PO popełniła w sprawie mediów publicznych przestępstwo. Wzywa do niepłacenia danin publicznych - ocenił na konferencji w Toruniu prezes PiS Jarosław Kaczyński mówiąc o przygotowywanym projekcie ustawy medialnej.
Zdaniem szefa PiS, politycy PO złamali prawo, nawołując do niepłacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego. Kaczyński przekonuje, że nakłanianie obywateli do uchylania się od płacenia danin publicznych to przestępstwo. - Kto wzywał do tego? Sam premier wzywał do tego. Oczywiście, że PO jest winna i to chyba jest poza jakąkolwiek dyskusją - mówił prezes PiS.
Jak komentował, to jest niesłychane, w jaki sposób PO podchodzi do własnego państwa, do porządku prawnego na wszystkich poziomach (...) Rządzą ludzie, którzy w ogóle nie mają żadnego wyczucia, ani żadnej potrzeby funkcjonowania w normalnym, własnym państwie - dodał Jarosław Kaczyński.
Podczas wtorkowej wizyty w Toruniu były premier zapowiedział także, że jego partia jest skłonna poprzeć projekt nowej ustawy medialnej przygotowany przez SLD. Zdaniem szefa największej partii opozycyjnej media publiczne powinny zapewnić elementarną równowagę w reprezentowaniu poglądów politycznych. A brak takiej równowagi zagraża demokracji.
We wtorek szef klubu PO Grzegorz Schetyna zapowiedział rozmowy na temat projektu nowej ustawy medialnej, nad którym pracują środowiska twórców - dziennikarzy, ludzi kultury.
Jedna z podstawowych zmian, jakie chcieliby wprowadzić twórcy, to likwidacja abonamentu, który obecnie płacony jest od odbiornika radiowego i telewizyjnego. Abonament zostałby zastąpiony powszechną opłatą audiowizualną w wysokości 8 zł, która byłaby płacona wraz z PIT-em przez każdą pracującą osobę.
Zgodnie z założeniami twórców, miałby powstać Komitet Mediów Publicznych powoływany spośród 250-osobowego zasobu kadrowego, do którego członków wskazywałyby organizacje pozarządowe, organizacje twórców, dziennikarzy, konferencje rektorów szkół wyższych, artystycznych oraz pięć różnych organizacji samorządowych. 50-osobowy Komitet po przeprowadzeniu otwartego konkursu, wybierałby siedmioosobową Radę Mediów Publicznych.
Rada odpowiadałaby za strategię, podział pieniędzy z opłaty audiowizualnej i wybierałaby dyrektorów jednostek mediów publicznych, czyli jednoosobowe zarządy radia i telewizji.
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24