"Po raz kolejny walczymy workami z piaskiem i łopatami". Ostrów Wielkopolski szykuje się na wielką wodę

Źródło:
TVN24
Ostrów Wielkopolski. Przygotowania do ulew
Ostrów Wielkopolski. Przygotowania do ulew TVN24
wideo 2/3
Ostrów Wielkopolski. Przygotowania do ulew TVN24

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapowiada intensywne i długotrwałe opady deszczu i lokalne podtopienia. Ostrów Wielkopolski z taką sytuacją zmaga się w tym sezonie już po raz trzeci. Mieszkańcy zgłaszają się po worki z piaskiem, by chronić swoje posesje. Prezydentka Beata Klimek mówi, że miasto stara się przygotować, ale trudno walczyć z żywiołem, gdy jedyne narzędzia to łopaty i worki z piaskiem. "Arsenał" mógłby być większy, ale na to potrzeba pieniędzy.

W Ostrowie Wielkopolskim od poniedziałku działa Miejski Sztab Kryzysowy. Powód: ostrzeżenia IMGW o ulewnych deszczach oraz silnych podmuchach wiatru. Obecnie dla Ostrowa Wielkopolskiego obowiązuje drugi stopień zagrożenia w trzystopniowej skali. W ciągu ostatnich miesięcy to już trzecia taka sytuacja w tym mieście.

- Po doświadczeniach tego lata wiemy, że możemy się spodziewać wielkiej wody, tego, że Ołobok wystąpi ze swoich brzegów. I tego, że kolejne domy, posesje, urzędy publiczne, szkoły, przedszkola mogą zostać zalane – powiedziała w czwartek Beata Klimek, prezydentka Ostrowa Wielkopolskiego.

"Z wielką wodą walczymy za pomocą worków z piaskiem"

Klimek poinformowała, że w środę zadysponowała kontrolę wszystkich zbiorników retencyjnych i te działania trwają już od wczesnych godzin rannych. Sprawdzane są również wszystkie studzienki kanalizacyjne na terenie miasta. Uruchomiono również magazyn zasobów przeciwpowodziowych, w którym od kilku dni mieszkańcy mogą pobierać worki z piaskiem do zabezpieczania własnych posesji.

- Chcę powiedzieć, że my po raz kolejny z wielką wodą, która nawiedza nasze miasto, walczymy za pomocą worków z piaskiem i łopat. Nie poradzimy sobie z zalewaniem naszych miast bez dodatkowych, poważnych pieniędzy z funduszy krajowych i europejskich na budowanie infrastruktury krytycznej – powiedziała Klimek podczas konferencji prasowej.

I przedstawiła konkretną listę "rzeczy do załatwienia". - Potrzebujemy pieniędzy na budowę zbiorników retencyjnych, na budowę nowych kolektorów, na modernizację tej potężnej infrastruktury podziemnej, która liczy dziesiątki lat i wymaga modernizacji. Ale domagamy się też pieniędzy na modernizację rzeki Ołobok, która zakończyła się w Sieroszewicach, a na nas przy każdych większych opadach zalewa i przerywa nam wały. Wtedy to będzie wyrównana walka – wyliczała prezydentka Ostrowa Wielkopolskiego.

Ostrów Wielkopolski szykuje się na zapowiadane ulewne deszcze
Ostrów Wielkopolski szykuje się na zapowiadane ulewne deszczeTVN24

"Napisałam już do wszystkich świętych"

Jak przekonywała, inwestycja w infrastrukturę krytyczną jest kluczowa dla bezpieczeństwa takich miast jak Wrocław, Kalisz, Ostrów Wielkopolski, ale i wielu innych, które zmagają się z podobnymi problemami. - Nie mamy narzędzi, żeby z tym walczyć w sposób zaplanowany, kompleksowy i taki, który daje rozwiązanie. Napisałam do wszystkich świętych w tym kraju: premiera, ministrów, parlamentarzystów. Potrzebne są setki milionów złotych i tego z budżetu naszych miast nie zrobimy – dodała.

Prezydentka Ostrowa Wielkopolskiego Beata KlimekTVN24

Według Klimek, panuje ogólne przekonanie, że takie gwałtowne wydarzenia meteorologiczne jakoś miną i wszystko "rozejdzie się po kościach". Tymczasem takich zdarzeń o różnej sile przybywa. - Tych wydarzeń będzie coraz więcej, a my nie uciekniemy od nich ratując klimat autobusami elektrycznymi, bo dzisiaj z KPO mamy środki na kolejne autobusy elektryczne. Oczywiście startujemy w tym konkursie, będziemy się ubiegać, choć my już normy spełniamy. A po zalaniach i podtopieniach mieszkańcy przychodzą do nas ze swoją złością, rozgoryczeniem i słusznymi żalami – mówi Klimek.

Według magistratu sytuację w mieście podczas ostatnich silnych opadów w poniedziałek, uratował zbiornik retencyjny przy ulicy. Gdańskiej. Wówczas wypełnił się po brzegi. - Gdybyśmy nie zbudowali zbiornika przy ulicy Gdańskiej, to podczas ostatnich opadów, gdzie spadło 100 litrów wody na metr kwadratowy to byśmy mieli pół miasta zalane. Woda nie ma granic. My tę wodę zbieramy ze wszystkich okolicznych miejscowości, bo leżymy w niecce – przypomniała prezydentka.

Prezydentka Beata Klimek o tym jak miasto walczy z ulewami
Prezydentka Beata Klimek o tym jak miasto walczy z ulewamiTVN24

Straż pożarna o "słabych punktach"

Władze miasta na bieżąco są w kontakcie ze służbami i miejskimi spółkami, które szukają "słabych punktów", które warto zabezpieczyć. - Zagrożona jest infrastruktura miejska taka jak urząd miasta, urzędy skarbowe, ZUS, który ma bardzo ważne dokumentacje. Mamy kilkanaście rzek, które potrafią wyjść ze swoich brzegów, To one powodują zalania - mówi mł. bryg. Łukasz Frątczak, Komendant Powiatowy PSP w Ostrowie Wielkopolskim. 

Kierownik Biura Zarzadzania Kryzysowego, poinformował, że wszystkie służby są gotowe, by wspierać w działaniach straż pożarną i policję. -Przede wszystkim uruchomiliśmy zasoby magazynu przeciwpowodziowego. Udostępniliśmy też zasoby wszystkim mieszkańcom Ostrowa Wielkopolskiego, którzy z tych zasobów dla zabezpieczenia własnych posesji mogą korzystać - powiedział podczas konferencji Piotr Olszak, kierownik Biura Zarządzania Kryzysowego w Ostrowie Wielkopolskim.

Ponadto zakupiono dodatkowe 10 tysięcy worków na piasek, folie oraz plandeki, które pomogą zabezpieczyć kluczowe obiekty. W gotowości jest również Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Rozdają mieszkańcom worki z piaskiem, oni znają "słabe punkty"

Mieszkańcy mogą korzystać z zasobów magazynu przeciwpowodziowego, który znajduje się przy ulicy Gdańskiej 36 w obiekcie Przepompowni Głównej Wodkan S.A. W ciągu ostatnich dni wydano tam 7 tysięcy worków z piaskiem, do czego zużyto ponad 300 ton piasku. W czwartek rano dowieziono kolejną dostawę piasku. Punkt jest czynny całodobowo. Można z niego odbierać gotowe worki z piaskiem lub samodzielnie je napełnić i zabrać.

- Biorę te worki, bo mam wejście do domu bardzo nisko, tylko 5 centymetrów od kostki. Boję się - powiedziała reporterce TVN24 jedna z mieszkanek Ostrowa Wielkopolskiego. - Podczas ostatnich takich deszczów miałem wodę na posesji. Wszystko pływało - dodał inny mieszkaniec.

W środę ostatni mieszkańcy opuścili magazyn o 2 w nocy. Dziś od rana kolejne osoby ustawiają się po worki. - Mieszkańcy najlepiej znają swój teren, wiedzą, gdzie jest zaniżony garaż albo nisko usytuowane okno. I te worki właśnie mają im służyć do zabezpieczania takich miejsc - dodaje Olszak.

Ostrów Wielkopolski szykuje się na wielkie ulewyfacebook.com/umostrow

"Wały są jak gąbka"

Trudna sytuacja jest też w pobliskim Odolanowie. Tam również lokalne władze obawiają się podtopień, a nawet powodzi. Nie bez powodu. - Ostatnio w okolicach Odolanowa PSP i OSP pracowała ponad tydzień. Tam cały czas broniliśmy miasta, rozważaliśmy różne rozwiązania. Robiliśmy też przekopy, dzięki którym udało się uratować śródmieście przed zalaniem - mówi mł. bryg. Łukasz Frątczak, Komendant Powiatowy PSP w Ostrowie Wielkopolskim. 

Teraz jest obawa, że ten scenariusz się powtórzy. Sytuacji nie ułatwia fakt, że na Baryczy utrzymuje się wysoki stan wody. Jak relacjonuje Nadia Rulak, obecnie woda w Baryczy jest na poziomie 119 centymetrów, więc powyżej stanu ostrzegawczego. Według przewidywań IMGW w sobotę ten stan może wynieść już 299 centymetrów. Absolutne maksimum rzeki to 252 centymetry.

- Taka woda osłabia bardzo wały, bo są one nasiąknięte. Część wałów była modernizowana 5 lat temu, ale przez to, że przez ostatnie tygodnie mieliśmy bardzo wysoki poziom wody one są nasączone i są w tej chwili jak gąbka. Każda kolejna woda na rzece powoduje jeszcze większe osłabienie wałów i ryzyko zalania całego śródmieścia – mówi Piotr Szorski, burmistrz Odolanowa. 

Po spotkaniu sztabu

W czwartek popołudniu w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu odbył się briefing prasowy po spotkaniu sztabu kryzysowego.

- Jest spokojniej, niż sądziliśmy. Nie ulega natomiast wątpliwości, że pogoda jest dynamiczna i to wszystko może się zmienić. Decyzją wojewody grupa rekonesansowa 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej udaje się do południowych powiatów, by sprawdzić, jeśli byłaby oczywiście taka potrzeba, gdzie wprowadzić środki wojskowe. W tej chwili przygotowywane są zestawy - worki z piaskiem, geowłóknina i folia do wzmacniania wałów. Na bieżąco są monitorowane komunikaty dotyczące warunków pogodowych - powiedział Dariusz Dymek, dyrektor wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego.

Autorka/Autor:aa/tok mm/jas

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: facebook.com/umostrow

Pozostałe wiadomości

Na pewno będzie to kampania, która będzie bardzo polaryzowała i dzieliła społeczeństwo - mówiła o nadchodzącej kampanii prezydenckiej dr Anna Materska-Sosnowska w "Faktach po Faktach". Według prof. dr hab. Anny Pacześniak kampania może nie być merytoryczna, ale "emocjonująca i ciekawa". Z kolei prof. Andrzej Rychard powiedział, że jeżeli Karol Nawrocki mówi, że "nic nie uważa" w sprawie Romanowskiego, to pokazuje, że "jest odklejony nie tylko od partii, nie tylko od polityki, ale trochę i od rzeczywistości".

"Nawrocki odklejony nie tylko od partii i polityki, ale trochę i od rzeczywistości"

"Nawrocki odklejony nie tylko od partii i polityki, ale trochę i od rzeczywistości"

Źródło:
TVN24

Władze Rosji ogłosiły stan wyjątkowy na szczeblu federalnym po wycieku mazutu do Cieśniny Kerczeńskiej łączącej morza Czarne i Azowskie - podały w czwartek rosyjskie agencje, powołując się na oświadczenie resortu sytuacji nadzwyczajnych. Wyciek doprowadził do katastrofy ekologicznej, a do sprzątania zanieczyszczonych terenów brakuje potrzebnego sprzętu.

Stan wyjątkowy w związku z sytuacją w Cieśninie Kerczeńskiej

Stan wyjątkowy w związku z sytuacją w Cieśninie Kerczeńskiej

Źródło:
PAP

Lawina śnieżna porwała skuter śnieżny w Utah. Jak przekazało lokalne centrum lawinowe, do zdarzenia doszło podczas wycieczki dwóch braci - jeden z nich przez przypadek wywołał zejście mas śniegu, które pochłonęło jego brata. Na szczęście mężczyźni posiadali odpowiedni sprzęt i wydostali się z pułapki.

Zbocze "zaczęło falować" i pochłonęło mężczyznę

Zbocze "zaczęło falować" i pochłonęło mężczyznę

Źródło:
CNN, Utah Avalanche Center

Władze Mediolanu poinformowały, że od 1 stycznia 2025 roku wejdzie w życie zakaz palenia tytoniu w otwartych przestrzeniach publicznych, także na ulicy. Wyjątkiem będą odizolowane miejsca, w których będzie możliwe zachowanie odległości 10 metrów od innych osób. Zakaz nie dotyczy papierosów elektronicznych.

Od początku roku koniec z paleniem tytoniu w przestrzeniach publicznych

Od początku roku koniec z paleniem tytoniu w przestrzeniach publicznych

Źródło:
PAP

Embraer 190, który rozbił się na zachodzie Kazachstanu, mógł zostać ostrzelany przez rosyjski system obrony przeciwlotniczej - podały portal Euronews i niezależna rosyjskojęzyczna telewizja Nastojaszczeje Wriemia. - Baku oczekuje, że strona rosyjska przyzna się do zestrzelenia azerskiego samolotu - przekazał Reutersowi informator związany ze śledztwem. W środę siły rosyjskie odpierały atak ukraińskich dronów na stolicę Czeczenii, gdzie miał wylądować samolot.

Grozny był atakowany przez drony, samolot spadł. Pojawiają się różne hipotezy

Grozny był atakowany przez drony, samolot spadł. Pojawiają się różne hipotezy

Źródło:
PAP, Nastojaszczeje Wriemia, Kommiersant, tvn24.pl, Reuters

Pięć osób zostało rannych po zderzeniu karetki z samochodem osobowym pod Miechowem w woj. małopolskim. Jedną z osób poszkodowanych jest pacjentka, którą przewoził ambulans.

Karetka z pacjentką zderzyła się z samochodem. Pięć osób rannych

Karetka z pacjentką zderzyła się z samochodem. Pięć osób rannych

Źródło:
tvn24.pl

W zbiorniku retencyjnym w okolicach Nidzicy w pierwszy dzień świąt odnaleziono ciało 47-letniego mężczyzny. Zarzut zabójstwa usłyszał 18-latek, który sam przyznał się do winy.

Ciało 47-latka w zbiorniku retencyjnym. Do zabójstwa przyznał się 18-latek

Ciało 47-latka w zbiorniku retencyjnym. Do zabójstwa przyznał się 18-latek

Źródło:
TVN24/RMF FM

Do szpitala w Nowogardzie (woj. zachodniopomorskie) w Boże Narodzenie trafiło 13-miesięczne dziecko ze śladami pobicia. Pracownicy lecznicy powiadomili policję. Policja sprawdza, czy doszło do znęcania się nad chłopcem przez jego matkę.

13-miesięczne dziecko w szpitalu. Policja sprawdza, czy doszło do znęcania

13-miesięczne dziecko w szpitalu. Policja sprawdza, czy doszło do znęcania

Źródło:
TVN24, RMF FM

Dwie ofiary śmiertelne i jedna osoba, która trafiła do szpitala - do tragicznego wypadku doszło w drugi dzień świąt w Borucinie w powiecie kartuskim.

Tragiczny wypadek drogowy. Nie żyją dwie osoby, trzecia w szpitalu

Tragiczny wypadek drogowy. Nie żyją dwie osoby, trzecia w szpitalu

Źródło:
TVN24

Meteorolog zaginął podczas ekstremalnej śnieżycy w Bośni i Hercegowinie. Jak podały lokalne media, mężczyzna we wtorek rano udał się do obserwatorium na szczycie góry Bjelašnica i nie dał znaku życia. W czwartek akcję poszukiwawczą przerwano z uwagi na trudne warunki meteorologiczne.

Zaginął meteorolog. Szedł do pracy, gdy szalała burza śnieżna

Zaginął meteorolog. Szedł do pracy, gdy szalała burza śnieżna

Źródło:
vijesti.ba, Euronews

Władze w Pekinie dały zielone światło na budowę największej na świecie zapory wodnej, która ma powstać na rzece Yarlung Tsangpo na Wyżynie Tybetańskiej - przekazał w czwartek Reuters. Obawy co do wpływu nowego obiektu na środowisko wyraziły Indie oraz Bangladesz.

To ma być największy taki obiekt na świecie. Obawy w dwóch krajach

To ma być największy taki obiekt na świecie. Obawy w dwóch krajach

Źródło:
PAP

Kumulacja prac związanych z przygotowaniami do księgowego i podatkowego zamknięcia roku, a także konieczność dostosowania się do nowych przepisów sprawia, że końcówka roku dla wielu podatników będzie intensywnym okresem - przekazała doradczyni dodatkowa z kancelarii MDDP Anna Zielony. Sprawdź, jakie zmiany podatkowe wejdą w życie w 2025 roku.

Rewolucja w podatkach. Oto najważniejsze zmiany

Rewolucja w podatkach. Oto najważniejsze zmiany

Źródło:
PAP, gov.pl

Podczas świątecznego pokazu w cyrku w Neapolu lwy przestały słuchać się tresera. Gdy próbował je zdyscyplinować, jedno ze zwierząt skoczyło na drzwi klatki. Incydent wystraszył widownię. Część osób zaczęła w popłochu opuszczać występ. 

Chwile grozy w cyrku. Lwy skaczą, widzowie zerwali się z miejsc  

Chwile grozy w cyrku. Lwy skaczą, widzowie zerwali się z miejsc  

Źródło:
PAP, Corriere della Sera

W środę trzytygodniowa dziewczynka zamarzła na śmierć w Strefie Gazy. - Było bardzo zimno w nocy i nawet jako dorośli nie mogliśmy tego znieść. Nie mogliśmy się ogrzać - powiedział agencji Associated Press ojciec dziecka Mahmoud al-Faseeh. To trzeci taki przypadek w ciągu ostatnich dni.

Trzytygodniowa dziewczynka zamarzła na śmierć

Trzytygodniowa dziewczynka zamarzła na śmierć

Źródło:
The Guardian, CNN

Czternaście osób, w wieku od trzech do 78 lat, po kolacji wigilijnej trafiło do szpitali. Mieli zawroty głowy i zaburzenia równowagi, niektórzy wymiotowali. Okazało się, że wszyscy mieli w organizmach ślady marihuany. Z nieoficjalnych ustaleń TVN24 wynika, że ktoś dodał do potrawy stary olejek, który należał do zmarłej babci.

14 osób po kolacji wigilijnej trafiło do szpitali, miały w organizmach ślady marihuany. Nowe ustalenia

14 osób po kolacji wigilijnej trafiło do szpitali, miały w organizmach ślady marihuany. Nowe ustalenia

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, TVN24/Onet

Nie żyje Hudson Meek, 16-letni aktor znany z występu m.in. w filmie "Baby Driver". Jak informuje CNN, zmarł w następstwie upadku z jadącego pojazdu.

Nie żyje dziecięcy aktor, znany m.in. z filmu "Baby Driver". Hudson Meek miał 16 lat

Nie żyje dziecięcy aktor, znany m.in. z filmu "Baby Driver". Hudson Meek miał 16 lat

Źródło:
CNN, AL.com

Co najmniej osiem osób zostało rannych w wyniku ataku rosyjskiego drona kamikadze na miasto Nikopol w obwodzie dniepropietrowskim - poinformowała Państwowa Służba Ukrainy do spraw Sytuacji Nadzwyczajnych.  

Dron kamikadze zaatakował ludzi na rynku

Dron kamikadze zaatakował ludzi na rynku

Źródło:
NV, tvn24.pl

Jedna z osób będących na pokładzie samolotu azerskich linii lotniczych zarejestrowała ostatnie chwile przed rozbiciem się maszyny w środę w Kazachstanie. Na nagraniu widać między innymi pasażerów w maskach tlenowych. W katastrofie zginęło kilkadziesiąt osób, a pozostali z obrażeniami trafili do szpitala.

Nagrał ostatnie chwile przed tragedią

Nagrał ostatnie chwile przed tragedią

Źródło:
Reuters, PAP

Francuski kurort narciarski Avoriaz zajął pierwsze miejsce w rankingu najpiękniejszych ośrodków narciarskich w Europie. Obiekt wyróżnia się wyjątkową scenerią i nowatorską architekturą, co sprawia, że przyciąga nie tylko narciarzy, ale także miłośników kolarstwa czy pieszych wędrówek.

Wybrano najpiękniejszy ośrodek narciarski w Europie

Wybrano najpiękniejszy ośrodek narciarski w Europie

Źródło:
PAP
Ile wart jest zakaz prowadzenia pojazdów? Łukasz Ż. poszedł siedzieć po trzecim wyroku

Ile wart jest zakaz prowadzenia pojazdów? Łukasz Ż. poszedł siedzieć po trzecim wyroku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Czy w Japonii stwierdzono, że nie należy "kontynuować stosowania szczepionek mRNA", bo są niebezpieczne? Nie. Krążące w sieci nagranie "przełomowej konferencji" to antyszczepionkowa dezinformacja; tezy niepotwierdzone faktami. Przestrzegamy przed rozpowszechnianiem.

"Biją na alarm" z powodu szczepień? Fałsz o nowej generacji szczepionek

"Biją na alarm" z powodu szczepień? Fałsz o nowej generacji szczepionek

Źródło:
Konkret24
Chiński Big Tech i "miliard smartfonów". Kim jest nowy doradca rządu od sztucznej inteligencji?

Chiński Big Tech i "miliard smartfonów". Kim jest nowy doradca rządu od sztucznej inteligencji?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Jeśli świątecznych potraw zostało zbyt wiele, można je przynieść do jadłodzielni - to miejsca, w których w specjalnie oznaczonych lodówkach i szafkach można pozostawić jedzenie lub skorzystać z tego, co zostawili inni.

Nadmiar świątecznego jedzenia? Możesz je przynieść do jadłodzielni

Nadmiar świątecznego jedzenia? Możesz je przynieść do jadłodzielni

Źródło:
TVN24, tvnwarszawa.pl

Najbliższy finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już za miesiąc. WOŚP ponownie zagra na całym świecie, tym razem dla onkologii i hematologii dziecięcej. O przygotowaniach do tego wyjątkowego dnia w rozmowie z TVN24 opowiedzieli przedstawiciele sztabów na Antarktyce i indonezyjskiej wyspie Bali. Co planują?  

WOŚP ponownie zagra na całym świecie. Wolontariusze z Bali i Antarktyki szykują się na wielki finał

WOŚP ponownie zagra na całym świecie. Wolontariusze z Bali i Antarktyki szykują się na wielki finał

Źródło:
tvn24.pl

26 stycznia odbędzie się 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która zagra dla onkologii i hematologii dziecięcej. Dziennikarz TVN24 Artur Molęda wystawił na aukcję WOŚP wyjątkowe zdjęcie dwóch amerykańskich myśliwców F-35 i polskiego F-16 z podpisami. O szczegółach opowiedział w studiu TVN24.

Jako pierwszy polski dziennikarz poleciał myśliwcem F-16. Artur Molęda przekazał na WOŚP "niebywałą pamiątkę"

Jako pierwszy polski dziennikarz poleciał myśliwcem F-16. Artur Molęda przekazał na WOŚP "niebywałą pamiątkę"

Źródło:
TVN24