- Czy nie jest prawdą, że naród Polski wielokrotnie w swej trudnej historii doświadczał szczególnej opieki Matki Bożej? Królowa i matka z Jasnej Góry stała się symbolem narodowej wolności i uczuć religijnych Polaków - podkreślał watykański sekretarz stanu, kard. Tarcisio Bertone. Na Jasnej Górze trwają uroczystości Najświętszej Marii Panny Królowej Polski.
Jeden z najbliższych współpracowników Benedykta XVI, który przewodniczy uroczystościom święta, podkreślał w niedzielę, że sanktuarium na Jasnej Górze to "prawdziwy punkt odniesienia dla życia polskiego narodu", a jasnogórska duchowość maryjna jest dziedzictwem całego Kościoła.
Jasna Góra - miejsce szczególne
Kardynał Bertone zaznaczał w homilii, że w swojej historii polski naród wielokrotnie doświadczał szczególnej opieki Matki Bożej i wspominał polskich duchownych, których maryjne dzieło miało fundamenty na Jasnej Górze: prymasów Augusta Hlonda i Stefana Wyszyńskiego, a także Karola Wojtyłę.
- Wraz z jego wyborem na biskupa Rzymu charakterystyczna dla Jasnej Góry duchowość maryjna, naznaczona głębią kultury i mentalności słowiańskiej stała się - można powiedzieć - dziedzictwem Kościoła powszechnego - podkreślił kardynał.
Po homilii prymas Polski, kard. Józef Glemp ponowił Milenijny Akt Oddania Matce Bożej, powierzając jej opiece Polskę i Polaków.
Od 91 lat
W rozpoczętych przed południem uroczystościach na Jasnej Górze uczestniczy kilkanaście tysięcy wiernych. Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski ustanowiono na prośbę polskich biskupów po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r. Jednak już dziesięć lat wcześniej dzień ten obchodzono w diecezji lwowskiej, do Maryi Królowej Polski modlono się także w Litanii loretańskiej.
Źródło: PAP