Wystrzały z dział i pistoletów, krzyki, wybuchy, zaciekła walka - na Czerniakowie powstańcy z Warszawy starli się z Niemcami... Tym razem była to rekonstrukcja walk sprzed 63 lat.
Podczas inscenizacji walk powstańczych zorganizowanej można było zobaczyć m.in. fragmenty wydarzeń poprzedzających wybuch Powstania Warszawskiego, sam wybuch walk, sceny przyłączenia się do powstańców żołnierzy gen. Berlinga oraz ostatnie powstańcze potyczki na Czerniakowie.
- Cieszę się, że mogę wszystkich zaprosić na tę niezwykłą inscenizację, chyląc równocześnie czoła przed wszystkimi, którzy walczyli tutaj 63 lata temu - witał licznie przybyłych na inscenizację warszawiaków oraz weteranów walk powstańczych wiceprezydent Warszawy Włodzimierz Paszyński.
Inscenizację rozpoczęły sceny przedstawiające spokojne popołudnie w okupowanej stolicy. Szybko zastąpił je widok walczących powstańców i oddziałów niemieckich, odgłos wystrzałów i wybuchy granatów. Rannym pomoc niosły sanitariuszki, a najmłodsi uczestnicy Powstania rozklejali na słupach odezwy wzywające do udziału w walce przeciwko okupantowi.
Kolejnymi przedstawionymi epizodami był udział w potyczkach zgrupowania "Kryska", dołączenie do walk zgrupowania „Radosław", które przeszło z Żoliborza i wsparcie walczących przez żołnierzy gen. Berliga, którym udało się przeprawić przez Wisłę. Inscenizację zakończyła scena kapitulacji oddziałów powstańczych na Czerniakowie.
O oprawę widowiska zadbali profesjonalni pirotechnicy, w powietrzu unosił się pył i zapach prochu, a nad walczącymi przeleciała replika samolotu PO-2 („kukuruźnik”).
Po zakończeniu inscenizacji jej uczestnicy zapalili znicze w miejscu pamięci u zbiegu ulic Wilanowskiej i Solec, upamiętniającym powstańców i ich kapelana ks. Józefa Stanka.
W inscenizacji, zorganizowanej przez Urząd m.st. Warszawy, wzięło udział ok. 220 rekonstruktorów z całego kraju, m.in. ze Stowarzyszenia Historycznego „Kotwica", Grupy Historycznej „Zgrupowanie Radosław", Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Parasol", Stowarzyszenia Historycznego Pomerania 1945, Grupy Rekonstrukcji Historycznych Bastion Grolman oraz Grupy Rekonstrukcji Historycznych Wrzesień 1939.
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24