od początku 2021 roku. Kancelaria premiera ujawniła nam na razie jedynie loty szefa rządu. Przeanalizowaliśmy przekazane przez kancelarię dane, obejmujące loty premiera Morawieckiego z lat 2021-23, a także kilka pierwszych lotów premiera Donalda Tuska.

Czytaj dalej po zalogowaniu

premium

Uzyskaj dostęp do treści premium za darmo i bez reklam