W Poznaniu rozpoczęła się XVI edycja Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Podczas imprezy pracownicy miejscowych uczelni będą przekonywać zwiedzających do nauki i przybliżać jej tajniki. Planowane są wykłady, pokazy i prezentacje. Całość potrwa trzy dni.
Na trwającym festiwalu zwiedzający mogą zobaczyć nieco inne oblicze nauki oraz zrozumieć wiele mechanizmów. Studenci z Uniwersytetu Przyrodniczego wykonywali np. lody za pomocą ciekłego azotu.
- Trzeba zamrozić ciekłym azotem pasteryzowany sok, powstają wtedy lodowy muffiny oraz sorbety. Takie lody mają więcej wartości odżywczych - wyjaśnia jeden z młodych naukowców.
PAN też pokaże
To tylko jeden z ponad 900 powodów, dla których warto odwiedzić festiwal.
- W tym roku mamy rekordową liczbę wydarzeń. Na trzy dni festiwalu przygotowaliśmy 928 wykładów, warsztatów, wystaw, pokazów, wycieczek, prezentacji, spektakli czy koncertów. To prawie dwa razy więcej niż w roku ubiegłym - mówi Anna Młynarczyk koordynatorka festiwalu.
Festiwal jest dla mieszkańców Poznania i regionu platformą wymiany doświadczeń środowiska akademickiego z szerszym gronem odbiorców. Swoją ofertę prezentują wszystkie państwowe wyższe uczelnie i poznański oddział PAN.
Superserwerownia
W ramach trzydniowego festiwalu informatycy z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN pokażą chętnym swoją serwerownię, gdzie będzie można zobaczyć z bliska superkomputery wykonujące obliczenia naukowe, systemy backupu oraz archiwizacji danych, a także zlokalizowane tam urządzenia węzła Polskiego Internetu Optycznego - PIONIER. Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w czasie prezentacji "Krowa jak bioreaktor", pokażą jak zachowują się mikroorganizmy: bakterii, pierwotniaków i metanogenów uczestniczących w produkcji gazów.
Można poszyć
Uniwersytet Medyczny przygotował m.in. Kurs szycia chirurgicznego, podczas którego studenci pomogą uczestnikom opanować zasady posługiwania się sprzętem chirurgicznym i zapoznać się z technikami stosowania szwów chirurgicznych. Wydział Biologii UAM zaprasza na warsztaty daktyloskopijne, których uczestnicy poznają typy linii papilarnych i techniki ujawnienia odciski palców z różnych powierzchni, w tym domowymi sposobami.
Jak zostać mistrzem?
Uniwersytet Ekonomiczny organizuje warsztaty, na których będzie uczyć m.in., jak zostać mistrzem wystąpień publicznych oraz jak rozpoznać ekologiczne opakowanie. Pomysł organizacji corocznych świąt nauki pojawił się w 1988 roku w Edynburgu, a w Poznaniu po raz pierwszy został podjęty w 1998 roku.
4 dni festiwalu
Pierwszego dnia festiwalu gościł na terenie Uniwersytetu Przyrodniczego. W kolejnych dniach, aż do czwartku, pokazy przygotowano także na Uniwersytecie Medycznym, Uniwersytecie Ekonomicznym, Uniwersytecie Adama Mickiewicza, Akademii Muzycznej oraz w wielu innych miejscach.
Autor: kk//par / Źródło: tvn24 Poznań/ PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Poznań