Zdaniem Marka Siwca, proponowana przez PO ustawa medialna "nie załatwia niczego, oprócz zamiany stanowisk". Dlatego lewica - jak zapowiada - wstrzyma się od głosu ws. odrzucenia ewentualnego prezydenckiego weta. - Jeżeli lewica nie pomoże nam odrzucić weta, to bierze na siebie odpowiedzialność za utrwalenie takiego stanu w mediach publicznych, jaki jest - przekonywała Iwona Śledzińska-Katarasińska.
Prezydent zapowiedział, że zawetuje ustawę medialną, bo - jak ocenił -nie zapewnia ona odpolitycznienia mediów publicznych. Wszystko wskazuje na to, że koalicji PO-PSL nie uda się odrzucić prezydenckiego weta. By do tego doszło, potrzeba w Sejmie większości 3/5 głosów (w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów). Aby kluby PO i PSL mogły tego dokonać, potrzebują poparcia klubu Lewicy. Ale ten już zapowiedział, że wstrzyma się od głosu.
PO: Prezydent nie ma argumentów, by odrzucić ustawę
- Prezydent nie ma argumentów, tylko wyraźnie mówi: czy chcecie żebym swoich kolegów wyrzucił z pracy? To straszne - tak Iwona Śledzińska-Katarasińska (PO) skomentowała w "Magazynie 24 godziny" zapowiedź prezydenckiego weta ws. ustawy medialnej.
Zachowanie lewicy wobec projektu przygotowanego przez Platformę Obywatelską, posłanka nazwała komedią. – Z jednej strony słyszę, że to skandal, co się obecnie dzieje w mediach publicznych, a z drugiej – jak jest ustawa, którą trzeba poprzeć – to tego nie robią - mówiła Śledzińska-Katarasińska. - Sądzę, że to jest tylko chęć pokazania tego, że się jest w opozycji - dodała.
Szefowa komisji kultury stwierdziła jednocześnie, że nawet jeśli weto prezydenckie pokrzyżuje plany zmiany ustawy medialnej, to nie będzie porażka Platformy, bo "przedstawiła dobry projekt".
Siwiec: Ustawa załatwi tylko zmianę stanowisk
Natomiast w ocenie Marka Siwca, proponowana przez Platformę ustawa medialne "nie załatwia niczego, oprócz zmiany stanowisk", a media wróciłyby pod kontrolę rządu. Eurodeputowany wyraził zdziwienie, że PO szuka teraz poparcia lewicy w sprawie swojego projektu. - Platforma od początku wiedziała, że ustawa jest zła – odrzucono wszystkie poprawki Lewicy - twierdził Siwiec.
Wcześniej szef klubu Lewicy Wojciech Olejniczak zapowiedział, że jego klub wstrzyma się od głosu przy wecie prezydenta. - Nie poparliśmy tej ustawy i będziemy się tego trzymać. Nic się nie zmieniło - podkreślił. Argumentował, że - gdyby Lewica pomogła PO odrzucić weto - oznaczałoby to, że klub Lewicy zagłosowałaby za niekonstytucyjną ustawą. Olejniczak podkreślił, że "nie ma możliwości", aby ktokolwiek przekonał klub Lewicy "polityczną propozycją", aby zmieniła swoje stanowisko. Jego zdaniem, Platforma zmarnowała pół roku, aby przedstawić całościowy projekt ustawy medialnej.
Czarnecki: Żałuję, że PO nie dogadała się z PiS
Tymczasem, zdaniem Ryszarda Czarneckiego, brak porozumienia między PO i Lewicą w sprawie ustawy medialnej nazwał "kłótnią w rodzinie". - Żałuję, że PO nie dogadała się z PiS – niech dogada się z PiS i zrobi ustawę na 20 lat - dodał eurodeputowany.
PiS ocenia, że zapowiedź prezydenta zastosowania weta do ustawy medialnej, to obrona zagrożonej wolności mediów. Jak tłumaczył wcześniej Jacek Kurski (PiS), nie dziwi go, iż prezydent planuje weto ustawy medialnej. - Weto będzie w obronie wolności mediów, gdyż jest ona zagrożona. PO nie zadowala się przychylnością mediów prywatnych, jeszcze musi zdławić media publiczne, które są, obok TV Trwam, oazą normalności i pluralizmu - podkreślił.
Zdaniem Kurskiego, Platforma "zafundowała" Polakom powrót do czasu sprzed 1989 r. - PO jest przyzwyczajona, że jej funkcjonariusze i politycy rządzą w mediach publicznych i nie wyobraża sobie innego stanu - ocenił.
Co zmieniłaby nowa ustawa medialna?
Prace nad przygotowaną przez PO nowelizacją ustawy o RTV trwały od grudnia. W ostatecznym kształcie nowela znacznie ogranicza kompetencje Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Zmienia też zasady wyboru członków KRRiT, rad nadzorczych i zarządów mediów publicznych. Przyznawanie koncesji, kontrolowanie nadawców - z wyjątkiem kontroli programowej - przechodzi do Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE).
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24