- UE musi w końcu zacząć traktować nas jako pełnoprawnych partnerów - stwierdzili przedstawiciele romskich organizacji podczas obchodów Dnia Pamięci o Zagładzie Romów. Oskarżyli też włoski rząd o dyskryminację i szykany, a UE - o zaniedbania.
- Od blisko roku mamy we Włoszech do czynienia z sytuacją bezprecedensową w historii powojennej Europy. Do fali szykan, ataków, nienawiści podsycanej przez większość mass-mediów, przyłączyły się władze państwa włoskiego - stwierdził podczas przemówienia w Auschwitz II - Birkenau szef Stowarzyszenia Romów w Polsce Roman Kwiatkowski.
Według niego "po raz pierwszy od zakończenia II wojny światowej władze państwa czynnie i aktywnie zaangażowały się w politykę represji i dyskryminacji wobec określonej mniejszości etnicznej bądź narodowej". Skrajnym - jego zdaniem - tego przykładem są włochy, choć Unia Europejska też zaniedbuje Romów.
"UE musi zacząć traktować Romów jako partnerów"
Wtórowali mu inni przywódcy romskich organizacji. Lider niemieckich Sinti i Roma Romani Rose podkreślił, że włoska polityka antyromska skierowana jest nie tylko w imigrantów pochodzących z Bułgarii i Rumunii, lecz godzi również w Romów mieszkających we wszystkich krajach Europy. Zarzucił Unii Europejskiej, że nie wypracowała strategii pomocy i aktywizacji społeczności romskiej, a setki milionów euro wydanych na ten cel nie przyniosło poprawy.
- UE musi w końcu zacząć traktować Romów jako pełnoprawnych partnerów, gdyż tylko ścisła współpraca z romskimi organizacjami i instytucjami pozwoli na stworzenie długofalowej strategii pomocy, tak aby Romowie włączyli się w nurt budowy europejskiego społeczeństwa obywatelskiego - podkreślił.
Dzień Pamięci o Zagładzie Romów
Uroczystości Dnia Pamięci o Zagładzie Romów rozpoczęły się w byłym obozie cygańskim na terenie byłego obozu Auschwitz II - Birkenau. Uczestniczy w niej około 300 osób, w tym Romowie z Polski i z zagranicy, byli więźniowie KL Auschwitz, przedstawiciele rządów Polski, Słowacji i Węgier.
Dzień Pamięci o Zagładzie Romów przypada w 64. rocznicę likwidacji w Birkenau tzw. cygańskiego obozu rodzinnego (Zigeunerfamilienlager). Niemcy zgładzili w nocy z 2 na 3 sierpnia 1944 roku blisko 3 tysiące dzieci, kobiet i mężczyzn. Ogółem w Auschwitz Niemcy zgładzili ponad 20 tysięcy Romów spośród około 23 tysięcy deportowanych.
kaw ram
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: PAP