Krypta grobowa, groby ziemne i fragmenty murów pochodzących z XV wieku - to "znaleziska" odkryte podczas prac remontowych i konserwacji jasnogórskiej bazyliki. Wszystkie znajdowały się pod posadzką prezbiterium, od skuwania której zaczął się remont. - W tej chwili chciałoby się te mury obejmować i całować - mówi kustosz zbiorów wotywnych Jasnej Góryojciec dr Jan Golonka.
Dlaczego? Bo związane są one z najstarszą historią klasztoru, o której opowiada niewiele źródeł. Fragmenty murów związane są prawdopodobnie z XV-wiecznym kościołem gotyckim, który po pożarze w 1690 r. został przebudowany na bazylikę. By to potwierdzić, archeologowie będą teraz starali się odczytać z odkrywanych murów poszczególne fazy zabudowy w miejscu obecnej świątyni.
Te fragmenty są bardzo ciekawe, grube, o szerokości od 90 cm do półtora metra, zbudowane z kamienia wapiennego na zaprawie wapiennej i częściowo ceglanej. Iwona Młodkowska-Przepiórowska, archeolog
"To jest wydarzenie"
- Te fragmenty są bardzo ciekawe, grube, o szerokości od 90 cm do półtora metra, zbudowane z kamienia wapiennego na zaprawie wapiennej i częściowo ceglanej - opisuje znalezisko archeolog Iwona Młodkowska-Przepiórowska i potwierdza, że na terenie bazyliki prowadzone będą dalsze prace zmierzające do uczytelnienia przebiegu murów.
Ale XV-wieczne mury to nie jedyne znalezisko archeologów, którzy pracuję na Jasnej Górze. Pod dotychczasową posadzką prezbiterium odkryto też bowiem trzy pochówki ziemne z fragmentami trumien, a w centralnej części - kryptę grobową. Spod współczesnej posadzki bazyliki wyłoniły się też dwa poziomy starszych posadzek z gliny - noszących ślady przepalenia.
Te nowe zjawiska potwierdzają historię tego miejsca. I to jest wydarzenie. Dotykamy murów, w których modlili się i kształtowali swoje życie pierwsi paulini posługujący tutaj pielgrzymom ojciec dr Jan Golonka, kustosz zbiorów wotywnych Jasnej Góry
- Te nowe zjawiska potwierdzają historię tego miejsca. I to jest wydarzenie. Dotykamy murów, w których modlili się i kształtowali swoje życie pierwsi paulini posługujący tutaj pielgrzymom - cieszy się kustosz zbiorów wotywnych Jasnej Góry ojciec dr Jan Golonka.
Na razie nie dla wszystkich
Odkrycia archeologiczne w bazylice na razie nie będą udostępnione zwiedzającym. Koncepcja udostępnienia i pokazania pielgrzymom co kryją podziemia, zacznie dopiero powstawać po odkryciu i zbadaniu całej objętej remontem powierzchni świątyni.
Zaplanowany na kilka najbliższych lat remont bazyliki to największa część projektu obejmującego prace w całym sanktuarium, m.in. renowację głównych bram wejściowych, remonty w części mieszkalnej oraz w bastionach św. Barbary i Potockich, a także modernizację jasnogórskich muzeów.
Roboty w bazylice obejmą praktycznie całe wnętrze świątyni - łącznie z odnową polichromii, sztukaterii, obrazów i remontem organów. Remont świątyni ma kosztować łącznie ok. 30,6 mln zł.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24