Śluzy ułatwiające ruch rowerzystów na skrzyżowaniach, nowe definicje roweru i wózka rowerowego oraz zasada, że rowerzysta jadący prosto ścieżką rowerową ma pierwszeństwo przed skręcającym samochodem - to główne zmiany w prawie o ruchu drogowym uchwalone w piątek przez Sejm. Jeśli zmiany te wejdą w życie, rowerzysta będzie bezpieczniejszy na drodze.
Zmiany w prawie poparło 278 posłów, nikt nie był przeciw. Posłowie jednomyślnie poparli poprawkę wykreślającą dotychczas obowiązujący zapis nakazujący rowerzyście jadącemu prosto ścieżką rowerową ustąpienie pierwszeństwa samochodowi, który skręca z drogi poprzecznej.
Śluza bezpieczeństwa
Nowelizacja wprowadza też znaną od dziesięcioleci w krajach zachodnich śluzę dla rowerów, czyli część pasa ruchu między linią zatrzymania samochodów a skrzyżowaniem. Pozwala ona rowerzystom ustawić się bliżej skrzyżowania i ułatwia skręcanie. Dzięki śluzie rowerzyści wcześniej ruszają po zmianie świateł, są też lepiej widoczni dla kierowców.
Rowerzyści, motorowerzyści i motocykliści będą też mogli korzystać ze środkowego, a nie jak dotychczas tylko skrajnego prawego pasa na rondzie. Ułatwi to miłośnikom dwóch kółek zmianę kierunku jazdy.
Wyprzedzanie i jazda chodnikiem dozwolone
Wprowadzone dzisiaj zmiany umożliwią także wyprzedzanie z prawej strony wolno jadących pojazdów oraz - w uzasadnionych przypadkach - jazdę po chodniku.
Ustawa zawiera nowe definicje roweru i wózka rowerowego, co m.in. oznacza prawne dopuszczenie na ścieżki dla rowerów przyczepek do przewożenia dzieci. Zgodnie z nowelizacją rower to teraz pojazd o szerokości do 90 cm, poruszany siłą mięśni.
Oznacza to, że np. ryksza, której szerokość nie przekracza 90 cm, też jest rowerem, i można nią jeździć po ścieżce rowerowej. Łatwiej będzie też poruszać się rowerem z przyczepą
Ustawą zajmie się teraz Senat.
Źródło: PAP, lex.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24