Wiadukt na ul. Andersa nad Dworcem Gdańskim jest w bardzo złym stanie technicznym - zaalarmowali eksperci z Politechniki Warszawskiej. Dlatego w nocy z soboty na niedzielę (z 8 na 9 listopada) autobusy, tramwaje i samochody powyżej 3 ton nie będą mogły na niego wjeżdżać. Oznacza to duże trudności w komunikacji między centrum stolicy a Żoliborzem. Ta część Warszawy może się kompletnie zakorkować.
Z powodu złego stanu technicznego wiaduktu eksperci zalecili znaczne ograniczenie ruchu w tym miejscu. Od sobotniej nocy będą się po nim mogły poruszać tylko samochody poniżej 3 ton. Przed wiaduktem oprócz znaków zostaną ustawione bramki ograniczające wjazd ciężkich pojazdów.
Oznacza to poważne utrudnienia na jednej z głównych tras łączących centrum miasta z dzielnicą Żoliborz. Autobusy i tramwaje zostaną skierowane na objazdy.
"Postępującą degradacja obiektu"
Jak powiedział wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz, wiadukt jest w złym stanie technicznym i wymaga remontu. Najnowsza ekspertyza przygotowana przez ekspertów z Politechniki Warszawskiej wykazała "postępującą degradację obiektu i nakazała dalsze ograniczenie ruchu na wiadukcie".
Szlaban na 3 miesiące
Już wiosną tego roku przeprawę zabezpieczono podporami i wprowadzono ograniczenia prędkości.
- Eksperci z Politechniki Warszawskiej uznali, że taka organizacja ruchu może być utrzymana przez 3 miesiące, o ile nie wystąpią niekorzystne warunki atmosferyczne, które spowodują dalszą degradację obiektu, co będzie skutkować przyspieszeniem zamknięcia ruchu kołowego - twierdzą przedstawiciele ratusza.
Miasto planuje, ekolodzy protestują
Jednocześnie miasto planuje przebudowę ul. Andersa i budowę nowych wiaduktów nad torami kolejowymi w tym miejscu. Mają powstać dwie jednokierunkowe jezdnie (po dwa pasy ruchu w każdym kierunku), torowisko tramwajowe, chodniki i ścieżki rowerowe.
Jednak wydana w kwietniu tego roku decyzja środowiskowa do ministra środowiska została oprotestowana przez stowarzyszenie "Zielone Mazowsze". Miejscy urzędnicy szacują, że prace rozbiórkowe wiaduktu mogłyby się rozpocząć jeszcze zimą, a budowa wiosną 2009 r.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24