Za współpracą i włączeniem do NATO Ukrainy i Gruzji opowiada się odpowiednio 67 proc. i 61 proc. Polaków. Jedynie co dziesiąty ankietowany sądzi, że rozszerzenie NATO na wschód nie leży w interesie Polski - wynika z sondażu CBOS.
CBOS zwraca uwagę, że największe poparcie dla procesu rozszerzenia na wschód jest wśród zwolenników Platformy Obywatelskiej (dla Ukrainy - 79 proc., dla Gruzji - 71 proc.) i Prawa i Sprawiedliwości (75 proc. i 72 proc.). Przeciwnikami rozszerzenia NATO na wschód są głównie zwolennicy SLD. Dwa razy częściej niż pozostali wyborcy, wyrażają zdanie, że nie leży to w interesie Polski.
Wyborców SLD przeciwnych wstąpieniu Ukrainy do NATO jest 22 proc., Gruzji - 28 proc. Wśród elektoratu PO przeciwko jest odpowiednio 10 proc. dla Ukrainy oraz 15 proc. dla Gruzji.
Jak wynika z badań CBOS, poparcie Polaków dla rozszerzenia NATO na wschód wzrasta wraz w poziomem wykształcenia. W przypadku Ukrainy zwolennikami rozszerzenia jest od 55 proc. osób z wykształceniem podstawowym do 79 proc. z wykształceniem wyższym. W przypadku Gruzji odpowiednio od 50 proc. do 72 proc. Ponad połowa Polaków (53 proc.) uważa, że NATO nie powinno brać pod uwagę sprzeciwu Rosji w sprawie rozszerzenia NATO o Ukrainę i Gruzję.
Tylko nieco ponad jedna czwarta badanych uważa że stanowisko Rosji powinno być wzięte pod uwagę. Przeciw uwzględnianiu opinii Rosji jest połowa badanych o orientacji lewicowej i blisko dwie trzecie tych, którzy identyfikują się z prawicą.
Źródło: PAP, lex.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24