Punktualnie o godz. 20 zgasły iluminacje Pałacu Kultury i Nauki, stołecznego ratusza i Pałacu Prezydenckiego, a wraz z nimi - światła w wielu mieszkaniach. W tym roku po raz pierwszy polskie miasta przyłączyły się do międzynarodowej akcji "Earth Hour - Godzina dla Ziemi", zainicjowanej po to, by przeciwstawić się groźnym zmianom klimatu.
O godz. 20 miliony osób na całym świecie zgasiły światło w ramach akcji, której pomysłodawcą jest międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF. "Earth Hour" to akcja zainicjowana po to, by przeciwstawić się zagrażającym Ziemi zmianom klimatu. Do 21 zgasną światła w domach, w siedzibach światowych korporacji oraz wokół gmachów będących symbolami biorących udział w akcji miast.
Zgaśnie Warszawa i Poznań
- Ta akcja wydaje nam się bardzo potrzebna i chcemy, by odbiła się jak najszerszym echem - podkreślił rzecznik stołecznego ratusza Tomasz Andryszczyk.
Do akcji przyłączył się również Poznań, gdzie zgasły m.in. iluminacje katedry, ratusza, mostów Rocha i Cybińskiego oraz Hotelu Bazar i Centrum Kultury Zamek.
W 2008 roku Poznań będzie gospodarzem konferencji ONZ poświęconej zmianom klimatycznym. W grudniu do Poznania przyjedzie ponad 10 tys. delegatów, w tym przedstawicieli administracji rządowych, z prawie 200 krajów.
W sobotę zgasną (zgasły) na świecie oświetlenia tak znanych budynków jak Opera House i Harbour Bridge w Sydney, Sears Tower w Chicago, Golden Gate Bridge w San Francisco. Do akcji przyłączyły się 24 kraje m.in. Dania, Irlandia, Stany Zjednoczone, Indonezja, Meksyk, Brazylia, Grecja, Węgry i Polska.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24