Polska

Prezydent chce więcej czasu na wymianę dowodów

Polska

TVN24Stare dowody osobiste stracą ważność dopiero 31 marca 2008 roku

Prezydent wystąpił z projektem ustawy wydłużającej termin ważności starych dowodów osobistych. Miałyby one być ważne do 31 marca 2008 r., a nie do końca grudnia 2007 r.

Taki projekt nowelizacji ustawy prezydent skierował już do Sejmu.

Podobne rozwiązanie zapowiedział już we wtorek szef MSWiA Władysław Stasiak. Z informacji MSWiA wynika, że wymiany dokumentu nie dokonało dotąd ok. 8 milionów Polaków.

Stasiak mówił, że być może przy "maksimum wysiłków i maksimum usprawnień" udałoby się wymienić dowody osobiste do końca roku. - Rolą administracji publicznej jest jednak dołożenie wszelkich starań, by dać obywatelom jakiś margines bezpieczeństwa - podkreślał minister.

W wielu urzędach, aby złożyć wniosek o wymianę, trzeba już stać w wielogodzinnych kolejkach.

Osoba, która nie będzie miała nowego dowodu osobistego, nie będzie mogła się m.in. zameldować, załatwić większości spraw w banku oraz wielu innych instytucjach, czy choćby odebrać listu na poczcie.

W promocję wymiany dowodów zaangażował się odwołany już minister spraw wewnętrznych i administracji Janusz Kaczmarek. Po odwołaniu, resort wstrzymał emisję reklam, w których były szef resortu zachęcał do ich wymiany. Ministerstwo za produkcję spotu zapłaciło 20 tysięcy złotych. TVP emitowała go bezpłatnie - reklamę pokazano 22 razy.


Źródło: PAP/Radio Szczecin

Źródło zdjęcia głównego: TVN24